Oficiálny nudistický/naturistický kemp na Slovensku - Výzva

Pridal/a Lukyno7777 dňa

Takže leto je za nami, hlavne pre nás na severovýchode:( no s tým nič nespravíme. Počas leta som si overil pár vecí: na východe Slovenska je v horúce, slnečné dni na pláži na Domaši, či Bukovci dosť veľa ľudí. No v zamračené a chladnejšie dni je počet ľudí na pláži omnoho menší, dokonca niekedy nulový. Dokonca aj v Česku to nie je iné, keďže sme boli s priateľkou 3.9.2023 na poslednej akcií tohto roku zvanej " Naturistické Kozlovice"  na ktorej sme boli IBA MY DVAJA a samozrejme oblečená pani, ktorej sme platili vstupné. Nebolo ani veľmi chladno a aj slnko občas svietilo, no nebol tam okrem nás NIKTO! A to ma úplne dorazilo: akcia, ktorá sa koná už roky, na stránke naturista.cz je prezentovaná ako jedna z najznámejších naturistických akcií v Česku. No avšak najskôr len kvôli chladnejšiemu počasiu tam nikto neprišiel!! A to bola pre mňa posledná kvapka, pretože som osobne bol už na pláži aj v Antošoviciach v Česku, v Bratislave na Zlatých pieskoch, v Čunove pri jazere, na pláži Point 40 pri Dunajskej Lužnej, v Štúrove na nudapláži v aquaparku a veľmi často chodím na nudapláž na Domašu a občas, keď zvýšia peniaze aj na Bukovec pri Košiciach, no aj na pláži v Prešove pri riečke Delňa som chodil, a už len z počtu ľudí, ktorých som na týchto plážach stretával usudzujem, že je dosť veľa ľudí, ktorí tam sú, to znamená, že je ľudí, čo praktizujú nudizmus naozaj veľa, no kam sa podejú, keď príde zima? To im naozaj stačí byť nudistom len pár dní cez leto? To som snáď jediný, čo by chcel praktizovať nudizmus aj v zime a nebyť pri tom otužilec, alebo bohatý návštevník sáun? Preto týmto vyzývam všetkých, ktorí by chceli, aby na Slovensku vznikol oficiálny nudisticko-naturistický kemp, či kúpalisko, či krytá plaváreň, alebo hocičo, kde by sa mohli ľudia, ktorí chcú praktizovať nudizmus aj počas chladného počasia stretávať a vytvoriť tak oficiálnu komunitu, ktorá bude skutočnou organizáciou, ktorá sa bude vedieť prezentovať a starať sa o nudizmus na Slovensku, aby mi napísali. Ja som na 100% presvedčený, že chcem na Slovensku takúto inštitúciu vybudovať, no sám to nedokážem a preto potrebujem vašu pomoc!

Najprv by som chcel zistiť, kto to s nudizmom a naturizmom myslí naozaj vážne, to znamená, že by na také oficiálne miesto chodil pravidelne a bol by ochotný aj zaplatiť vstupné, ktoré by bolo najnižšie, aké by bolo možné na chod takéhoto zariadenia. Ja to nechcem robiť pre peniaze, aby som si na tom "namastil kapsu" ale preto, že milujem tento spôsob života a chcem šíriť  pozitívne posolstvo o tom, že je nudizmus a naturizmus normálna a dokonca aj zdraviu a mysli prospešná vec, preto by som sa vždy smažil udržať ceny na najnižšej možnej miere. Od vás milí nudisti a naturisti by som v prvej fáze chcel len pravdivé základné informácie, aby som vôbec vedel, či sa niečo také vôbec na Slovensku oplatí založiť a či o to bude dostatočný záujem, preto potrebujem:

1. Vedieť, či by ste boli ochotní takéto zariadenie vôbec navštevovať a boli aj ochotní platiť vstupné, ktoré by bolo iba na skutočné výdavky spojené s prevádzkou tohto zariadenia.

2. Kraj, alebo aj mesto, v ktorom by ste boli ochotní navštevovať takéto zariadenie pravidelne (nie iba pár krát v lete, ale bežne, ako napríklad krytú plaváreň, či saunu alebo hocijakú inú záujmovú aktivitu ako športovú halu, bar, kino, krčmu proste obľúbené miesto, kde by ste sa radi vracali)

3. Kto ste. Muž, žena, či pár alebo rodina, aby som vedel, aká skupina ľudí by sa tam vytvorila, aby sme vedeli, čo všetko tam bude potrebné: napríklad, mužské a ženské WC oddelené, alebo tam bude možno tak málo žien, že ženské WC nebude skoro nikdy využívané, to isté aj sprchy - je zbytočné vybudovať niečo, čo bude v podstate zbytočné, veď už som videl "verejné" WC napríklad v nemocnici v Prešove, kde je len jedno WC pre obe pohlavia, proste sa človek na záchode zamkne a až potom tam môže vojsť iný človek, preto je jedno, či tam bude muž, alebo žena, aj napríklad vo vlakoch to je rovnaké. A sprchy by mohli fungovať na rovnakom princípe a podobne.

