FKK aquapark Štúrovo - Vadaš

Pridal/a Sando PO dňa
Typ

Veľmi si prajem, aby všetko čo napíšem bolo vnímané ako OSLAVA toho, že nudistická pláž v aquaparku Štúrovo – Vadaš existuje a obrovské POĎAKOVANIE vedeniu aquaparku za tento vysoko progresívny počin. Jedine táto nudapláž bola dôvodom, prečo sme v aquaparku s rodinou strávili niekoľko predĺžených  víkendov, napriek tomu, že z Prešova to máme cez Maďarsko 330 km. Hold... bezplavkové kúpanie je náročný životný štýl.    

Štúrovo je malé mesto, takže aquapark nájde každý. Hlavným orientačným bodom je určite  hlavná autobusová stanica hneď vedľa aquaparku. Parkovanie je zadarmo. Kto sa chce ubytovať vnútri, vyhľadá recepciu, kde dostane kontakt na „súkromníkov“ poskytujúcich ubytovanie. Ak sa ubytujete v areáli, dnu sa vchádza aj s autom. 

Nudapláž

Nudapláž sa nachádza približne v strede areálu. Vedú k nej nenápadné smerové tabule. Je prilepená pri krytom kúpalisku. Priestor nudapláže je pocitovo väčší, ako sa zdá z fotiek. Je tam cca 30 až 35 lôžok, kapacitu samozrejme rozširuje možnosť ľahnúť si popri lôžkach. Ľudia ubytovaní v kempe, ale aj cezpoľní si lehátka rezervujú hneď po 9.00 hod položením uteráka. Ale nemyslím si, že by nastala situácia, že by sa niekto prišiel a pre preplnenosť by sa do priestoru nezmestil. Je maximálne chránený pred pohľadmi zvonku, nie však pred ojedinelými, neškodnými návštevami ľudí, ktorí sa naozaj len sem tam potrebujú presvedčiť, že „fakt sú tam holí ľudia...“. V priestore vládne tichá atmosféra prudko kontrastujúca s hlučným mraveniskom ostatných bazénov. Do priestoru sa vstupuje cez brodidlo so sprchou. V priestore nie je wc, ani žiadne občerstvenie okrem fontánok s pitnou vodou.

Kľudový bazén

Kľudový bazén s 35 stupňovou vodou zaberá väčšinu plochy priestoru, odhadom možno aj 2/3. Po celom obvode bazéna aj vnútorných múrikoch je vo vode možnosť sedenia. Výška vody úplne presne exaktne vyjadrená je po bradu päť ročného dievčatka. (Vytvorilo jej to jedinečnú možnosť naučiť sa plávať). Pri horúčavách 33 až 35 stupňov som sa obával, že nám teplá voda bude skôr príťažou, ale bolo príjemné v nej sedieť, vznášať sa, vegetiť a hneď preliezť do ochladzovacieho bazénika. Deti v nej plávali bez obmedzení a s potešením. Voda je tak priezračná, že v nej vidno takmer ako na vzduchu.  Deti hovorili, že je po ponorení neporovnateľne priehľadnejšia, ako v ostatných bazénoch. Necítiť v nej žiadny chlór ani iný zápach.

Ochladzovací bazénik

Určite najlepšia atrakcia celého aquaparku Štúrovo –Vadaš, ktorú môžu ostatní závidieť. Prekvapujúco studený, aj keď deklarujú trvalou informáciou teplotu 25 stupňov. Je cítiť permanentný prítok čerstvej vody. V bazéniku si ľudia chladia svoje nápoje, ktoré častokrát pokrývali väčšinu hladiny. Ale neobmedzovalo to pri ochladzovaní a pramenil z toho taký nedefinovaný pocit určitej spolupatričnosti. To sa ale zrejme nezdalo hygienikom, lebo dávať nápoje do bazénika bolo oficiálne zakázané.

Negatíva

To čo napíšem sú podľa mňa negatíva, ale beriem ich ako určitú znesiteľnú daň.  Treba to ale chápať v rámci kontextu, že je to pre nudizmus jedno z najlepších miest na Slovensku a že tie negatíva fakt nie sú hrozivých rozmerov. 

Voda v bazéne má teplotu ľudského tela, takže v nej človek dokáže sedieť neobmedzene. To prináša v určitých dňoch negatívny jav nápadne nenápadných a nenápadne nápadných očumovačov. Boli ale aj dni, keď tam nebol ani jeden. Sú to muži hodiny sediaci vo vode vykonávajúci pohyby viditeľné nad hladinou len vtedy, keď sa potrebujú plynulo preskupiť, resp. natočiť na nový objekt svojho záujmu. Väčšinou novo príchodziu ženu, ktorá sa skrátka vyzliecť musí, keďže prišla na nudapláž, alebo na ženu, ktorá si neuvedomí, ako si práve odvážne sadla či ľahla. Spoločným znakom sú veľké slnečné okuliare, prípadne klobúčik, ponorenie po nos a správanie pripomínajúce hrocha či krokodíla striehnucého na korisť.

