Anketa: Kde chodíte na nudapláže a prečo na nich chodíte? A čo sa vám na nich páči, či nepáči?

Pridal/a Lukyno7777 dňa

Zdravím všetkých nudistov aj naturistov oboch pohlaví :) Rád by som urobil prieskum ohľadom nudizmu/naturizmu na Slovensku aj v zahraničí. Ide mi o to, aby som mal v podstate skutočné informácie o tom, čo prekáža, či naopak neprekáža nudistom/naturistom, na nimi navštevovaných plážach. Chcem si vytvoriť obraz o tom, čo by bolo potrebné urobiť s nudizmom/naturizmom na Slovensku, aby bol aspoň na podobnej úrovni, ako v zahraničí. Keďže sme rôzni a páčia sa nám rôzne veci, tak chcem vedieť, čo je na nudaplážach pre vás dobré, aby sme to mohli zhrnúť dokopy a zistiť, aká by bola pre nás všetkých najlepšia nudapláž ;)

Tak začnem ja a stručne. Na prvom mieste sú to jednoznačne individuá, ktoré sa tam sexuálne nevhodne správajú. Všeliaki úchyláci, očumovači a podobne. Tí doslova ruinujú nudapláž. Potom na druhom mieste sú to ľudia, ktorí tam fajčia hneď pri nefajčiaroch. Tak ja prídem na nudapláž, že idem relaxovať do prírody a niekto si vedľa mňa sadne a začne arogantne celé okolie zasmraďovať.  To ma vytočí a aj sa ozvem. Ako keby to bol fakt taký vážny problém si ísť zapáliť cigu ďalej. Tretia vec je riešenie politiky. Neviem prečo, posledné roky sa akosi začala riešiť politika na nudaplážach, teda aspoň čo som ja postrehol. Je to téma, ktorá nikdy nezlepší náladu, naopak, keď sa nudisti pochytia, tak to ešte len zhorší náladu, či už im, alebo tým, ktorí sa nechcú zapájať, ale musia to počúvať. Štvrtá vec je nepomer medzi mužmi a ženami. A piata vec je používanie mobiloch na nudapláži, pričom fotoaparát nie je namierený na zem, ale na nudistov. Takto nikdy neviete, kedy vás nahrávajú.

Ďakujem za názor, ja s tebou vo všetkom súhlasím. Všetko by sa dalo možno vyriešiť napísanými pravidlami, ktoré by boli viditeľné na nudapláži. A ten nepomer medzi mužmi a ženami môže byť z rôznych príčin, no podľa mňa ide o to, že sa boja byť nahé pred cudzími mužmi, alebo proste ženy nie sú rady nahé, veď oblečenie majú radi hlavne ženy. Alebo ženy skôr vnímajú nahotu, ako erotickú, preto si ju možno užívajú v súkromí. Alebo sa hanbia za svoje telo a boja sa ho ukázať na verejnosti medzi nudistami, alebo možno vedia, že ich telo vyzerá dobre a radšej ho budú ukazovať za peniaze, ako zadarmo na nudapláži, kto vie... Možno by sa do ankety mohli zapojiť aj nejaké ženy a povedať svoj názor.

Ženy nechodia vo veľkom počte na nudapláže kôli mužom lebo asi žiadnej žene nieje príjemné keď sa jej každú chvíľu prihovára nejaký muž z blbosťami či nechce natrieť chrbát a podobne a ďalej kôli tým čo si ľahnú tak aby žene mohli  pohľadom vypáliť dieru v rozkroku. Hlavne keď tam chcú ženy oddychovať a nič neriešiť. A návštevnosť nudapláži klesá presne kôli takým individuám ako písal bager v článku hore. Pokiaľ nebudú nudapláže nejak organizované a niekto tam nebude dohliadať na poriadok tak postupne sa nudizmus vytratí respektíve ľudia budú chodiť na nudapláže do zahraničia. Pritom riešenie by mohlo byť relatívne jednoduché napríklad keby sa na kúpaliskách vyčlenila miesta určené pre nudistov tak ako to je v Štúrove tak by bolo po probléme. Na jednej strane by tam bol dozor ktorý by riešil problémových ľudí a na strane druhej by tam boli wcka, bufety a proste bolo by to možno pre veľa ľudí lákavejšie. Výborne to je riešené v kempe ATC Merkur v Brne, ktorý je textilný ale malá časť je vyhradená pre nudistov a tak sú obe strany spokojné. Takže myslím, že toto je cesta ako by sa mohol nudizmus na Slovensku udržať prípadne posúvať ďalej.

