Ako založiť nudapláž

Pridal/a Matus dňa

Nakoľko z času na čas sa tu na ASN.sk objaví výzva na založenie nudapláže, rád by som zhrnul svoje skúsenosti a možno aj trochu poradil ako na to.

Výber vhodného miesta

 • Prv, než budete vyberať miesto pre svoju pláž, skúste navštíviť niektorú z existujúcich pláži na Slovensku. Možno budete prekvapený, ale mnoho z nich nie je na tajnom a neprístupnom mieste. Stačí spomenúť Šutovo, kde sa oblečení a nahí kúpajúci premiešavajú vo vode, či pláž pri Banskej Štiavnici, kde sa premiešavajú takmer aj na brehu.
   
 • Možno sa vám zdá, že čím odľahlejšie miesto, tým lepšie. Ale nie vždy je to tak, nakoľko na miesto, ktoré je ťažko dostupné síce nebudú chodiť textiláci, ale pravdepodobne ani mnoho nudistov. Predsa len, nie každému sa chce prechádzať po slnku, či nosiť veci na veľkú vzdialenosť.
   
 • Ideálne miesto je miesto, na ktoré sa "dá nevidieť", nie také kde sa "nedá vidieť". To zabezpečí, že vás síce nikto nebude príliš obzerať, ale zase to umožní ľuďom dozvedieť sa, že tam nejaká nudapláž je a prísť ak majú záujem. Plavková pláž bude mať dobrú dostupnosť/prístup, a teda je predpoklad, že aj na vašu pláž sa bude dať rozumne dostať a ľudia tam budú ochotní prísť.
   
 • Zvážte či na dané miesto dôjde aj niekto kto chce prísť s deťmi (prístup na pláž, hĺbka brehu, vstup do vody), prípadne starší (nie každý je horolezec), či je kde nablízku zaparkovať auto, ako sa na pláž dá dostať/preniesť bicykel, ...
   
 • V neposlednom rade, porozmýšľajte nad tým, čo sa stane ak sa vaša nudapláž stane obľúbenou? Koľko ľudí sa tam pomestí? Je možné pridať/rozširovať pláž ďalej?
   
 • Zamyslite sa aj nad opačným. Ak dané miesto začnete navštevovať, upravíte ho a vyčistíte, je dostatočne malé na to, aby ste ho vedeli obsadiť tak, aby sa z neho nestala ďalšia plavková pláž?

Prví ľudia, prvý rok

 • Prv než tam začne volať ľudí, skúste dané miesto navštevovať vy sami, aby ste si overili, že je naozaj vhodné. Overíte si, či cez to miesto neprechádzajú ľudia na ceste inam, nakoľko komfortne sa cítite nahý či už na brehu alebo pri vstupe do vody. Samozrejme, ideálne bude ak tam dôjdete aj s partnerom/partnerkou. Predsa len, druhý názor nezaškodí, obzvlášť od ženy. A ak neviete presvedčiť ani manželku/priateľku či kamarátku, asi to miesto nerozbehnete. :-(.
   
 • Nebojte sa skúsiť viac miest, nakoľko po tom, čo začnete volať ďalších ľudí, už sa miesto bude meniť ťažko.
   
 • Prvými návštevníkmi pláže by ste mali byť vy sami, ideálne s partnerom, priateľmi - 2-5 ľudia úplne postačia. V tejto fáze vám internet príliš nepomôže, ľudia radi chodia na hotové :-D. Hľadajte teda osobne.
   
 • Ak ste už malá partia ktorá na pláž chodí pravidelne (nie, kamarátka z Bratislavy sa nepočíta, ak zakladáte pláž pri Žiline), vytvorte článok to na ASN.sk. Nevytvárajte to ako nudapláž, len ako článok. Napíšte do neho všetko podstatné informácie - kde to je, koľko vás tam chodí, kedy tam ste, udržiavajte komentáre žive a píšte vždy keď na pláž idete (to znamená, že na ňu ozaj idete, nie len že by ste radi šli, ak sa niekto ozve). Napíšte ďalší komentár keď ste tam, môžete pridať informáciu koľko vás tam je, aká je voda, počasie ... proste ľudia musia vidieť, že to miesto žije. Sledujte komentáre a promptne (no pravdivo) na ne odpovedajte.
   
 • Nechajte na seba v článku kontakt - e-mail a podobne, kde vám vedia ľudia napísať svoje otázky, ktoré nechcú písať do komentára. Ideálne ak je tam aj telefón, nakoľko to hodne pridá na dôveryhodnosti.
   
 • Označte svoju pláž tabuľou. Odfoťte  pláž aj s tabuľou, aby mal každý istotu, že je na správnom mieste keď ju nájde. Ak treba, dajte do článku prípadne orientačné body ako sa dostať na pláž od miesta kde ľudia parkujú. Nebojte sa, že tabuľa priláka nevhodných ľudí - tí tabuľu nepotrebujú, ak by tam chceli prísť :-D.
   
 • Pripravte si božiu trpezlivosť odpovedať na otázky "Či tam chodia aj ženy?", "Koľko ľudí dnes bolo", "Aký je pomer mužov/žien", "Koľko rokov majú muži/ženy"... chce to veľa nervou, ale ak sa to celé podarí, stojí to zato.
   
 • Ak chcete aby pláž fungovala, budete na nej musieť byť, aby sa nestalo, že príde niekto nový a nikoho tam nenájde. Je mala šanca, že takého človeka presvedčíte aby prišiel znova.
   