To by malo na začiatok stačiť, aby som si vedel vytvoriť obraz o tom, či sa mi vôbec niečo také oplatí vybudovať u nás na Slovensku.

P.S. Nemusíte mi odpovedať tu, môžete mi napísať aj na môj osobný Facebook účet Lukáš Myš. 

P.P.S. Môžete ma kontaktovať aj ohľadom otázok týkajúcich sa všetkého, čo by ste o tomto mojom nápade chceli vedieť.

Tak zatiaľ mi napísal len jeden pán z Bratislavy, čiže neviem, či o to nikto iní nemá záujem, alebo je chyba niekde inde, no aspoň napíšem o sebe a tým dám aj príklad, čo by som od vás požadoval:

1. Určite by som takéto zariadenie veľmi rád navštevoval pravidelne a určite by mi nevadilo platiť rozumné vstupné, aby mohlo takéto zariadenie fungovať.

2. Tak kraj by som zatiaľ preferoval Prešovský, najlepšie niekde v Prešove, alebo jeho blízkom okolí, keďže do Prešova chodím aj teraz pravidelne.

3. Chodili by sme tam dvaja, ja a moja snúbenica, skoro všade chodíme spolu a obaja obľubujeme nudizmus.

Niečo podobné by som potreboval aj od vás, aby som si mohol urobiť aspoň základnú analýzu.

1. Určite by sme takéto zariadenie veľmi radi navštevovali pravidelne a určite by nám nevadilo platiť rozumné vstupné, aby mohlo takéto zariadenie fungovať. Vedeli by sme zlanáriť aj ďalšie dva páry známych, ktorí by o takýto relax mali záujem.

2. Kraj by sme preferovali Východoslovenský, príp. Stredoslovenský južne od Zvolena.

3. Chodili by sme tam min. dvaja, ja a moja manželka, prípadne  aj viac známich, ktorí tiež obľubujú nudizmus.

1. Určite je takéto zariadenie prínosom. Pre mňa osobne a pár známych, určite. Vstupné nie je problém.

2. Preferencia Žilinského kraja.

3. Chodil by som tam minimálne Ja sám

Pozn.: Dnes je skrátka problém sa organizovať. Ja nerozumiem ale úplne že prečo. Najskôr tá pohodlná doba

Vytvoriť takýto kemp na Slovensku je výborný nápad lebo je to niečo čo tu chýba a pomohlo by to aj rozvoju naturizmu na Slovensku . Preferoval by som Prešov a okolie osobne poznám viacero zanietenych naturistov čo navštevujú fkk Delňa v Prešove prípadne Bukovec pri Košiciach . Nie každý pozná stránky asn pokúsim sa osloviť ľudí osobné aby sa to dostalo do povedomia väčšej skupiny naturistov 

No mne v prvom rade ide o to, aby som zistil, či je vôbec dostatočný počet ľudí, čo by takéto miesto navštevovali a ak by sa ukázalo, že áno, tak potom chcem dať dokopy ľudí, ktorý by mi pomohli s takýmito problémami: legislatíva, prípadne stavebné povolenie, úver, prezentácia... No dúfam, že keď je "oficiálnu" nudapláž možné založiť v okolitých štátoch, tak sa to bude dať aj na Slovensku. V podstate aj o to mi ide, že možno je založenie takého miesta na Slovensku problém, preto žiadne nie je, no ešte by som chcel napísať aj tým ľudom, čo mali nudistický kemp na strednom Slovensku, prečo z neho urobili obyčajný kemp, či išlo o nezáujem zo strany návštevníkov, alebo im "plavkový" kemp vynáša viac peňazí. No som v kontakte z pánom z BA, s ktorým si mám dnes o 19:00 volať cez Whatsapp, kvôli tomu, že on v minulosti organizoval nudistické akcie v BA: prenajali si nejaké kúpalisko na pár hodín bezplavkového plávania, no ľudia tam vraj prestali chodiť, tak by som chcel zistiť informácie ako by sa niečo také dalo znova rozbehnúť, potom dám vedieť, ako to dopadlo. 