Zatiaľ okrajovo… pravidla som dával, ľudia i prečítali, ale absentuje “poriadková služba” (ako na oficiálnej), čiže nič s toho. Čo sa týka žien - sú “otravované” (to už je jedno čím).

Ok, takže ďakujem za ďalšie príspevky do ankety :) Mahony máš pravdu, len napísané pravidlá nestačia, treba aj činy, čiže zase z toho vyplýva, že by muselo ísť o oficiálne  a asi oplotené, či inak ohradené miesto, čo sa nedá urobiť zadarmo a tá "poriadková služba" by tiež nebola zadarmo. A samozrejme, že nahé ženy vždy budú lákať pozornosť mužov, no zase ide o to, aby niekto dohliadol na to, aby sa muži kontrolovali a neotravovali ženy, to zas znamená, že tam musí byť nejaký "dozor".

A andrejooo to je dobrý nápad s tými miestami pre nudistov. Možno ak by nás bolo viac, čo by chceli na takéto miesto chodiť, tak by sa to majiteľom aj oplatilo urobiť vo svojich prevádzkach. Možno by bolo aj dobré kontaktovať zodpovedných ľudí zo Štúrova a zistiť podrobnosti, ako to u nich funguje, či majú z miesta pre nudistov dosť peňazí, alebo to len vykrývajú z peňazí z plavkovej časti, ako dohliadajú na poriadok a podobné veci ohľadom fungovania takéhoto miesta, aby sme vedeli, ako by sa to dalo urobiť aj inde. Alebo nejako viac prezentovať už to miesto v Štúrove, možno nejakým podujatím pre nudistov, alebo len urobiť väčšiu reklamu na tú nuda časť, keďže možno veľa ľudí ani netuší, že to tam je. Raz som v Štúrove s priateľkou bol, bolo to, keď sme sa vracali z výletu v BA. No o nudapláži nikde nijaké informácie, len tej pani, od ktorej sme kupovali lístky som sa pýtal, či majú nudapláž a ona že áno, aj nám vravela ako sa tam dostaneme, resp. kde je, no museli sme ju doslova hľadať, keďže k nej neviedli žiadne informačné tabule. Až keď sme náhodou uvideli na nepriehľadnom kovovom plote nápis nudapláž, tak sme tam šli. No vyzeralo to ako len nejaké stavenisko z vonku, pretože túto časť obklopoval len ten nepriehľadný kovový plot. Za umelo vytvorenou kľučkou vytvorenou tým plotom (aby tam z plavkovej pláže nebolo vidno) sme boli na nudapláži: Bol tam menší bazén, okolo ktorého bol priestor kde bolo pár lehátok a aj stoličky. No na strechu na ktorú viedli schody z tejto nudapláže bol zákaz vstupu. Nebolo to zlé, také malé a útulné, no okrem bazéna a pár lehátiek a soličiek tam nebolo nič iné, ako na divokej nudapláži niekde inde na Slovensku. No určite to bolo dobré urobené, len sa mi zdalo, že je to až príliš "familiárne", myslím to tak, že to vyzeralo, ako keby tam boli len ľudia, čo sa dobre poznajú a my s priateľkou sme sa tam cítili ako cudzinci, no to je môj pocit. No aj sa mi zdalo, že sa tam ľudia správali divne: všade ticho, niektoré ženy sa mi zdali, ako by sa až príliš ukazovali a niektorí muži vo vode len stáli a ruky mali pod vodou... Možno sa mi to len zdalo, no bolo to ich správanie čudnejšie, ako na divokých nudaplážach, no možno to bol len môj pocit.

Ahoj Lukyno7777, takéto veci by mala riešiť samotná ASN lebo aj keby sa ti podarilo zohnať nejakých ľudí čo by s tebou do toho išli čo sa na 99% nepodarí tak určite je pre prevádzkara kúpaliska oveľa korektnejšie komunikovať s niekým kto zastupuje nejakú asociáciu alebo spoločnosť  ako s nejakým jednotlivcom. 

andrejooo to som aj chcel, no ASN do toho ísť nechcela, takže preto sa snažím robiť aspoň niečo sám.