 • Nečakajte zázraky, ak vám každú sezónu pribudne cca 50% ľudí, vediete si dobre. Pre porovnanie, nás bolo na začiatku na Bukovci 5, ďalší rok 8, potom cca 15 a následne sa to naplno rozbehlo.
   
 • Ak aj druhý rok je na pláži každý pekný deň aspoň niekoľko naturistov, pridajte ju ako nudapláž na ASN.sk ;-). Gratulujeme!

Prvé úpravy pláže

 • Len čo tam budete nejaká partia, upravte si miesto ak treba. To, že je miesto čisté je samozrejmosť - určite ste tak spravili skôr než ste tam začali chodiť vy sami. Teraz je na čase upraviť vstup do vody, zlepšiť prístup na pláž, urovnať miesto na pláži, zasiať trávu, ... 
   
 • Nečakajte, že všetci budú zdielať vaše nadšenie. Úprava pláže má byť relax, aktívny odpočinok. Nezmeňte nudapláž na pracovný tábor, ani nerobte výčitky ľuďom ktorí sa nepripoja. Radšej menšie a občasné úpravy, ako vybagrovať 100 metrov keď je vás 10. ak prídu ďalší ľudia, upravte nový kúsok podľa potreby, niet sa kde ponáhľať.
   
 • Snažte sa mať nejakú spoločnú víziu. Zatiaľ je vás málo, nemalo by byť také ťažké dohodnúť sa, ako by mala pláž vyzerať. Nerobte pláž ako keď psíček s mačičkou pieklo tortu.
   
 • Buďte pripravený, že nie všetko je zadarmo. Ak chcete pláž, možno budete niečo musieť kúpiť (základné náradie, trávu, ...)

Pláž sa rozbieha, čo ďalej?

 • Udržiavajte pláž čistú. Upozornite prípadných neporiadnikov. Ako si nastavíte štandardy teraz, také ostanú aj potom
   
 • Doprajte ľudom ich súkromie. Nie každý che byť partia, nie každý sa rád rozpráva, ...
   
 • Snažte sa o pláži rozprávať vo vašom okolí. ASN vám síce pomôže aby o pláži vedeli nejakí ľudia, ale kľúčoví sú ľudia z vášho mesta/obce a okolia.

Ako spoznám, že pláž už je zavedená?

 • Prídete na pláž, a niekto koho nepoznáte práve vysvetľuje slečne vedľa vás, že on tú pláž zakladal :-D.

 

Ako nezaložiť nudapláž :-(

Žiadna nudapláž ešte nebol založená na základe viet ako

 • Musíme niekedy... (niekedy = nikdy)
   
 • Mali by sme ... (sme =  my všetci, ale nie ja)
   
 • Hľadám ... (zakladanie pláže nie je zoznamka)
   
 • Komentár pri úplne nesúvisiacom článku (kto to tam bude hľadať)
   
 • Pripojil by som sa (Pripojil =  chcem prísť na hotové)

Komentáre

No plno rečí o preukazoch naturistov o nudaplážach, ale kde je na Slovensku označená oficiálna nudapláž ??? Nikde!!!!!!!
Prečo teda ASN nevyvinie aspoň len tú aktivitu, aby tie tu opisované aspoň nejako označila aspoň tabuľkami FKK.???
A to ani tie zabehnuté hoci v Bratislave a okolí.???
Takto majú rôzni otravní, neželaní návštevníci oboch pohlaví v plavkách možnosť vyhovárať sa, že nevedia o tom, že je to nuda pláž alebo tvrdia že to nuda pláž nie je, alebo že je to ich vec ako tam budú oblečení.
Netreba hľadať dôvody prečo a ako to nejde, ale vymyslieť ako to pôjde a hlavne urobiť to. Realizovať aspoň označenie tabuľkami.
Potom možno ASN aj naberie trochu na vážnosti a vzbudí aj záujem medzi ľuďmi, ani tento web nebude trčať prázdnotou a nezáujmom. Veď sa stačí pozrieť ako to funguje s nuda plážami hoci vedľa - v Česku, Maďarsku aj inde. Nuda pláže označené, aktivisti nuda spolkov majú preukazy, sú rešpektovaní, všímajú si dianie tam a okrem iného aj hoci vyplavkovaných čumilov rýchlo riešia.
Prečo teda nie aj u nás??? Prečo máme mŕtvu ASN ??? neschopnú akcie ???

Kedže si dal rovnaký text sem pod môj článok, ako aj do fóra, odpovedal som ti priamo vo fóre, nakoľko sa mi zdá, že s mojím článkom to až taký súvis nemá.

https://asn.sk/forum/diskusia-o-asn/cinnost-asn#comment-847

Stručná odpoveď

Lebo na to aby sa niečo udialo, treba niekoho, kto to spraví. Bohužiaľ, väčšina ľudí sa zastaví pri tom, že niečo napíše na internet a myslí si, že jeho diel práce je tým hotový. Bohužiaľ, kecanie na internete ešte nič nevyriešilo... Ale zase, je to oveľa jednoduchšie ;-).

ASN nemá ruky ani nohy, tie majú len ľudia. A kde nie sú ľudia ochotní niečo skutočne spraviť, tam žiadna oganizácia zázrak nevyrobí. :-(

Matúš

Pridať nový komentár

Z dôvodu ochrany pred spamom sa komentár neprihlásených užívateľov na stránke zobrazí až po schválení (zvyčajne do niekoľkých hodín).
Pokiaľ chceš aby sa tvoj komentár zobrazil okamžite, vytvor si účet alebo sa prihlás.

Komentár prihláseného užívateľa sa zobrazí okamžite.