Zakaz nudizmu na Rusovskom jazere

Pridal/a rusovceplaz dňa

V Rusovciach bol pridany navrh na zakaz nudizmu na Rusovskom jazere. Hlasovanie o navrhu by malo byt 20.6..

https://bratislava.sme.sk/c/23339935/na-bratislavskom-jazere-zrejme-zakazu-nudizmus-navrhla-to-policia.html

ASN by sa mala voci tomu ohradit, inak hrozi, ze budu zakazovat dalsie nudaplaze.

Problém je, že žiadna z nuda pláží na Slovensku nie je oficiálna, takže keď tam takýto zákaz dajú tak sa s tým nebude dať  nič robiť len sa chodiť " nudiť " načierno tak ako doteraz len s tým, že budete možno riskovať nejakú pokutu. ASN s tým neurobí taktiež nič lebo tie pozemky kde sa pláž nachádza pravdepodobne patria mestu čiže mesto si tam určuje pravidlá. Dlhodobým problémom nuda pláží sú úchylaci, očumovači a rôzne individuá, ktoré to tam kazia a mýlia si nuda pláž so swingers. A to je aj dôvod prečo je nudizmus na Slovensku tam kde je a prečo sú nudisti tak záporne spoločnosťou vnímaní, takže pokiaľ sa toto nevyrieši tak podobný osud môže čakať aj ďalšie pláže.

Hlavným problémom je, že Rusovce sa stavebne rozrástli a “domáci textiláci” to chcú pre seba… a “rozťahujú” sa i na iných nudaplážach a žiaľ i bez hanby a rešpektu, kľudne i medzi nami❗️ My im na ich pláže NECHODÍME❗️

Netušia však, že ak sa zakážu nudapláže nebudú si mať kam “textiláci” sami ľahnúť, pretože robia najväčší neporiadok (my čistíme pláže a máme vzťah k domovu “planéte” oproti nim)… a potom ešte väčšieho vola tým “ľudským sviniam“ robiť nehodlám❗️

S týmto bude problém stále pokiaľ to budú " neorganizované pláže " Toto majú dobre vyriešené v Česku v kempe Merkur, kde je skoro celý kemp textilný ale malá časť je vyhradená pre nudistov. Je tam na to dohliadané takže takéto veci sa tam nedejú a je spokojná aj jedna aj druhá strana. Ale keďže sme na Slovensku tak tu sa vždy nájde nejaký netolerantný idiot. 

Zdravim Vás,

Trochu som uvažoval, čo by sa dalo s touto situáciou spraviť. Myslím si, že práve ASN (ako oficiálny zastrešovateľ naturismu na Slovensku) by v tomto mohlo byť nápomocná rozprúdiť diskusiu o zachovaní možnosti využívania týchto priestorov. ASN by dalo váhu tomu, že sa nejedná len o pár jednotlivcov.

Keďže sa jedná o možno jednu z najstarších pláži na Slovensku, určite je tam parta skalných, ktorí ju navštevujete už dlhodobo. Možno mnohí navštevujete aj stránky ASN a ste aj členmi ASN. Z mojej skúsenosti s komunikáciou so starostami a poslancami by som postupoval takto.

Predpokladám, že medzi naturistami, sú aj ľudia z Rusoviec. Od nich by som skúsil zistiť info kto sa sťažoval a koho je to iniciatíva.
Pozeral som na kataster a pozemky sú štátne a pri hrádzi vodohospodárske. Netreba vylúčiť aj alternatívu, že má niekto biznis plán a naháči mu nemusia hrať do kariet.