Mahony áno, môžu ostať, ako sú, no potom neviem, aké právomoci by mal "dozor" na neoficiálnom mieste. Myslím to, že by to asi vyzeralo ako keby mal niekto dohliadať na slušnosť na verejnom mieste, čo by mala robiť polícia, no tá je platená zo štátu, no kto by zadarmo pravidelne chodil na verejné miesto a robil "dozor"? Ten človek by míňal svoj čas a snahu zadarmo a kto by mohol kontrolovať jeho, že ten "dozor" robí správne? Vieš, to by sa fakt musel nájsť samaritán, čo by obetoval svoj čas a námahu zadarmo, len pre to, aby bolo ostatným dobre a to pochybujem, že takého človeka nájdeš. A aké by mal ten človek povolenie? Stráženie tolerovanej nudapláže, ktorá pred zákonom neexistuje? Proste naozaj netuším, ako by to mohlo fungovať na neoficiálnom mieste, čiže verejnom mieste. 

ASN do toho ísť nechcela? Tak potom nechápem význam celej tejto asociácie lebo ľudia, ktorí za ňou sú by sa mali snažiť robiť niečo pre nudizmus. A keď už títo ľudia to neriešia tak si myslím, že akákoľvek tvoja snaha nemá význam. 

Dobrý deň prajem,

Z predchádzajúcich príspevkov, ale aj z príspevkov v iných vláknach, je jasný jeden z hlavný problémov naturizmu na Slovensku. Bohužiaľ niektorí jedinci odložením pár dm štvorcových látky, odkladajú aj základné pravidla morálky a slušnosti. Ako tak čítam, tak mnohí majú negatívnu skúsenosť s týmito osobami. Z našej skúsenosti so ženou sme týchto ľudí rozdelili do skupín. 

Ivan – exhibiniosta, ktorý sa musí vždy pretŕčať pred ostatnými. 

Rákosník – vouyer, najčastejšie rybár.   

Plavec alebo plávanie na raka – vouyer vykonávajúci pohyb do predu, ale pri tom stojí alebo dokonca cúva pri plávaní. 

Ľadovec- vouyer v bielom klobuku s čiernymi okuliarmi. Z vody trčí len biela hlava – špička ľadovca. 

Romeo – doterný chlap 

Ak s nimi bol problém, tak väčšinou stačilo zavolať Hej, čo robíš! (v chorvasku anglicky alebo nemecky) a odišli. Toto mi fungovalo v chorvátsku, možno by to fungovalo aj tu. Na Slovensku chodíme už len na pár vybraných miest, kde máme svätý pokoj. V  ČR to vnímam tak, že si domáce komunity spravia na plážach poriadok sami). 

Aby som nezabudol na poslednú kategóriu, ktorá je asi najhoršia čo tak vnímam a tých sme nazvali „Mušketieri“ s ich heslom „jeden všetkým a všetci jednému“ . 

Toto bola len taká vsuvka na odľahčenie. 

Mahony vo svojom príspevku dobre vystihol nápad s pravidlami a ich dodržiavaním.

Mňa napadla iná vec, možno trochu sci-fi. Vychádzam z predpokladu, že „mušketieri“ majú nejaké miesto kde sa stretávajú pravidelne. V nejakom príspevku bolo, že napr. v lesíku pri pláži. V tom prípade by som tam rozmiestnil cedule napr. „Zákaz ukladanie odpadu, priestor monitorovaný fotopascami napojenými na MsP“ alebo niečo podobné . Ak by sme boli viacerí zapálení pre vec, tak by sa tam mohli aj reálne fotopasce umiestniť. Vyrobiť  akú takú imitáciu a vyvesiť ju niekam na strom by tiež nemala byť žiadna veda. Účel toho všetkého by mal im znepríjemniť pobyt na danom mieste a vyštvať ich inam. Ďalšia vec, ktorá tu ešte nepadla, tak je jednoducho zavolať policajtov. Raz ma napadli dvaja asociáli na ulici a chceli ma okradnúť, útok sa mi podarilo odraziť. Zavolal som policajtov a tí mi hneď povedali, netreba sa báť ozvať, lebo inak takéto indivíduá budú stále posúvať hranice, ktoré slušní ľudia sú nútení tolerovať. Možno by stála za skúšku konzultácia s policajtmi. Emailom alebo osobne v duchu" "Pozrite chodíme sa tam kúpať, tieto indivíduá nás tam obťažujú alebo sa správajú nevhodne. Sme naturisti a ich správanie je pre nás samotných nepríjemné a majorita nás spája s nimi. Aj my  máme záujem o bezpečne a čisté pláže atď. Čo máme robiť ak sa tam ukážu je možné ich sankcionovať??"