P.S. Vďaka Bratislavský kraj ;)

Tak sme si s tým pánom z BA písali, no písal, že on skúšal robiť aj nudistické plávanie priamo v BA, no prišlo len asi 5 ľudí a pritom na nudapláži bolo plno ľudí, tak nevedel, prečo to tak dopadlo. Písal mi aj, že sa mám kontaktovať s majiteľmi bývalého nudistického kempu Dobrá lúka, že on im v začiatkoch pomáhal, tak to budem musieť urobiť ako ďalší krok. Spýtam sa ich hlavne, prečo nudizmus vo svojom kempe zrušili a hlavne či ho zrušili úplne + ďalšie informácie, kedže oni s tým na Slovensku majú asi najväčšie skúsenosti. Tak uvidím, čo sa dozviem.

Takže podľa toho, čo som zistil, majitelia Dobrej Lúky prešli na oblečenie vraj kvôli tomu, aby prežili v dobe covidu a už tak očividne ostali, aby sa vyhli dalším zlým časom. S toho mi vyplýva, že o nudizmus možno nebol malý záujem, len prišli zlé časy. Tak som im napísal na facebookovú stránku ich kempu pre "oblečených" Modrá Farma a uvidím, či a čo mi napíšu a budem vás informovať ;)

Ahoj Lukyno,

presne nad touto temou som sa zamyslal posledne dni, aj som sa chystal spytat sa tu na fore, kde sa naturisti stretavate pocas jesene-zimy-jari, ked uz/este nie je pocasie na navstevu oficialnych plazi. Ako zacinajuci naturista, by som sa rad pridal a stretaval ludi rovnakeho zaujmu. 

My ako manzelia mame zalubu vo wellnesovani, ale podla mna ani rezervovat nejaky bar ako uzavreta skupina by nam nerobil problem. Kino si uz predstavit neviem. Mozno nejaky bowling/biliard bar. Akurat netusim ako by na nieco take reagovala obsluha :).

K tvojim otazkam:

1. Rad by som taketo zariadenie navstevoval, rozumne vstupne nie je problem.

2. Preferovana oblast je KE, KS, PO, TV, MI a tak podobne, avsak nemame problem aj na liptov/juh vychodneho slovenska(roznava, lucenec), sever vychodneho slovenska.

3. Sme manzelia (a mame aj mensie 5r dieta). S manzelkou som sa este o tomto nerozpraval, ale myslim, ze by s tym az taky problem nemala. Ale tak minimalne ja by som sa rad pridal.

Takže po dlhšej dobe aktualizujem čo sa deje:

Zatiaľ sa mi ozvalo len pár ľudí, tí majitelia bývalého nudistického kempu Dobrá Lúka so mnou zatiaľ len píšu ale skúšame sa dohodnúť aj na osobnom stretnutí. O tých wellness večeroch v aquaparku Senec som našiel len reklamy, no nie skúsenosti niekoho, čo tam už bol. Ja na to nemám, aby som si to išiel sám overiť (ide hlavne o vzdialenosť). Rozmýšľal som aj nad kontaktovaním aquaparku Senec ohľadom skúseností a možnou spolupráce, no neviem, ako to dopadne, no zatiaľ sa to rozbieha veľmi pomaly.

Pridavam hlas taktiez za vychod. Rodina s troma detmi (8,6,4). Bezplavkove kupanie, opalovanie, saunovanie je pre nas super, ale bowling niekde v bare, to uz asi nie :) V lete pravidelne chodime do HR do Koversady, tam sa do interierov (obchod, restauracia...) taktiez vsetci obliekaju.  V zime chodime pravidelne do wellnesu do Thermal parku Sirava, tam s nahotou nema nik problem, aj ked vacsina ludi je v plachte, co nam je v podstate jedno, kedze tam nechodime nikoho obzerat. O tyzden ideme prvy krat skusit Noc saunovych ritualov do Besenovej, tak uvidime, ako to vyzera tam. 

