ASN - zmena

Pridal/a naturistaSK dňa

Priatelia naturisti

Pred časom som niekoľko krát ponúkal moju funkciu predsedu ASN, no doposiaľ nik o ňu neprejavil záujem. Úmyselne píšem, že doposiaľ, nakoľko som dostal ponuku z ktorej si dovolím citovať:

"Máme zájem na obnově a tvorbě nových natur/nuda lokalit na území SR nejen pro členy našeho klubu, ale i pro širokou veřejnost. V tuto dobu zpracováváme návrhy na majetkové vyspořádání pozemků u některých vodních ploch se záměrem probudit natur/nuda aktivity v daných lokalitách. Vyspořádání pozemků a jasná vlastnická nebo jiná práva jsou nutná pro možnost zavedení pravidel pro návštěvníky tak, aby bylo možné vykázat z pozemku nevhodně se chovajícího návštěvníka.
Druhým důvodem je možnost zavedení EE za účelem poskytování služeb občerstvení nebo přípojek pro kempaře. Ač se to možná nezdá, ale jsou mezi karavanisty stovky naturistů, kterým chybí v rámci SK bezpečné zázemí.
Samozřejmně se vždy lépe řeší věci ať už s úřady nebo majitelmi pozemků z pozice společenství (v tomto případě vašeho o.z.), které má nějakou historii. Už jsme sice podnikli kroky k založení nového o.z. a dokonce nám byly 3 o.z. , které dlouhodobě nevykonávají činnost, nabídnuty bezplatně k převzetí, bohužel ani jedno z nich profilově nevyhovuje..."

Viac informácii o danom subjekte nájdete na

www.ceskoslovenskykaravaning.sk

Komunita:     https://www.facebook.com/groups/506750503389854/

Recenze:        https://www.facebook.com/groups/273201077054481/

Otváram diskusiu na danú tému ako členov ASN, tak i nečlenov. 

Teším sa na Vaše pripomienky a podnety

S pozdravom
Zdeno

Komentáre

Ahoj Stanislav,

v prvom rade, veľmi si vážim snahu posunúť naturizmus na Slovensku ďalej. 

Samozrejme, nie je to tak, že by sa tu nedialo vôbec nič. Máme medzi sebou množstvo ľudí, ktorí sa roky starajú o svoju obľúbenú nudapláž - dbajú na čistotu, dodržiavanie pravidiel, organizujú brigády na úpravy/rozšírenie, ... Vďaka tomu sme s manželkou navštívili mnoho zabehnutých a upravených pláži kde sme strávili príjemný čas.

Treba povedať, že sme sa za celý čas nestretli s niekym, kto by bol vyslovene otravný. Samozrejme, nášlo sa pár "gentlemanov" ktorý si miesto na státie či ležanie vyberali až nápadne strategicky, ale nikdy tak, aby sa to nedalo ignorovať, prípadne, že by neragovali na slušný dohovor. Videli, že sa ľudia na pláži poznajú a neriskovali konflikt s ľuďmi, čo držia pri sebe. Myslím si, že na existujúcich plážach si ľudia vedia spraviť poriadok aj teraz.

To čo by som vnímal ako potencionálny prínos zvýšenej aktivity ASN:

  • Aktívna propagácia naturizmu v médiách (momentálne je to skôr tak, že novinári niečo opíšú zo stránky ASN a z toho spravia článok, ale nikto s nimi v mene ASN nekomunikuje).
  • Vytvorením nových oficiálnych FKK lokalít prilákať  ľudí, ktorí dosteraz nenašli odvahu na nudapláž prísť. Či už preto, lebo sa báli toho, ako to tam funguje, alebo nechceli prísť do konfliktu s niekým, komu takáta pláž vadí a volal by na nich políciu. Samozrejme, všetky tieto obavy sú neopodstatnené, ale napriek tomu je mnoho ľudí, pre ktorých to bol dôvod neprísť.