Mám pocit, že všetci čakáme, že niekto vyrieši problémy za nás. Keď som bol malí, tak sme hrávali s kamošmi na ulici hokej. Ak prišiel niekto otravovať, tak sme ho odohnali a bol pokoj. Vtedy to tiež nebola naša ulica a v zásade sme sa tam nemali ani hrať. 

O tom, že ASN by malo byť nápomocné pri oficiálnom riešení vecí som už písal pri Rusovciach, ale vždy je potrebné aby bola iniciatíva na našej strane. 

Dosť písania, vonku je slnko a teplo, tak hurá k vode. 

Prajem Vám pekný predĺžený slnečný víkend.

Tom

andrej000 no ale je to tak :( úplne s tebou súhlasím, že ja sám nič nezmôžem, no ja sa len tak ľahko nevzdávam, keď ide o niečo, čo mám rád a viem, že to môže fungovať. Ešte mám dosť nápadov, ktoré som ešte nezrealizoval, no idem logicky od tých najmenej namáhavých a postupne pokračujem na tie ťažšie, keďže vidím, že tie menej namáhavé nefungujú.

Tom, aj tebe ďakujem za prínos do ankety, viem že typov úchilákov a podivínov je veľa, no písal si, že sú aj v zahraničí, no boli na oficiálnej pláži, či tiež len niekde na "divokej" pláži, aké sú u nás?

A čo sa týka tých opatrení, tak neviem, či nie sú príliš zložité: možno by ich odstrašili, no isté to nie je, a tie imitácie pascí by mohli zhodiť a zistili by že je to len maketa a už by sa ich nemuseli báť, alebo by sa proste presunuli na iné miesto, kde by sa zas združovali a museli by sme riešiť ďalšie a ďalšie makety fotopascí, ktorých by sa už možno ani nebáli, keďže by vedeli, že sú len makety. A ak by boli pravé, tak by ich buď zničili tak, aby ich na nich nebolo vidno, alebo ukradli. Podľa mňa je jediné jednoduché riešenie dať tam plot, či už umelí, či z nejakých hustých kríkov nejaký vypestovať, alebo to proste urobiť oficiálne ako súkromný pozemok a už si krytý aj právne a aj plot si tam môžeš dať akýkoľvek.

A ohľadom vyháňania úchylov: Je to to isté, ako by si bol na nestráženom mieste, napr. ako vy keď ste ako deti hrali hokej na ulici. No vieš ide o to, že na ulici nie ste sami a ak by došlo na niečo veľmi zlé, stále máš možnosť, že ti pomôžu okoloidúci, či možno aj nejaký policajti, čo by išli náhodou okolo. No ak by ste ten hokej hrali niekde pri lese, ďaleko od civilizácie (keďže naše pláže sú na takýchto miestach) tak by ste mali určite väčší strach, ak by tam bol nejaký podivín, lebo ste tam len vy. A to ani nehovorím, že si tam úplne nahý, čo môže sexuálnych delikventov opantať tak, že ťa môžu aj sexuálne napadnúť! Ja viem, že je to asi prehnané, no ja som v živote zažil veľmi nepravdepodobné veci, takže už rátam zo všetkým. A inak, ja aj ak by som bol na normálnej pláži a vidím nejakého úchyla, či podivína, tak naňho nebudem kričať, ale radšej odídem, alebo sa pôjdem sťažovať tomu, čo to tam vedie, keďže by som sa nechcel dostať do konfliktu s tím úchylom, kvôli tomu, že neviem, čo urobí. Ja neznášam konflikty, preto by mi už len to, že by mi možno niečo povedal, alebo by sa chcel hádať znepríjemnilo zážitok z nudapláže a asi by som po takomto konflikte uvažoval, či tam vôbec ešte prídem, lebo je tu jedna základná vec: ak ho niekto okríkne, to neznamená, že určite odíde, možno len zalezie do kríkov a bude tam, len ho nebude vidno. A ako vlastne človek môže vedieť, že ho na nudapláži z kríkov niekto nešpehuje? Ja mám vždy zlí pocit, keď som na pláži a počujem šušťanie kríkov, lebo mi stále napadne, či tam nie je nejaký "pozorovateľ", proste sú pre mňa divoké pláže až príliš stresujúce a vždy sa len bojím, či sa niečo nestane...

