Liptovská Mara - Ratkovie

Pridal/a Palo_ZA dňa

Jedná sa o kamenistú pláž na poloostrove Ratkovie. Je to chránená krajinná oblasť, takže zákaz vjazdu autom. Cca 500 za Liptovským Trnovcom (po ceste 584 smerom na Liptovskú Sielnicu) je treba zahnúť doľava. Autá zvyknú parkovať pri zákazovej značke. Nasleduje vyše kilometrová prechádzka cez les po starej asfaltovej ceste.

Pláž je divoká, nijako neoznačená. Pokiaľ veľa prší, tak Mara stúpne a zhltne značnú časť pláže. Doporučujem zobrať nejakú karimatku pod uterák, inak vás budú kamene tlačiť. Sú aj trávnaté plochy vhodné na ležanie, ale tie zvyknú byť obsadené.

Kvalita vody... No je to Mara. Zažil som krásne priezračnú i celu zamútenú. Nikdy som z vody nebol zhnusený.

Chodievajú tam aj texiláci ale ja som s nimi nikdy problém nemal. Pláž je fakt veľká, takže každý si nájde svoj kúsok. Šmíraci klasika, keď plávajú okolo na lodičkách, tak pokukujú.

Keďže je to CHO, tak služby žiadne. Výhodou je ale kľud.

Liptovská Mara - Ratkovie (GPS: N49.1144870789, E19.5296479099)

Liptovská Mara - Ratkovie
Typ: Zabehnutá nudapláž
GPS: N49.1144870789, E19.5296479099
Aktualizované: 11.01.2021

Recenzie lokality

Komentáre

načo sa trepat na tažko prístupnu Ratkovie,ked nudistov je dost aj od paludzky
ni

Boli sme tam v Sobotu, 8.8.2020. Cesta pesi asi 15-20min cez hustejsi porast ale po asfaltke, ratajte s komarmi. Treba prejst okolo Lesnej skolky k vode, nudisti su vlavo. Plaz ako popisovane vyssie - kamene, aj ostre. Treba karimatku. Voda ako popisovane. Inak celkom fajn, aj tien sa dal najst, komare uz pri vode nestipali.

Ahoj. Po dnešnej návšteve som zistil, že ešte je vysoká hladina vody. Napriek tomu, na bočné pláže sa dá dostať brodiac sa, pár metrov, vodou asi po lýtka. Zaujímavosťou je, že asi 100m od vjazdu z hlavnej cesty bola umiestnená závora.

Tento rok prvá návšteva. Vysoká hladina Mary, trebalo sa brodiť. Voda teplá ale pri brehu mútna. Cca 30 nudistov (bol som vpravo od vstupu). Okrem rampy ma prekvapil zahádzaný starý chodníček na pláž (myslím, že tam niekto cielene nahádzal konáre aby zabránil prístupu na pláž). Obchádzka tejto "prekážky" je už pekne vychodená. Len som sa preventívne strekol repelentom (neviem ako je to na Mare s kliešťami).
Dobre bolo.

Neviem, ako to vnímajú ostatní návštevníci CHA Ratkovie v Liptovskom Trnovci, ale myslím si, že vodiť psa na pláž je drzé voči ostatným plážovičom a nezodpovedné voči psom, trápiť psa na úpale niekoľko hodín kým sa jeho majiteľ slní.

V piatok boli na pláži dva psy. Dokonca voľne pustené. Výkaly zanechávali priamo na pláži a zjavne to ich majiteľom neprekážalo.

Na tabuľke pri vstupe do CHA sa nič o stupni ochrany prírody neuvádza, ani sa neuvádza nič o zákaze vodenia psov. Možnože nie je žiadny zákaz a možno sa na Ratkovie môže aj stanovať a rybárčiť.

Bolo by vhodné, keby vlastník, správca alebo štátna ochrana prírody umiestnili ku vstupu do CHA Ratkovie informačnú tabuľku s uvedeným stupňom ochrany územia aj s piktogramami usmerňujúcimi, čo sa na danom území nemôže robiť.

Poznáte niekto nejaké predpisy týkajúce sa CHA Ratkovie?
Je vôbec nejaký správca, majiteľ pozemkov alebo orgán, v ktorého kompetencii je ochrana územia CHA Ratkovie?

No... tu sa dá asi iba povedať, že si narazil na ľudí hovadá... Slušný psíčkar si psa ustriehne a poupratuje ak treba.

Pozrel som čo o tom hovorí gugl.
Ratkovie je chránený areál v 4. stupni ochrany. Ak by si tam stanoval / rybárčil, tak hocikto môže na teba zavolať políciu. Čož sa asi aj dialo
https://www.facebook.com/KRPZZA/posts/810265343137197/
a viedlo to ku postaveniu rampy.

Pre 4. stupeň ochrany platí okrem iného:
https://www.slovensko.sk/sk/agendy/agenda/_uzemna-ochrana-prirody-a-kraji
je zakázané „voľne pustiť psa okrem psa používaného na plnenie úloh podľa osobitných predpisov (služobný pes) a poľovného psa. „

Areál podľa všetkého spadá pod TANAP.

Moja prvá návšteva tento rok. Nižšia hladina vody, voda čistá a priezračná, cca 12:00 17 nudistov v časti kde som bol ja. Všetko rovnako ako minulý rok. Iba na chodníku cez les pribudli šípky ukazujúce smer ku vode + označenie nudapláže.