V senci ja kazdu zimu uz niekolko rokov piatky a soboty nocne kupnie - wellnes vecer, vstupne sice vyrastlo dost vysoko ale je to tam plne a super. My sme boli aj na Silvestrovskom nocnom kupani, bud chodia ludia nahy aj v okoli bazenov a saun, alebo v zupanok - zvacsa aj tak rozopnutych a do vody samozrejme holi... V saunach je to pol na pol, niekto v plachte, niekto holy... Viac naturisticke uz to nebude asi aj z dovodu ze ked vyleziete z bazena je z zime zima, preto tie zupany :) len skoda ze je to jedine zariadenie takehoto typu v okoli

Ďakujem za informáciu :) No škoda toho vysokého vstupného :( No aj tak je teraz pre mňa divné, že na takúto akciu, aj keď je podľa vašich slov dosť drahé vstupné, príde veľa ľudí. Ja mám informácie od pána, čo organizoval nahé kúpanie, ktoré ani nebolo drahé (rozpočítalo sa na každého) tak tam ľudia prestali chodiť. Takže stále nechápem, kde je problém. Prečo niekde príde plno ľudí a inde sa nenájde skoro nikto, čo by prišiel? Jediné, čo ma napadá je, že asi tam kde chodí viac ľudí sa deje niečo, čo ich tam znova a znova priťahuje a láka, aby tam chodili, no netuším čo. Takže ak by mal niekto informácie z rôznych nudistických zariadení aj zo sveta, tak by tu mohol napísať jeho názor, kde na akej pláži, kempe, či inom mieste pre nudistov mu bolo najlepšie a prečo. Lebo až keď odhalíme úspech nudizmu v zahraničí, dokážeme ho preniesť aj k nám na Slovensko. Alebo sa možno dozvieme, prečo to u nás fungovať nemôže a môžeme to napraviť, proste budeme vedieť pravdu.

Zdravim Lukyno, 

polozil si nejake otazky, tak napisem moj pohlad. Prosim ber ho ako striktne subjektivnu vec. 

Ty chces zriadit nejaky nudisticky kemp. Tym oslovis len ludi ktori musia mat radi kempovanie, maju radi nudizmus a zaroven toto pre nich bude mat vyssiu hodnotu ako ist niekam inam (napr k moru alebo do Tatier). Vsetky tieto poziadavky na tvojich potencialnych klientov su velmi silne, nie velka cast populacie vlastne kempuje, a este mensia cast su zanieteny nudisti (myslim si ze je velmi ine ist na par hodin na plaz ako byt par dni nahy v kempe), a konkurencia ostatnych moznosti co s casom a peniazmi ludia mozu robit je vzdy obrovska. Tym padom oslovis, prst do vetra, menej nez jedneho z 10 000 ludi.  Co pri vacsich krajinach s populaciou viac inklinujucou k nudizmu mozno staci, u nas si myslim ze je nazatial na nieco taketo prilis maly dopyt, minimalne od domacich hosti. To iste mas aj s tym nahym plavanim, ludi co aktivne a pravidelne plavaju, este su aj nudisti a maju moznost prist niekam na konkretny cas a miesto bude velmi malo. Par desiatok ludi na vyskusanie ako novinku sa zaiste vzdy najde, ale tam to asi bude koncit. 

Z psychologickeho pohladu by ma celkom zaujimalo ako by sa naplnil Sai welness v pripade ze by zorganizoval vyslovene nudisticky vecer. Moje ocakavanie je ze by to nebol dlhodobo uspesny event. Hlavny rozdiel vidim v tom ze napriklad moja partnerka pojde rada do welnessu, nevadia jej nahi ludia okolo, ale sama plachtu na dlho neodlozi, tym padom by na nudisticky vecer neprisla. A toto si myslim ze je pripad vacsiny ludi. Ze obcasna nahota je uplne ok a fajn, ale podvedomo sa nestotoznuju s tym ze by boli nudisti a preto radsej pojdu niekam inam ako na nudisticky event ci pobyt. Sai welness vecery sa vypredaju, lebo nevyzaduju nahotu a tym padom oslovia nasobne vacsi pocet ludi kedze nahotu len dovoluju/toleruju. Taktiez si treba uvedomit ze tieto vecery su aj pre Sai Welness len doplnkom (par desiatok noci do roka) a ak by tento welness nebol sucastou aquaparku a nefungoval aj v standarnom welnness mode pocas normalnych dni, tak ekonomicky neprezije. 

Ak chces nejaku radu, tak mozes porozmyslat nad kempom s nudistickym arealom. Ako to mal (popripade ma?) Vadas Sturovo, je to velke kupalisko pre vsetkych s jednym oddelenym bazenom pre nudistov. Popripade by bolo treba popremyslat ako pritiahnut nemeckych ci francuzskych nudistov, tych bude dost. 

