Liptovská Mara - Ratkovie

Pridal/a Palo_ZA dňa Št, 11.04.2019 - 17:50

Jedná sa o kamenistú pláž na poloostrove Ratkovie. Je to chránená krajinná oblasť, takže zákaz vjazdu autom. Cca 500 za Liptovským Trnovcom (po ceste 584 smerom na Liptovskú Sielnicu) je treba zahnúť doľava. Autá zvyknú parkovať pri zákazovej značke. Nasleduje vyše kilometrová prechádzka cez les po starej asfaltovej ceste.

Pláž je divoká, nijako neoznačená. Pokiaľ veľa prší, tak Mara stúpne a zhltne značnú časť pláže. Doporučujem zobrať nejakú karimatku pod uterák, inak vás budú kamene tlačiť. Sú aj trávnaté plochy vhodné na ležanie, ale tie zvyknú byť obsadené.

Kvalita vody... No je to Mara. Zažil som krásne priezračnú i celu zamútenú. Nikdy som z vody nebol zhnusený.

Chodievajú tam aj texiláci ale ja som s nimi nikdy problém nemal. Pláž je fakt veľká, takže každý si nájde svoj kúsok. Šmíraci klasika, keď plávajú okolo na lodičkách, tak pokukujú.

Keďže je to CHO, tak služby žiadne. Výhodou je ale kľud.

Liptovská Mara - Ratkovie (GPS: N49.1144870789, E19.5296479099)

Liptovská Mara - Ratkovie
Typ: Zabehnutá nudapláž
GPS: N49.1144870789, E19.5296479099
Aktualizované: 11.01.2021

Recenzie lokality

Komentáre

načo sa trepat na tažko prístupnu Ratkovie,ked nudistov je dost aj od paludzky
ni

Boli sme tam v Sobotu, 8.8.2020. Cesta pesi asi 15-20min cez hustejsi porast ale po asfaltke, ratajte s komarmi. Treba prejst okolo Lesnej skolky k vode, nudisti su vlavo. Plaz ako popisovane vyssie - kamene, aj ostre. Treba karimatku. Voda ako popisovane. Inak celkom fajn, aj tien sa dal najst, komare uz pri vode nestipali.

Ahoj. Po dnešnej návšteve som zistil, že ešte je vysoká hladina vody. Napriek tomu, na bočné pláže sa dá dostať brodiac sa, pár metrov, vodou asi po lýtka. Zaujímavosťou je, že asi 100m od vjazdu z hlavnej cesty bola umiestnená závora.

Tento rok prvá návšteva. Vysoká hladina Mary, trebalo sa brodiť. Voda teplá ale pri brehu mútna. Cca 30 nudistov (bol som vpravo od vstupu). Okrem rampy ma prekvapil zahádzaný starý chodníček na pláž (myslím, že tam niekto cielene nahádzal konáre aby zabránil prístupu na pláž). Obchádzka tejto "prekážky" je už pekne vychodená. Len som sa preventívne strekol repelentom (neviem ako je to na Mare s kliešťami).
Dobre bolo.

Neviem, ako to vnímajú ostatní návštevníci CHA Ratkovie v Liptovskom Trnovci, ale myslím si, že vodiť psa na pláž je drzé voči ostatným plážovičom a nezodpovedné voči psom, trápiť psa na úpale niekoľko hodín kým sa jeho majiteľ slní.

V piatok boli na pláži dva psy. Dokonca voľne pustené. Výkaly zanechávali priamo na pláži a zjavne to ich majiteľom neprekážalo.

Na tabuľke pri vstupe do CHA sa nič o stupni ochrany prírody neuvádza, ani sa neuvádza nič o zákaze vodenia psov. Možnože nie je žiadny zákaz a možno sa na Ratkovie môže aj stanovať a rybárčiť.

Bolo by vhodné, keby vlastník, správca alebo štátna ochrana prírody umiestnili ku vstupu do CHA Ratkovie informačnú tabuľku s uvedeným stupňom ochrany územia aj s piktogramami usmerňujúcimi, čo sa na danom území nemôže robiť.

Poznáte niekto nejaké predpisy týkajúce sa CHA Ratkovie?
Je vôbec nejaký správca, majiteľ pozemkov alebo orgán, v ktorého kompetencii je ochrana územia CHA Ratkovie?

No... tu sa dá asi iba povedať, že si narazil na ľudí hovadá... Slušný psíčkar si psa ustriehne a poupratuje ak treba.

Pozrel som čo o tom hovorí gugl.
Ratkovie je chránený areál v 4. stupni ochrany. Ak by si tam stanoval / rybárčil, tak hocikto môže na teba zavolať políciu. Čož sa asi aj dialo
https://www.facebook.com/KRPZZA/posts/810265343137197/
a viedlo to ku postaveniu rampy.

Pre 4. stupeň ochrany platí okrem iného:
https://www.slovensko.sk/sk/agendy/agenda/_uzemna-ochrana-prirody-a-kraji
je zakázané „voľne pustiť psa okrem psa používaného na plnenie úloh podľa osobitných predpisov (služobný pes) a poľovného psa. „

Areál podľa všetkého spadá pod TANAP.

Pridať nový komentár

Z dôvodu ochrany pred spamom sa komentár neprihlásených užívateľov na stránke zobrazí až po schválení (zvyčajne do niekoľkých hodín).
Pokiaľ chceš aby sa tvoj komentár zobrazil okamžite, vytvor si účet alebo sa prihlás.

Komentár prihláseného užívateľa sa zobrazí okamžite.