Ďalej by som požiadal vedenie ASN, že či by v mene ASN mohol vzniknúť list pre starostu Rusoviec. V liste by mala byť v krátkosti zhodnotená história pláže, popísaná Vaša iniciatíva – upratovanie odpadu atď., jasné dištancovanie sa od nevhodného správania indivíduí, ktoré nemá nič spoločné s princípmi naturizmu atď. Ďalej by som tam uviedol obavu, že úplným zákazom sa situácia nemusí vôbec vyriešiť a budú sankcionovaní slušní naturisti. Preto by sme radi našli spoločné riešenie, ktorým by sme vzniknutú situáciu vyriešili k spoločnej spokojnosti. Na koniec listu by som požiadal o možnosť osobného stretnutia a prebrať možnosti čo sa s tým da spraviť. (vymyslieť nejaké riešenia)

Tak to by som to skúsil riešiť ja, ak by sa jednalo o pláž v mojom okolí. Možno naivná predstava, že sa niečo takto vyrieši, ale veľa krát diskusia v užšom kruhu pohne ľadmi. Najmä sa mi osvedčilo dať si pozor ako sa pýtať, skôr riešenia ponúkať než len žiadať.

Napadlo ma ešte možná varianta riešenia pri osobnom stretnutí. Navrhnúť, že časť využívaná naturistami bude vyznačená tabulami. V tejto zóne si sami miestni dajú pozor aby sa tam nediali nevhodné veci, lebo je to vašom záujme mať bezpečné pláže. Policajti nech pokojne riešia úchylov mimo tejto zóny, ale toto by bola niečo ako „oficiálna pláž“ vo Vašej réžii a v réžii ASN.

Prajem Vám pekný deň a držím palce pri zachovaní pláži.

Tom

Treba sa poďakovať tým šermliarom, ktorí sa tam pichajú a úchylákom. Na nich idú skoro všetky sťažnosti. Zas a znova budú normálni trpieť kvôli duševne chorým. A čo som čítal, podobná situácia hrozí aj na Čunove, lebo tiež sú tam sťažnosti.

A znova je tu ten problém, o ktorom som tu toľko písal: žiadna oficiálna nudapláž na Slovensku! Podľa mňa je naozaj jediné riešenie urobiť aspoň jednu oficiálnu nudapláž, či kúpalisko. Pretože chodiť sa kúpať niekde na divokú pláž v plavkách, skoro nikoho nepobúri a ani úchyláci by sa na plavkáčoch asi nechodili pozerať (veď pláže pre plavkáčov sú skoro všade). No ak je človek nahý iba tak na verejnom priestranstve ( čo je aj breh pri vode) už sa to dá považovať za verejné pohoršovanie nahotou a úchyláci sa na naháčov pozrieť prídu, čiže sú tu hneď dve veci, čo plynú z nahého kúpania na "verejnom priestranstve". Preto nechápem, prečo sa to nevyrieši ako v zahraničí, veď príklady ako to funguje sú všade vo svete. Sám stále uvažujem, ako tu urobiť niečo legálne, no bez peňazí a ochoty ostatných nudistov sa nič nevyrieši. A stále nechápem, kde idú peniaze za INF známky, keďže by mali slúžiť na rozvoj naturizmu na Slovensku, keďže za nich platia Slováci. Veď každý spolok má peniaze od členov a tie používa na rozvoj svojho spolku, no kam idú peniaze od slovenských členov netuším, keďže nič oficiálne nemáme, tak ako dokázať, že sa niekde na slovenský nudizmus používajú? 

Preto by som chcel poprosiť vedenie asn.sk aby mi vysvetlili, ako to v skutočnosti je a kde je problém, keďže ja som ochotný tento problém vyriešiť, keďže ma napadá veľa spôsobov, ako oživiť nudizmus na Slovensku, len neviem podrobnosti o tom v čom je problém. Mne na slovenských nudaplážach vadí veľa vecí, no vedel by som ich odstrániť, len potrebujem informácie o tom, ako to je v skutočnosti. Takže by som sa chcel naozaj plne ponoriť do problematiky naturizmu na Slovensku a chcem to riešiť s tými, čo to majú možnosť ovplyvniť.

Dobrý deň prajem všetkým.