Snad som prilis nedemotivoval, vsak pred 20 rokmi by som zaiste neodporucal nikomu zriadit ani socialne siete :) Kym naozaj nieco nevyskusas, nikdy nevies. A nielen pri podnikani, proste treba niekedy do hmly skocit a az potom sa da uvidiet ci pristanes vo vate alebo na betone ;)

Áno, chápem vaše argumenty a stotožňujem sa s nimi. Veď aj pre to, som vytvoril túto tému, hlavne aby som zistil, aký je záujem a stále to vyzerá tak, ako píšete: na Slovensku a asi aj v Česku sú ľudia, čo občas využijú byť nahí, no neláka ich to natoľko, aby boli zanietený nudisti :( Je to škoda, že nás zanietených nudistov je u nás a v Česku tak málo :( No stále som sa nevzdal toho nápadu, aby som dokázal urobiť niečo, čo by bolo udržateľné a pre nudistov. P.S. Mne nešlo len o "kemp", len som nevedel, ako nazvať niečo fyzické, kde by mohli ľudia tráviť čas nahí, môže to byť krytý bazén, klubovňa, športový areál, fitnes, spoločenská miestnosť s nejakým biliardový stôl na kulečník, vírivkou, tv a podobným vybavením , proste niečo, pri čom by človek mohol byť nahý. Možno som jediný, no ja sa nahý cítim veľmi dobre v podstate pri všetkom, kedy sa dá byť nahý a myslel som si, že nájdem podobných ľudí, ako som ja, no najskôr na Slovensku a Česku takí nie sú... no ako som písal, stále sa budem snažiť nájsť spôsob, ako zviditeľniť a zatraktívniť nudizmus na Slovensku aj v Česku!  

Ahoj Lukyno

vážim si každú snahu, ale obávam sa, že Tvoja dobre mienená snaha nebude v dohľadnej dobe úspešná. Prosím neber moju kritiku osobne, ani ako nejaký útok. Snažím sa skôr dať realistický pohľad na niečo, čo podľa mňa vidíš príliš idealisticky, lebo si pre to zapálený (čo je super a kiež by bolo ľudí ako si ty ešte viac).

To čo vidím ako slabiny z biznis hľadiska:

 • Každý aktivita musí mať človeka, ktorý daný projekt jasne vedie a je za neho zodpovedný. Zatiaľ mám pocit, že hľadáš "komisiu" ľudí, ktorá by tú zodpovednosť prevzala. Bohužiaľ, komisia nikdy nič nespraví, len bude donekonečna rokovať a rokovať až kým sa neurokuje do bezvedomia ;-).
 • Nepredstavil si žiadnu finančnú predstavu toho, do čoho sa chceš pustiť. Proste odhad koľko to bude stáť rádovo na prevádzku, koľko ľudí odhaduješ, že by si vedel mať v priemere v lete, v zime, cez týždeň, cez víkendy, ... Je možné, že už takýto odhad by ti napovedal, ako na tom si. A či je to konkurenčné oproti existujúcim možnostiam.
 • Nie je možné sa ľudí pýtať, či o niečo majú záujem, ak im nevieš povedať ani orientačnú cenu. Je rozdiel, či ma pobyt v kempe bude stáť 10eur na deň, alebo 100eur na deň. Akákoľvek odpoveď ktorú si zatiaľ dostal je teda takmer bezcenná. Resp. ak by ľudia vedeli cenu, mohol by si dostať úplne iné odpovede.
 • Kemp je pomerne veľký cieľ. Zatiaľ si nespomínal, že by si si takýmito náročnými projektmi mal skúsenosť (riadenie firmy s nejakými zamestnancami, ideálne v oblasti cestovného ruchu,  príprava úspešného podnikateľského zámeru pre banku, ...). Nemyslím si, že tu presvedčíš ľudí, aby sa s tebou do toho pustili s vlastnými peniazmi.

To čo vidím ako slabiny z osobného hľadiska:

 • Nudizmus a nahotu mám rád, ale to neznamená, že keď ma prídu domov navštíviť priatelia ktorí sú tiež nudisti, tak sa budeme vyzliekať dohola. Nudizmus je v mojom ponímaní sloboda byť nahý tam kde je to prirodzené a kde to uľahčuje život - pri vode, pri práci v záhrade, pri čítaní na balkóne, ... ale necítim potrebu byť nahý keď niekde hrám kolky v januári ;-).
 • V práci si značím dovolenku niekoľko týždňov dopredu. Predstava, že si svoju dovolenku v nudistickom kempe objednám na mieste, kde nemám garanciu dobrého počasia ma desí. Sedieť holý v chatke/stane a pozerať ako vonku prší 7 dní v kuse nie je riziko, ktoré som ochotný podstúpiť. To môžem byť v normálnom kempe za podobnú cenu a môžem si vybrať miesto, kde je čo robiť aj v zlom počasí. Dovolenky mám obmedzený počet a je pre mňa vzácna.
 • Existuje dôvod, prečo sa ľudia chodia lyžovať do Álp a opaľovať do Chorvátska. Stredisko na Slovensku ktoré musí zohrievať vodu, vyrábať sneh, ... nikdy nebude vedieť cenou konkurovať miestam, kde sú tieto veci garantované zadarmo počasím.