A navyše pár mojich postrehov

  • Začať malými cieľmi, a po ich úspešnom naplnení si klásť vyššie ciele. Podstatné je, aby nedošlo k preceneniu možností (či už ASN, komunity naturistov na SVK/CZ, ...) a po vypršaní úvodného entuziazmu neostali ASN záväzky, ktoré stiahnu naturismus ešte viac dole.
  • Nevŕtať do toho, čo funguje. Kopa miest na Slovensku funguje bez problémov. Na to, aby bolo možné niekoho z pláže vykázať, je podstatné mať k nej právny vzťah, ideálne prenájom. Ak budú musieť ľudia za vstup na pláž platiť, budú chcieť vidieť viac, než to, že je odtiaľ možné niekoho vykázať (ako píšem vyššie, toto nie je problém aj teraz a vykazovať nikoho netreba).
  • Oficiálne miesto má zmysel len tam, kde je možné poskytovať ďalšie služby. Na to aby mali ďalšie služby zmysel, musí na dané miesto chodiť dostatok ľudí a ideálne by to malo buť miesto, kde je stabilne teplé počasie. 

Ako som písal na začiatku, budem rád, ak sa naturizmus oživí viac aj na úrovni Slovenska ako celku, nie len na úrovni jednotlivých pláží.

Čo sa týka podieľania sa na projekte/priloženia ruky k dielu...
Už som dosť starý na to, aby som sa podieľal len na veciach, o ktorých si myslím, že majú zmysel a šancu na úspech. A dotiahol ich do konca. Zatiaľ o tomto projekte neviem toľko, aby som vedel povedať nie alebo áno, ale ak ma projekt osloví a bude možnosť, tak rád pomôžem.

Prajem Ti veľa úspechov,
Matúš

Zdravím a priznám sa že som nepochopil.

Zmení sa predseda ASN? No a? Niesom registovaný člen, nevyužívam preukaz ASN na zľavy v Chorvátsku... Využívam tento web na získanie informácii. Pokiaľ starý predseda už nebude chcieť predsedať + zmena predsedu ASN bude vyhovovať stanovám ASN, tak asi nemôže nikto nič namietať.
Môže predseda ASN svojou činnosťou znepríjemniť život iným nudistom? Netuším.
Môže svojou nečinnosťou znepríjemniť život? Tiež netuším.
Toto musí zodpovedať niekto kto rozumie ako to v združení ASN chodí...

Na Slovensku podľa mňa neexistuje oficiálna nudapláž. Existujú iba lokality kde sa vyskytujú nudisti a kde to nikomu nevadí. Pokiaľ vzniknú oficiálne nudapláže, tak iba dobre. Rád si ich prídem pozrieť. Pokiaľ ich budem mať rozumne blízko, tak bude zo mňa stály návštevník. Ale neverím že sa aktuálne neoficiálne pláže zmenia na oficiálne (rôzne dôvody vďaka ktorým je nemožno dané lokality komerčne využívať a preto sa tam darí FKK). Všetky ostatné miesta o ktorých ja viem (kde by bola pekná nudapláž) sú už nejako obsadené/využívané.

Držím palce pri presadzovaní legálnych lokalít, ale som skeptik. Predpokladám že prvotná reakcia na úradoch bude „Sodoma gomora Cecilko...“