Vec čo stojí za upozornenie, cesta 584 má v Lipt Ondrašovej uzavretý most (celé leto). Z LM smerom na pláž sa dostanete po obchádzke. Z pláže do LM nikoliv lebo použitie obchádzky je zakázané dopravným značením.
+cesta od Sielnice po Trnovec má čiastočne sfrézovaný asfalt, demontované zvodidlá a oškrabané krajnice. Netuším čo sa tam chystajú robiť (údržba? cyklochodník? rozšírenie cesty), ale ak sa tam budete chystať autom, tak si preventívne overte dopravné obmedzenia.

Ahoj a ako je to tam v LM Ratkovie s parkovanim kolko aut tam sa da parkovat a ako bol pomer nudistov zeny muzi a boli pri sebe alebo jeden tu druhy 30 metre a tak a ci boli niekde v krikoch alebo normalne na plazi?

Autá som teda nepočítal. Ku zákazovej tabuli sa vojde tak 4-6 áut. Ďalšie autá potom stáli na tráve vedľa krajnice. Ale tiež málo. Daj si google mapy a street view, uvidíš celú "parkoviaciu plochu". Skrze terajšiu opravu cesty sa ti môže stať, že na krajnici nezaparkuješ.
https://www.google.sk/maps/@49.1249546,19.5363663,3a,90y,164.6h,75.59t/data=!3m6!1e1!3m4!1s7mlAOCjjBG4nxYF-rORP9g!2e0!7i16384!8i8192

Pomer muž/žena je nerelevantný. Každý deň to môžeš mať iné. Choď tam obzerať panorámu Nízkych Tatier a nie baby :)
Rozostupy, znova nerelevantné. Môžeš tam prísť a nebude tam nikto, alebo čo 10m to nudista... Ľudia čo sa zjavne poznali, boli pri sebe. Ja som nikoho nepoznal, tak som bol sám. Nemáš tam nič také ako centrálne vyznačenú pláž kde je uterák vedľa uteráka.

Boli sme tam dnes 29.6.2022 po prvy krat. Kedze sme boli prvi s parkovanim problem nebol. Po prijemnej prechadzke lesom (etse aj komare vtedy spali) sme mali celu plaz pre seba (cca 8:30). Voda svieza a prijemna. Prvy navstevnik (po nas) sa ukazal o 9:00 a druha navstevnicka asi 20 min. neskor. Ked sme odchadzali okolo 10:00 tak prichadzali dalsi ludia a parkovalo sa pri ceste (5 aut). Pre tych co si myslia ze sa nedostanes od plaze autom do L. M. info, ze sice zakazove tabule tam su ale normalne sa o cosi dalej nachadza pekne oznacene obchadzanie az do L. M.

Dnes (24.7.2022) niekto zamaloval vsetky napisy a sipky smerujuce od cesty na plaz. Aj napriek tomu nas tam bolo dost a bolo super. Pre novych to vsak moze vytvorit trocha zmatok.

bol som dnes na pláži a stala sa taka neprijemnost, bol ukradnutý mobil...podozrivý jeden chlapik ktorý mal kameru dalekohlad a štyri ležoviska po celej plaži. Nebolo mu dokázane, že to spravil on, ale vysmieval sa paru vedľa.....vedla ktorých ležal a prave im zmizol mobil.... chlapi ho vyhnali z plaže....davajte si pozor prosím...

V rámci rekonštrukcie hlavnej cesty boli popri ceste osadené "stĺpiky s odrazkami" (foto v galérii). Výsledkom je, že sa už nedá parkovať popri ceste (možno na drzáka a s komplikáciami dá). Teda ostalo 4 - max 6 miest pri zákazových značkách. Cez hlavnú sezónu toto bude robiť problémy.
Na prístupovej cestičke na pláž spadnutý jeden strom, ďalšie dva asi spadnú cez zimu (boli dosť divne nahnuté). V pohode sa to dá obísť.
Na Mare nízka hladina vody, pláž preto extra veľká. Vo vode na kraji trocha rias, potom čistá voda (len teplota odpovedá kalendáru)

Boli sme aj s kamarátom porieť tento týžeň na Maru. Hladina vody je tento rok - asi kvôli očakávaným suchám v lete - zdvihnutá o pár metrov, takže všetky pláže sú zatopené. Nejaké malé miesta na pohodlný vstup a okúpanie sa ,sa nájsť dá, ale na opaľovanie na pláži zabudnite!! Voda, nato že ešte vôbec nebolo teplo, bola ale relatívne príjemná . (teplejšia ako na Dedinkách :) )
Potvrdzujem, že je tam teraz problematické zaparkovať. Pri ceste je tam už len pár miest. Asi niekomu prekážalo že sa tam družujú nudisti! :(

Prave ideme odtiaľ, chceli sme otvoriť sezónu, smolka, pláž stále nič, všetky chodníky končia vo vode…

Exta vysoká hladina na Mare. Pláž väčšinou zatopená. Nezatopené miesta obsadené. Ak ešte zaprší, tak nuda dočasne nebude.
Ak sa rozhodnete brodiť, tak voda v pohode po pás

Pridať nový komentár

Z dôvodu ochrany pred spamom sa komentár neprihlásených užívateľov na stránke zobrazí až po schválení (zvyčajne do niekoľkých hodín).
Pokiaľ chceš aby sa tvoj komentár zobrazil okamžite, vytvor si účet alebo sa prihlás.

Komentár prihláseného užívateľa sa zobrazí okamžite.