Ak by strielanie určitých skupín, vagabundov atď nebolo trestné bolo by celkovo na planéte po problémoch…  Ťažia LEN s toho, že sa to nemôže a  slušný človek  im  NIČ nepovie, nespraví…. Nechcem propagovať násilie, len som nahodil úvahu,  že načo sú nám takéto zákony, keď tzv. ZLO je čoraz viac na vzostupe…
Len dnes na pláži jeden arogantný RYBÁR! + dvaja v plavkách + žena v spodnom dieli v časti medzi cca 50  vyzlečenými. Ak to takto NECHÁME do dvoch rokov zaniknú nudapláže pre obsadenosť textilákmi! a to nespomínam celú pláž a iné dni.

Neveríte? Tu je dôkaz:

https://brainee.hnonline.sk/notsorry/news/cestovanie/96098986-plavkova-invazia-nudisti-vedu-kampan-proti-oblecenym-turistom-v-tejto-destinacii-to-musis-dat-na-nahaca

a nielen tu a tam!!

Osobne som naturista, ctím nudistické pravidlá, mám pokoru k flóre a faune, planéte… a “VIEM” prečo i nenosím plavky atď, ale už sa mi začínajú hnusiť nudapláže práve ohľadom tohto (ak budem chcieť vidieť hlúpich textilákov pôjdem na ich pláž).

Osobne mám tak isto (ako tu bolo spomínané) rozdelené 3 kategórie: vyzlečený, nudisti, naturisti.

Ja ti rozumiem, len treba zachovať pokoj. Vieš, to je tak zo všetkým a všade: ak zákon niečo nezakazuje, tak je to pre idiotov znamenie, že to robiť môžu. Príkladom je už aj nebezpečné zastavenie na ceste, ak tam nie je značka zákaz zastavenia aj státia, proste keď to nie je zakázané zákonom, tak sa to môže. Podľa mňa by sa veľmi veľa ľudí správalo veľmi zle ale nerobia to, len kvôli tomu, že vedia, že by porušili zákon a mohli by ísť do vezenia. Niektorý v podstate nemajú morálku a preto pre takýchto ľudí musia existovať zákony, ktoré bude trestné nedodržiavať. Preto mi stále dáva zmysel na nápravu tohto problému len to, aby boli nudapláže oficiálne, čiže by patrili niekomu, čo by tam oficiálne prevádzkoval nudapláž. Inak fakt netuším, ako to vyriešiť. Naozaj už len tak, že osobne bude každý nudista vyháňať plavkáčov, no aj ten plavkáč môže prísť znova, ak mu je jedno, že si ho vyhodil, proste bude taký drzí, alebo nabudúce bude len z diaľky sledovať, proste možností ako bude znepríjemňovať nudistom pobyt je veľa. 

Vieš, podľa mňa, ak by bola nahota bežná, tak by už na plážach možno ani neboli žiadny úchyli, keďže by nahých ľudí naživo mohli vidieť aj inde a nie len na nudapláži, zvykli by si podľa mňa na nahotu a už by ich tak veľmi možno nevzrušovala. No teraz inde, ako na nudapláži nahých ľudí na Slovensku neuvidíš, iba ak by sa to týkalo erotiky (striptíz, pánske kluby...) no a tým pádom tí hlupáci si myslia, že nudistická nahota, je ako tá erotická: tiež nie je priamo na verejnosti, ale skrytá niekde v kríkoch a nikto o nudistickej nahote verejne nehovorí, lebo sa bojí, že by ho ostatní vnímali ako úchyla, keďže si podľa mňa veľmi veľa ľudí myslí, že nahota je len sexuálna (sám takých ľudí poznám), no ak by videli, že nahota môže byť aj normálna, podľa mňa by veľa ľudí zmenilo názor a možno by bolo omnoho menej úchylov, keďže by už nahota nebola vzrušujúce tabu, ale bežná súčasť života.

Pridať nový komentár

  • Komentár prihláseného užívateľa sa zobrazí okamžite.
  • Komentár neprihláseného užívateľa sa zobrazí až po schválení (zvyčajne do niekoľkých hodín).