Dobrý deň .
Z napísaného mám celú zmes pocitov.
Výborne, držím palce, vždy tvrdím že pre dobrý výsledok je nevyhnutné nadšenie jednotlivca.
Ak to bude v mojich silách a budem vidieť zmysel, rád pomôžem .
Zo všetkého mi asi naviac rezonuje veta "zpracováváme návrhy na majetkové vyspořádání pozemků u některých vodních ploch se záměrem probudit natur/nuda aktivity v daných lokalitách". Znie to ako aktivita silnej nadnárodnej spoločnosti, čo však nekorešponduje so snahou (ak som dobre pochopil) ďalej pokračovať, resp. vystupovať pod hlavičkou ASN.
Veľmi neskromne napíšem, že sú ľudia čo by ma mohli považovať, a ja sám by som sa tomu označeniu bránil, za odborníka na majetkové vysporiadanie pozemkov. Minimálne teda niečo o tom viem. Preto tie zmiešané pocity.
Naozaj úprimne bez akejkoľvek irónie držím palce aby sa to podarilo čo i len v jednom jedinom prípade. Podotýkam, že hovoríme o nemalej pláži (karavaning) pri vodnej nádrži na Slovensku.
V texte sa uvádza "Záväzky v tomto prípade nemajú ako vzniknúť. Ak vyriešime pozemky..." Predpokladám ale, že si netrúfame "vyriešiť pozemky" bez záväzkov.
AK nič neskúsime, samozrejme nemôže sa nič podariť.
PS- používam množné číslo, lebo si veľmi prajem aby to vyšlo a preto sa s tým už stotožňujem.

Na Zlatých v BA oproti areálu na protiľahlom brehu funguje roky zabehnutá nudapláž. Začína od spojnice dvoch paraelných ciet vedľa jazera - pokražuje až dozadu. Vcelku všetko v pohode, pokoj narúšajú len jedinci, čo sa tam uvelebujú v plavkách. A to okrem pár čmuchalov a úchylov a pár aj počerných zahraničných robotníkov, čo sa chodia popozerať, sa tam objavuje takto aj čoraz viac domácich žien, aj takých čo tam chodí už pár rokov, nechávajú si minimálne spodný diel. Ak im niekto niečo povie, odvrkujú že nie je nikde napísané že je to nudapláž. Čo koho do toho že sú v plavkách. Nevadí im že okolo samí nahí, ....
Preto by bolo žiadúce nájsť niekoho, kto by nejakými tabuľkami označil túto pláž aspoň minimálne na začiatku pláže ako nuda pláž, či FKK pláž, prípadne aj s nápisom alebo požiadavkou - bez plaviek, že kto to neakceptuje, nech sa slní dalej, miesta pre textilákov je tam veľa. Alebo čosi podobné. Pozemky majú množstvo majiteľov, prenajímať ich netreba, úplne by postačilo osadiť tam jednu - prípadne pár tabuliek, verím že by to pomohlo. Rozpráva sa o tom dosť, ale niet toho, čo by to zariadil. Ak by to bolo označené, verím že by to pomohlo.
Preto sa Vás chcem opýtať, či túto vec neviete ako ASN nejak zariadiť, moc by ste pomohli ľuďom ku kľudu na pláži.
Ďakujeme za porozumenie.

Ak nie je pláž na súkromnom alebo prenajatom pozemku, nevyrieši sa nič. Neexistuje právny titul ako prinútiť návštevníkov, aby dodržiavali pravidlá nudistickej pláže. Je pravda, že sa často medzi nudistami prechádzajú textiláci a to aj v skupinke dvoch či troch jedincov. Iní jazdia na člnoch blízko brehu tak, aby videli. Je to smutné, ale označenie nič nezmení. Večer prídu rybári a označenie bude zničené. Problémom sú v tejto lokalite aj odpadky a to aj v pohodených vreciach. Nie je tu žiadna možnosť odskočiť si na toaletu a príjazd je tak zničený, že takmer vždy slyšíte ako ste si oškreli podvozok. Aspoň, že cesta je neprejazdná :) Lokalita nádherná, voda perfektná, osadenstvo je fajn, ale vybavenosť nulová. Treba začať od pozemku.