V úvode by som chcel pridať odkaz na Návrh všeobecného nariadenia zakazujúci nudizmus v Rusovciach. V texte je aj pripomienka / list od pani, ktorá pláž dlhodobo navštevuje. Úprimne tlieskam, že sa niekto ozval. Žiaľ ako sa dočítate ďalej v reakcii od starostu, tak to nemá žiaden účinok na zastavenie zákazu. Na mňa to skôr pôsobí, už ako hotová vec a citovaním zákonov a odvolávaním na políciu, sa len starosta utvrdzuje v tom, že to netreba riešiť, lebo je to „protizákonné“.

https://www.bratislava-rusovce.sk/media/files/Material_MZ/2024/2006/bod_c-_8_vzn_nudizmus.pdf

V diskusnom vlákne o Zelenej vode to vyzerá tiež na zlé správy.

Preto je na mieste zas otázka, čo bude s naturizmom ďalej na Slovensku.

Nasledujúce riadky nemajú byť kritikou, skôr úvahou na zamyslenie.
Tak ako tu už dlhšie čítam, tak mnohí vidia riešenie v oficiálnych plážach. S tým úplne súhlasím (samostatné kúpalisko, alebo kemp je zatiaľ na Slovensku utópia). Z môjho pohľadu by v tomto mala byť nápomocná ASN a to minimálne aby sa členovia ASN mohli v úradnom styku prezentovať pod hlavičkou ASN. Ich požiadavky a návrhy by mali vyššiu váhu. Najdôležitejšia je však naša iniciatíva, nás bežných návštevníkov pláže. Pokiaľ budeme čakať, že za nás niekto niečo vybaví, tak sa ničoho nedočkáme.

Sám teraz rozbieham iniciatívu, ktorá by mohla pomôcť obnoviť jedno zaniknuté miesto. Zaniklo, lebo proti erózne úpravy brehov znemožnili prístup do vody a medzi navozenými kameňmi sa zachytával bordel. Na danej vodnej nádrži by malo dôjsť postupne k revitalizácii brehov (najmä rybárskych stanovísk). Chcel by som nájsť spôsob, aby sa revitalizácia dotkla i miesta, ktoré bolo navštevované nudistami. Ako náhle budem mať bližšie info, tak to pridám k danej lokalite. Je to zatiaľ veľmi čerstvé, tak nechcem predbiehať.

S pozdravom a želaním pohodového víkendu

Tom

Ďakujem Tom, za príspevok (tento link + spomínaný list mi nešiel vložiť) a i za možnú  nádej na “novom” mieste (držím palce), ak to “nezakážu” definitívne na SK. Ostatné som už napísal…  niečo som očakával, no čo už.

P.S.: oficiálne pláže  na miestach, kde sú teraz neoficiálne by som bral všetkými desiatimi… len to nie je možné… legislatívne, pozemkovo, finančne.  Žiaľ aj zanikajú, napr. Guláška, Zelená voda a asi Rusovce.

No už prišlo na to, čoho som sa obával :( To že niekto niečo toleruje neznamená, že to nemôže prestať tolerovať, preto je podľa mňa založenie oficiálnej pláže, či iného nudistického zariadenia nutnosťou. Inak môžeme len dúfať, že takto neskončia všetky nudapláže na Slovensku.

Neboj :) zakážu, je to už teraz len otázka času…

P.S.: a viete čo? zatiaľ som nenašiel na pláži “bytosť”, ktorej by to nebolo jedno❗️Hmm, čo viac dodať…

Ukáž mi, kde vo svete fungujú nudapláže v stredomorských krajinách. Bol som v Nemecku, tam to je ďaleko horšie ako u nás. V súčasnej dobe a hlavne EÚ má také smernice a zákony, že dnes je úchyláctvo a všeliake sexuálne harašenie legálne a môžeš mať SBSkára na nudapláži, právne s tým nepohneš, lebo neporušujú zákon. Ak dvaja chlapi sa dotýkajú genitálií na nudapláži, sú navoňaní, sprosto sa smejú, robia tancovačky a neviem čo všetko, žiaden zákon neporušujú. To, že sme ich doteraz výhaňali z nudapláží, bolo na vlastnú päsť. Ale neoháňaj sa tu pravnými smermi, lebo tie neexistujú. A čo sa týka toho SBSkára, ktorý by robil poriadok na nudapláži, kto by ho zaplatil? Vyberalo by sa vstupné? Tak to by len polovica chodila z toho, čo dnes chodí. Ja skôr vidím riešenie v tom, že samotní ľudia by mali vstať a na vlastnú päsť ich stamaď vyhnať, Ale ľudia už akosi nechcú. Rok som hecoval ľudí, nech vyženieme úchylákov z nášho miestečka v Batizovciach. Ani nádohou. Oni sa radšej vzdajú nudizmu, ako by mali sami niečo spraviť. Minulý rok sme plánovali krátku brigádu, žiadna nebola. Nikomu sa nechcelo. A pokiaľ nie je ochota, môžeš sa aj na hlavu postaviť a nič nezmeníš. 