Čo by som ti poradil?

 • Teplé obdobie - Skús miesto kempu spraviť naturistický víkend na nejakej chate či penzióne. Porozmýšľaj o cene, ktorá by podľa teba bola primeraná, nájdi objekt ktorý si vieš prenajať a má dostatok súkromia. Moje odporúčanie pre začiatok je niečo pre cca 15-20 ľudí (na prvý krát možno aj menej, podľa toho ako si trúfaš), to je množstvo, ktoré by sa ti mohlo podariť. Porozmýšľaj aj o tom, čo tam budete robiť a samozrejme, aj to, čo sa tam bude diať ak bude zlé počasie.
 • Studené obdobie - Nájdi saunu v svojom okolí a pár ľudí, ktorí by tam radi chodili. Je množstvo saun, ktoré sa dajú rezervovať pre uzavretú skupinu ľudí. Myslím, že skupina 8-16 ľudí by nemal byť problém. Stretávajte sa pravidelne (raz za mesiac, raz za dva týždne, ... to je na vás). Síce takmer každá sauna na Slovensku nemá problems nahotou (niektoré to dokonca vyžadujú), ale ak budete uzavretá spoločnosť, lepšie sa porozprávate.
 • Naberaj skúsenosti, rozprávaj sa s ľuďmi. Osobne, nie cez net, lebo osobne sú ľudia realistickejší v svojich sľuboch ;-).
 • Staň sa aktívnym členom nejakej partie ktorá sa stretáva na FKK pláži, prípadne založ nejakú tam kde to máš blízko. Viem, že si pozrel viac pláži, dokonca som ťa videl aj na Bukovci. Nájdi si nejakú obľúbenú a venuj čas jej rozvoju. Pomôže ti to lepšie spoznať ako zmýšľajú iní naturisti, ich očakávania, kam chodia na dovolenky, prečo,... A tiež tam získaš priateľov pre saunovanie v zime.
 • Ak budeš mať skúsenosti s chatami, saunovaním a vytvoríš okolo seba partiu, začni pozerať k vyšším métam. Trebárs dohodnúť naturistický večer v niektorom z menších akvaparkov.
 • A to čomu by som sa vyhol? Naznačovať, že ľudia, ktorí nezdieľajú tvoje nadšenie a pohľad na to, čo sa dá/nedá na Slovensku majú radi nahotu menej ako ti, alebo sú menší naturisti, ... Viem, že to tak nemyslíš, ale občas to tak vyznie ;-)

Ale hlavne ti prajem veľa dobrých nápadov, entuziazmu a aby sa ti to všetko podarilo rozbehnúť tak ako by si si prial. A ak by som sa mýlil, a kemp otvoríš už budúci rok, budem len rád ;-).

