Dedinky - FKK Palcmanská Maša

Pridal/a Matus dňa

Ak si niekedy po túre mal chuť zo seba zhodiť oblečenie a oddýchnuť si vo vode, nudapláž na Palcmanskej maši (často nazývanej aj Dedinky) na južnom okraji Slovenského raja ti tvoju túžbu splní.

Pláž je orientovaná na západnom brehu nádrže, čo znamená že je na nej slnko už od rána, avšak podvečer sa začne na pláž zakrádať tieň, nakoľko je ohraničená stromami. Prístup na pláž je pomerne jednoduchú, stačí pokračovať popri brehu od železničnej zastávky (smerom od hrádze) až kým nedôjdete na miesto. Pokiaľ prichádzate autom, je možné zaparkovať ho pri železničnej zastávke.

Pláž navštevujú hlavne miestni, občas nejaký turista, nakoľko nie je príliš známa., čo je škoda. Priamo z pláže je výhľad na Slovenský raj (Geravy, Zajfy). Pláž poskytuje dostatok súkromia a nie je na ňu vidno.

Kapacita pláže je dostatočná pre akýkoľvek počet ľudí, neviem si predstaviť že by sa zaplnila, nakoľko sa tiahne veľmi dlho. Ľudia v plavkách využívajú opačnú (východnú) stranu nádrže, kde je aj množstvo bufetov, reštaurácia, ... a tak.

Samotná pláž je dlhá a je možno zájsť si bokom. Podkladom je jemný štrk. Hĺbka stúpa pomerne rýchlo, takže nie je celkom vhodná pre malé deti. Pre tie ostatné je pláž bez problémov. Voda je osviežujúca a čistá, nakoľko Hnilec ktorý napája vodnú nádrž pramení len niekoľko kilometrov odtiaľ na úpätí Kráľovej hole.


©foto: pablo_pp

Nakoľko túto pláž nenavštevujem pravidelne, budem rád ak sa ozvem niekto, kto je tú častejšie ako ja a bude tento opis podľa potreby aktualizovať.

Ďakujem,
Matúš

Dedinky - FKK Palcmanská Maša (GPS: N48.8584, E20.3782)

Dedinky - FKK Palcmanská Maša
Typ: Zabehnutá nudapláž
GPS: N48.8584, E20.3782
Aktualizované: 09.11.2021

Recenzie lokality

Komentáre

Ahojte... Ak mi do toho nič nepríde a bude pekné počasie, chystám sa o týždeň 26. júna v sobotu na Palcmanskú Mašu. Pôjdem na bicykli niekedy v ranných hodinách, kým ešte nie je tak horúco, cesta mi tam potrvá nejaké 3 hodiny. Ak tam budem sám, nevadí, som na to zvyknutý. Ak sa niektorí pridáte, tým lepšie :)

Ahoj, v útorok (6. júla) som bol po prvý krát navštíviť Mašu ako naturista. Išiel som od stanice smerom popri trati a narazil som na pekný trávnatý výbežok asi po dvoch minútach chôdze. Ale boli tam hasiči a mali nejakú akciu. Už som myslel, že to je asi koniec naturistického výletu, ale rozhodol som sa ísť ďalej a asi po piatich minútach od stanice som prišiel na dve pekné miesta. Prvé - väčšie je obkolesené stromami, takže slnko tam svieti len doobeda a druhé menšie, slnečné a s pekným vstupom do vody , kde som uvidel aj značku FKK , ale na druhej strane je blízko trate. Vďaka bohu ale osobné vlaky tadiaľ prechádzajú len ráno a večer a jeden asi okolo druhej poobede a ostatných pár rýchlikov - kde vás pasažieri nestihnú ani zaregistrovať.. :)
Ďalšie plus prečo by ste mali navštíviť túto lokalitu je krásna príroda okolo a krásna čistá voda, ktorá aj v týchto horúčavách nebola teplá (nie však ľadová) a preto príjemne osviežila.
Návštevníci tam neboli žiadni, ale miesto vyzerá byť navštevované (bol som iba okolo obeda). Toto miesto vrelo odporúčam. (foto v galérii)
Dodatok: Oproti roku 2019 (vid fotky z toho obdobia) je teraz voda vyššie, takže samotnej pláže je málo.

Tak plánovaný výlet na Palcmanskú Mašu mi z rôznych dôvodov vyšiel až dnes, aj to v neskorých popoludňajších hodinách. Predpoveď počasia nebola nič moc a po hodine a štvť cesty bicyklom sa ukázalo, že oprávnene. Kvalitne som zmokol, ale po ďalšej zhruba hodine sa mi podarilo dôjsť do cieľa. Tam už bol plávajúci kolega Andycko, ktorý ešte pred mojím príchodom osadil na strom tabuľu, vďaka ktorej každý návštevník zistí, na akom mieste sa nachádza. Taktiež upravil aj trávnik nad vstupom do vody. Za to všetko mu patrí veľká vďaka. A ja osobne mu chcem poďakovať za odvoz, nemusel som vďaka tomu zmoknúť ešte raz. Vďaka, Andy, som rád, že sme sa zoznámili.

Pozdravujem, bol som na priehrade tento týždeň. Voda je vďaka vysokým teplotám veľmi dobrá, až vynikajúca. Prostredie je čisté, okolie vykosené. Návštevnosť - zopár nudistov. Určite Dedinky odporúčam.

Pridať nový komentár

Z dôvodu ochrany pred spamom sa komentár neprihlásených užívateľov na stránke zobrazí až po schválení (zvyčajne do niekoľkých hodín).
Pokiaľ chceš aby sa tvoj komentár zobrazil okamžite, vytvor si účet alebo sa prihlás.

Komentár prihláseného užívateľa sa zobrazí okamžite.