Krásna lokalita fungujúca desaťročia,super čistá voda,veľká komunita naturistov,textiláci sa objavujú len minimálne,v hlavnej sezóne je tam posledné roky dokonca pojazdný bufet.Začínajú sa tam postupne rozmáhať súkromné pozemky,dokonca jeden rozdelil pláž na dve časti. Majiteľka občas nepríjemná,myslela si,že sa naturisti presťahujú inam.Keďže tam postupne vznikajú súkromné pozemky,možno by bol aj reálny prenájom tejto lokality.Vyriešilo by to občasné ataky majiteľky susedného pozemku,pretože ak by to bolo oficiálne prenajaté a označené,musela by sa s týmto faktom zmieriť.
Pláž je dosť navštevovaná aj turistami z Čiech a Moravy.Hlavne cez víkendy je tam dosť veľký záujem aj o kempovanie,takže vysporiadaním pozemku,prípadne vybavením aspoň chemickým wc,by sa zvýšil komfort nielen prípadným kempujúcim,ale aj denným návštevníkom pláže.Toto by bola už priam luxusná pláž,krásna čistá voda,pláž v celku udržiavaná bez odpadkov,bufet,wc,čo viac si priať. Už len ten pozemok keby bol NÁŠ.
Držím palce!

Viem o tejto lokalite, čítal som aj desiatky strán zápisníc ktoré museli urobiť policajti :) Majetkoprávne vzťahy sú tam jasné, pozemok už bol oplotený a prístup autom alebo karavanom je ťažší. Chemické wc je to najmenšie. Stánok, ak mám správne info, bol nelegálny. Lokalita je neoznačená a svoju potrebu robia ľudia doslova všade. Toto treba najskôr vyriešiť. Ak by sa zlegalizovala nudistická pláž, nebola by na mieste kde je teraz, ale na oplotenom vedľajšom pozemku. Podmienkou vstupu by bolo členstvo v ASN alebo platba vstupného. Údržba niečo stojí. Stávajúca pláž nech si žije svojím divokým životom ďalej.

Nechcel som reagovať, ale skúsim, - len ako môj názor, netvrdím že je ten správny.
Poznám dobre tú nuda pláž na Zlatých Pieskoch.. Aj debaty okolo nej a názory mnohých tam. Nuda pláž prakticky živí areál. Voyeri a tých je tam v areále vždy neúrekom si draho požičiavajú vodné bicykle a iné plavidlá, aby mohli k brehom nuda pláže a videli. Ale čo s nimy ? Rybári večer a v noci parkujú svojimi autami kludne na pláži tesne pri vode.
Odpadky sú ale často zbierané a vrecia nosené dopredu. Pozemky sa už niekoľko rokov ponúkajú na You tube, čiže majitelia sú zmapovaní.
Netreba sa vyhovárať na právny titul, ale začať....a od konca. Ostatné sa dotiahne za pochodu. Treba pláž označiť a pokúsiť sa ju trochu spravovať ako nuda pláž. LEN KTO ??? Ak to uvidia ostatní, že sa niečo deje, radi sa pridajú a nebudú len mlčať a bez slova dianiu tam prizerať ako doteraz. Mnohí čakajú len nato. Na toho spasiteľa, ktorý to tam odvážne začne a radi sa pridajú aj pomôžu.

V Senci na Guláške si s tým vedia lepšie poradiť, pozemky neprenajaté tiež, ale pláž označená, komunita skalných sa dlho pozná a drží pokope, vie textilákov aj úchylov usmerniť alebo vyprevadiť z nuda pláže. Je ale fakt, že tých nežiadúcich tam je podstatne menej ako na Zlatých pieskoch v BA. Asi vedia že tam to neuhádajú.

Pridať nový komentár

Z dôvodu ochrany pred spamom sa komentár neprihlásených užívateľov na stránke zobrazí až po schválení (zvyčajne do niekoľkých hodín).
Pokiaľ chceš aby sa tvoj komentár zobrazil okamžite, vytvor si účet alebo sa prihlás.

Komentár prihláseného užívateľa sa zobrazí okamžite.