Inak pozrite si z toho dokumentu §3, odsek c: "nudizmom sa rozumie ... zakrytých mužských genitálií  v zreteľne stoporenom stave". Oni nás hodili do jedného koša spolu s úchylákmi. To sa vám snažím už dlhšiu dobu vysvetliť, že textiláci nerozoznávajú nudistov od nahých úchylákov a teda keď vidia nahých šermujúcich sa chlapov, berú ich ako nudistov a vytvárajú si zlú mienku o nudistoch. Preto sú potom tie zákazy nudizmu.

bager65 a  ako to môže fungovať inde? Veď u nás máš len divoké pláže, no v iných krajinách exitujú aj oficiálne miesta, kde môže byť človek nahý. Čiže, ak niekto v Nemecku nechce ísť na nejaké oficiálne nudistické miesto, tak môže ísť zadarmo na divokú pláž, ktorá určite v Nemecku existuje, no ide o to, že tam majú aj tie oficiálne nudapláže a podujatia, čiže si človek môže vybrať, no u nás nie. U nás buď pôjdeš na divokú nudapláž, alebo na oficiálnu, no plavkovú a to je ten problém. Veď nechápem, prečo by tu oficiálna nudapláž nemohla fungovať a prečo by za ňu ľudia neplatili, veď tu máš plno plavkových pláží, na ktorých musíš mať plavky a platíš za vstup a možno aj za parkovanie, čiže prečo neurobiť úplne rovnakú pláž ako sú platené plavkové, len by sa na nich plavky nenosili, alebo by to aspoň bolo "oblečenie voliteľné"? Lebo inak mi to pripadá, že iba nudisti a naturisti nechcú platiť za vstup na pláž, iba tí, čo nie sú nudisti/naturisti za pláž zaplatia? Veď určite, ak by si len oplotil miesto pri vode a vyzeralo by to ako na našich divokých plážach, tak pochybujem, že by ti niekto za vstup na také miesto zaplatil, ani keby bolo plavkové, lebo nejde o to, či tam sú nahí ľudia, alebo nie sú, ale o to, ako to na tej pláži vyzerá. 

A ohľadom zákonov: ak mám vlastné miesto, na ktoré si dám vlastné zákony, tak ich návštevníci musia dodržiavať. Inak môžem zavolať políciu a dať ich vyviesť. Je to ako keby si v reštaurácii fajčil a tá reštaurácia by bola pre nefajčiarov a bolo by to aj napísané v prevádzkovom poriadku, že fajčiť je zakázané, tak takého človeka bez problémov môžeš vyhodiť a ak by nechcel odísť, ani prestať s fajčením, tak naňho zavoláš políciu a oni by ho vyviedli, lebo porušuje pravidlá, ktoré schválil štát pre túto reštauráciu, že je pre nefajčiarov a určite by ho polícia vyviedla, inak by ho mohli trestne stíhať, veď takto to funguje. Alebo mi chceš povedať, že ak by sa takto nevhodne chovali ľudia aj na plavkovej pláži, tak by s tým nemohol nikto nič urobiť? Veď musíš dodržiavať zákony miesta na ktorom si, no ak je verejné a nie je tvoje správanie na verejnosti zakázané, tak ti to nikto nemôže zakázať, čiže ak budeš fajčiť na verejnom priestranstve nikto ti to zakázať nemôže a ani polícia by s tým nič neurobila, takže zákony určite pomáhajú. Ak si na oficiálnej nudapláži dám zákaz sexuálneho správanie, tak to budú buď návštevníci dodržiavať, alebo ich kľudne môžem vyhodiť, či zavolať políciu. Veď na Bukovci na plavkovej oficiálnej časti je zákaz fotenia a natáčania a ak by to niekto porušoval, myslíš, že by s tím nikto nič neurobil? Veď to načo by sa potom vôbec obťažovali písať takýto predpis, keby na jeho vymáhanie nikto nedozeral?