Matúš

Ďakujem Matúš za rozsiahlu odpoveď aj rady. Viem, že je to tak ako píšeš, len som si to chcel overiť naisto, preto som aj vytvoril túto tému. Samozrejme že viem, že tam kde je teplo celý rok môže nudapláž fungovať tiež celý rok a náklady na jej prevádzku budú minimálne, to je logické. Ja som od tohto očakával, že možno nájdem ľudí, ktorí by tiež niečo také chceli vytvoriť, mali by svoje nápady, ako to urobiť a dali by sme hlavy dokopy a dokázali niečo spoločnými silami vybudovať. S priateľkou sme dosť málo komunikatívni a ťažko nadväzujeme nové priateľstvá, preto som hľadal hlavne "spolupracovníkov", čiže ľudí, čo by si chceli nudizmus nie len užívať, ale aj aktívne preňho niečo robiť a popritom aj zarobiť za svoju snahu nejaké peniaze. A ak by z toho boli peniaze, dalo by sa za nich do toho viac investovať a časom to zveľaďovať. Napríklad sa mi veľmi páči, čo ste vybudovali na Bukovci, a preto mi je dosť ľúto, že ste za to v podstate nič nedostali a dali ste do toho svoj čas a očividne aj peniaze. Preto by podľa mňa bolo spravodlivé, ak by ste za svoju námahu a čas aj dostali patričnú odmenu, vzhľadom na to, že tam môže prísť hocikto a zadarmo. Napríklad som počul o pláži v Česku, ktorá je oplotená a vyberá sa vstupné, nejaké dve eurá (v prepočte z Kč) ale človek vie, že tam nemôže "zablúdiť" hocikto a aj prostredie, ktoré sa tam vytvorí je chránené od vandalov, či zlodejov. A ak by tých peňazí bolo dosť, tak by sa aj pláž mohla zveľaďovať a možno aj rozširovať a potom by sa stala aj známejšia a mohla by ďalej "rásť". Napríklad na Bukovci nám s priateľkou dosť vadí absencia reálneho záchodu, či napríklad stánku s občerstvením, v podstate aby to vyzeralo ako na plavkovom kúpalisku, lenže bez plaviek ;) To je aj jedna z možností s ktorou som rátal a to mať nejaké kryté kúpalisko, kde by mohli byť nudistické dni, prípadne by mohlo platiť pravidlo "oblečenie voliteľné", v podstate ako v saunách, lenže sauny sú dosť drahé, no vstupné na kryté kúpalisko je o dosť lacnejšie. Na nudapláži sa cítim skvelo, rád by som sa tak cítil každý deň, no kvôli počasiu to nejde, preto by som chcel niečo ako "nudapláž pod strechou", ako je na určitých kúpaliskách v Česku. A na takomto kúpalisku by mohlo byť aj niečo ako oficiálne sídlo nudizmu na Slovensku a aj by poskytovalo informácie o nudizme. Zabezpečovalo by aj propagáciu nudizmu nejakými akciami, či zlepšovaním povedomia o skutočnom nudizme, proste aby ľudia začali aj na Slovensku vnímať nudizmus, ako normálnu vec, ktorá môže mnohými spôsobmi pomôcť človeku. Na začiatok by sa mohlo aj prenajať nejaké kúpalisko, kde by sme sa stretli všetci nudisti zo Slovenska, ale kde? Aj preto som vytváral tento článok, aby som zistil, kde na Slovensku žije najväčší počet aktívnych nudistov, aby som vedel, v akom meste by bolo najlepšie zorganizovať takéto nahé plávanie. No ja viem do toho vložiť seba a moje nápady a odhodlanie, no po finančnej a administratívnej stránke by som potreboval pomoc. Veď by sa dalo začať v tom najmenšom, čiže by som chcel osloviť všetkých nudistov, ktorí by sa chceli aspoň porozprávať o možnosti aspoň prenajatia nejakého krytého bazénu, aby sa vedelo, či by vôbec bol záujem o pár hodín nahého plávania a hlavne kde. A ak by sa náhodou ozvalo dosť ľudí, tak by sa s tým dalo niečo urobiť. Ja osobne mám hlavne v zime veľmi málo nudistického vyžitia, preto by som to chcel zmeniť, no možno som sám a vy ostatní takýto deficit v zime nepociťujete. Možno máte dosť nudizmu doma, alebo máte možnosti na jeho realizáciu vo svojom okolí, no ja som chcel nájsť ľudí, ktorí majú taktiež pocit, že by chceli byť nudistami častejšie, ako môžu teraz. Takže uvidím, kto mi tu napíše, že by chcel začať aspoň v malom (prenajatie nejakého krytého bazénu, či aspoň o to mať záujem), inak to asi nebudem môcť rozbehnúť, tak, ako som chcel, no budem si musieť  hľadať inú cestu, k tomu, aby som mohol praktizovať nudizmus tak často, ako by som chcel.

Ahoj Lukyno,

ešte krátka reakcia k tvojej odpovedi

 1. Bukovec - Áno, dali sme do toho niekoľko stoviek eur, ale nie je to tak, že by sme za to nič nedostali. Máme za to skvelú nudapláž. ;-). Sú to super investované peniaze s obrovským výnosom.
 2. Kúpanie naholo - Pozri si cenník za prenájom kúpalísk tu v KE. Vždy si musíš prenajať komplet celý priestor (nedá sa byť v 4 dráhach nudisti, v 4 plavkáči). Bývalé ČH-čko máš tak na hodinu za 200EUR cez týždeň, 250 cez víkend. Tak ak beriem, že ľudia dajú na hodinu max 5 eur (niekto 10, ale nepočítal by som s tým), tak by si musel nájsť 40 ľudí čo by prišli naraz. To momentálne nie je reálne. Takže by si na tom prerobil aj gate ;-).
 3. Kľudne prilož ruky k niečom čo existuje blízko miesta kde bývaš, na Bukovci alebo inde. Ochotná ruka je všade vítaná.
 4. Spoznáš sa z ľuďmi, kľudne si dohodnite chatu, vyskúšaj či to je také aké čakáš. A ak sa ti zapáči, začni ju robiť pravidelne. A ak to  na prvý krát nebude ono, najprv nájdi ako tie chaty robiť tak aby boli teba ako aj iných ľudí a potom keď to budeš mať zabehnuté, môžeš ich postupne zväčšovať a sám uvidíš, kam až sa bude dať rásť. Rátaj s tým, že na tých chatách tiež niečo prerobíš, v ideálnom prípade sa ti zaplatia náklady. Navyše, ak by si si vyrátal čo i lne 10 eur zisku za svoju prácu, spoznáš čo je závisť. Zisk môžeš mať, ak budeš firma, ale nie kým to robíš pre kamarátov.
 5. Porovnávať ČR a SR je chyba, Tu je iná mentalita, nie sme zvyknutý za čokoľvek platiť ak sa to dá robiť o 5 metrov ďalej zadarmo (lebo tak to bude, ak spravíš nudapláž, tak ľudia budú zvyknutí na naháčov, a je im jedno z ktorej strany plota vyplávajú :-D.

Ak by si sa teraz nakoniec nepustil do ničoho, nič sa nedeje. Možno raz príde doba, ked budeš mať potrebnú samovražednú odvahu a chuť ;-). Bez toho to nepôjde...

Držím palce!!
Matúš

Ďakujem Matúš, vidno že s tým máš skúsenosti. Ja som si práve to čo ty hovoríš aj sám myslel, no keď to mám teraz aj overené od iných, viem, že som si myslel správne. Takže v podstate na Slovensku môže človek buď robiť niečo zadarmo a mať z toho dobrý pocit a zaňho v podstate platiť sám, alebo mať podobne zmýšľajúcich kamarátov, ktorí by sa na to zložili a nemali by zisk, ale ani stratu. Viem, že v ČR je to iné, takže vidím, že ak by som chcel niečo riešiť s nudizmom na oficiálnej úrovni, musím s tým ísť do Česka. Je to škoda, no na boj s veternými mlynmi nemám peniaze. No zatiaľ sme so snúbenicou tu na východe, tak nám asi len ostáva čakať na leto a občas si našetriť na nejaký wellness... No som rád, že viem pravdu ;)

Na Slovensku je asi vyrazne nizsia priemerna mzda ako v CR, ktora nuti preferovat lacne alebo zadarmo. Druhy problem je katolicka cirkev, ktora tu viac ovplyvnuje ludi a zakony.

Nemyslím, si, že je to rozdielom v platoch.  Pri cca dvoch eurách za osobu tak ako spomínal Lukyno, a povedzme 10 návštevách do mesiaca (nie vždy človek môže, nie každý deň je dobré počasie, takže je možné, že aj  tých 10 návštev je veľa), sa bavíme o sume 20EUR/mesiac. Ľudí, ktorí nemajú ani na takúto sumu nie je veľa... A väčšina z nich na nudapláže nechodí, lebo nemajú peniaze ani na to, aby tam došli, bez ohľadu na to, či sa platí vstupné alebo nie...

Taktiež neviem o žiadnom prípade, kde by bol problém s nudaplážou kvôli cirkvi. Keď sme rozbiehali nudapláž v Košiciach, nikto sa ma nepýtal, čo na to hovorí pán farár - zjavne ich to netrápilo. Zato sa sústavne pýtali či tam chodia aj ženy, aký je pomer, vek, koľko ich tam práve je - ako keby som práve toto počítal... A to všetko potom dorazili tým, že oni prídu bez manželky, lebo "ona na to nie" :-D.

Dôležité je povedať aj to, že na každej nudapláži je zároveň aj pomerne veľká časť ľudí, ktorí keď sa spomenie, že sa treba na niečo zložiť, bez zaváhania vytiahne peňaženku a dajú koľko treba, ba aj niečo navyše. Ale tých pár ľudí to proste vie utiahnuť len v rozsahu nevyhnutných vecí. Aj preto pláže fungujú - ale neprekročia istú hranicu. Za ňu sa dá ísť, len ak by platil každý sumu, za ktorú by niekto nie len mohol spraviť viac, ale vydržal by aj počúvať tie blbé kecy ľudí, čo chcú všetko zadarmo... a opravoval diery v plote ;-).

Bohužiaľ, na to aby sme boli "bohatí", musíme byť aj veľkorysí. A to nám zatiaľ až tak dobre nejde :-(.

Pridať nový komentár

 • Komentár prihláseného užívateľa sa zobrazí okamžite.
 • Komentár neprihláseného užívateľa sa zobrazí až po schválení (zvyčajne do niekoľkých hodín).