A áno, ľudia sa radšej vzdajú nudizmu a pôjdu na plavkovú pláž, ktorá má lepšie a upravenejšie prostredie, základné hygienické zariadenia, možno bufet, či aspoň upravený povrch, kde sa dá chodiť aj bosí a nemusia riešiť úchylov na vlastnú päsť. Už aj ja, ak by som nebol taký zarytý nudista, tak by som na naše divoké nudapláže už dávno prestal chodiť. Proste nie každému vyhovuje, ako to na našich divokých nudaplážach je a ja som jedným z nich, preto sa stále snažím urobiť niečo oficiálne, lebo podľa mňa inak nemôžeš vyriešiť existujúce problémy nudizmu na Slovensku. A ak niekto nebude chcieť zaplatiť vstupné na rovnakú pláž, aké sú po celom Slovensku, len kvôli tomu, že je nudistická, tak nech ide na divokú a tam nech si sám odháňa úchylov a dúfa, že mu tam nezakážu byť nahý, ako to už urobili teraz na Rusovskom jazere.

Úplne blbosti tu riešite miest na Slovensku je veľa a radšej pôjdem na kľudne miesto ktoré sa dá nájsť a mám od každého kľud pokiaľ nebude oficiálna nudaplaz nemá cenu to tu viac riešiť

Je to tak, bez oficiálnej nudapláže nemôžeš oficiálne nič robiť, iba neoficiálne sám, alebo s niekým, čo to tiež chce robiť, no tiež neoficiálne, čiže zadarmo, lebo nikto ti nezaplatí za to, čo na tej neoficiálnej pláži robíš, keďže to robíš zo svojej vlastnej vôle na verejnom priestranstve, ktoré je pre každého, tým pádom zaňho nikto nemusí platiť, že je tam.

Je veľká škoda, že to dospelo až do štádia takýchto reštrikcií. A je to dosť zlý precedens, pretože sa to môže (a asi aj bude) diať aj inde. Myslím, že veľa ľudí považuje nudizmus za niečo zvrátené, zlé. A to ani nemusí vidieť "šermujúcich" chlapov a dotýkajúcich sa chlapov, ako to tu niekto spomenul. Mimochodom sexuálne prejavy na nudaplážach sa týkajú aj hetero párov a žien, bol som toho svedkom, takže z toho netreba vyčleňovať jednu skupinu ľudí – to len taká poznámka. Žijeme v spoločnosti, kde je nudizmus v podstate zakázaný a keby som sa prešiel nahý mestom, tak ma zavrú a označia za úchylného. Je potom ťažké vysvetľovať, že nudizmus môže byť životný štýl, a že nahota nemusí byť vždy spojená so sexualitou. Zakazovať nahotu na miestach, kde funguje minimálne 50 rokov, a pre všetkých a v celom katastri kvôli 5 nahláseným prípadom za 6 rokov mi príde trošku zvláštne. Majú riešiť konkrétne osoby, konkrétne prípady, a nie celú spoločnosť. Keď na nejakom frekventovanom mieste okradnú za rok x ľudí, máme to miesto uzavrieť? Držím celej komunite nudistov palce, aby mohli slobodne, pokojne a bez strachu dýchať.

Pridať nový komentár

  • Komentár prihláseného užívateľa sa zobrazí okamžite.
  • Komentár neprihláseného užívateľa sa zobrazí až po schválení (zvyčajne do niekoľkých hodín).