Ide o vec, ktorú nie každý rovnako citlivo vníma. Verím, že väčšine to vadiť nebude. Keďže ale na to nikto nereaguje, čumia strašne drzo. Mojej manželke to vadilo. Relatívne jednoduchým liekom bolo, keď som si sadol pred. Ak sa neodvrátil, druhým krokom bolo, že som si zložil slnečné okuliare a čumel som priamo na neho ja. Vtedy už sa otočil inam takmer každý, prípadne aj odplával loviť ľahšiu korisť. Možno by som to tu nebol ani písal, keby mi to nepotvrdil aj Devitto a jeho priateľka. Skrátka pomenúvam negatívum, ktoré  sa síce nevyrieši, ale dajme im najavo, že o nich vieme. Každý sa rád pozrieme, veď sme chlapi, ale majme mieru.

Druhým negatívom sú partie pripitých, ktorí zavítajú na hodinku, rýchlo stiahnu plavky, naskáču do vody a zírajú. Liekom na to bolo, že v jednej takej chvíli všetky ženy natiahli plavky a išli na záchod, na obed, skrátka preč. Ale za dokopy sme to zažili  dva -tri krát.

Strava

Osobitne vyzdvihujem. Skvelá kuchyňa za normálne ceny. Kdekoľvek sme jedli. S výnimkou pizze, ktorá bola všade podľa mňa veľmi slabá. V areáli sú aj potraviny s takmer normálnymi cenami a obchodíky s najrôznejšími blbosťami, podľa mňa tiež nepredražené.

Cenník a ubytovanie

Jednodenný vstup do areálu aquaparku - dospelý 9 eur, dieťa od 4 do 15 rokov 5,50 eur.

V prípade ubytovania sa v areáli aquaparku je vstup logicky v cene ubytovania, keďže už ste vnútri. Aquapark poskytuje ústretovú možnosť zotrvať v deň ukončenia pobytu po odovzdaní ubytovania (ktoré je cca o 9.00 až 10.00 hod ) v aquaparku až do záverečnej, t.j. do 20.00.

Tobogány sa platia osobitne, myslím že okolo 5 eur/deň. Teda Štúrovo je lacné, ak nevyužívate tobogány. Ak využívate tobogány tak stojí plus mínus ako Bešeňová a iné aquaparky, kde sú tobogány v cene.

Ubytovanie sme nemali rezervované, preto sme brali čo prišlo, presnejšie čo zostalo. A zostala veľká bieda v unimobunkách a delapoch. Ubytovanie v areáli mi celkovo prišlo ako biedne, bývalo sa vo všetkom, čo malo strechu. Nebýval som všade, preto ťažko robiť záver. Ale zas... nejdeme tam bývať, ale kúpať sa a ... veď sme na Slovensku. Viacero delapov bolo zrekonštruovaných.

(Táto „reportáž“ je stará asi tri roky, lebo od vtedy sme v Štúrove bohužiaľ neboli. Upravil som ju pre potreby novej stránky ASN. Nasledujúcu info o cenách berte preto s rezervou, lebo pravdepodobne sú už iné):

To že noc stála 15 eur na osobu, ale je v tom pobyt v Aquaparku za 9 eur zvádza k myšlienke, že to ubytovanie je vlastne lacné. Treba si však uvedomiť, že klimatizovaný apartmán v Chorvátsku stojí od 50 do 120 eur na noc. Ale keďže more je zadarmo, tak to treba porovnávať s tými 60 eurami pre 4 osoby v delapoch. A toto porovnanie pozitívne pre náš turizmus nevyznieva. 

Uvediem konkrétne nudné fakty:

Za ubytovanie pre 4 osoby v:

  • príšerne škaredej unimobunke s TV, chladničkou, konvicou, ventilátorou a mikroteraskou na dvojposchodových vojenských posteliach bez WC a kúpelne sme zaplatili 44 euro (11€ osoba/noc)
  • v delapoch v dvoch miestnostiach (teda dve unimobunky) so spoločným záchodom na chodbe, ale bez kúpelne, s chladničkou a ventilátorom,  ale bez TV sme zaplatili 60 euro (15€ osoba/noc)
  • za stan sme zaplatili 33euro/ deň (2x8 eur za dospelého, 2x5 eur za deti, 7 eur za stan, auto bezplatne)

Teda pri ubytovaní ste v kempe od 9.00 rána do 20.00 večera druhého dňa.

Výhodnosť ubytovať sa vnútri areálu z hľadiska ceny je zjavná, keďže ak by ste boli ubytovaní mimo musíte platiť ubytovanie aj vstup.

Ostrihomská katedrála

Štúrovo leží na brehu Dunaja, z druhej jeho strany spojenej mostom Márie Valérie leží Ostrihom. Ostrihomská katedrála je neprehliadnuteľnou dominantou z inej galaxie, ktorá sa nachádza 200-300 metrov od mosta. Rozprávková atmosféru sme zažili pri jej prvej návšteve v nedeľu večer, keď je síce zatvorená samotná katedrála, ale nádvoria sú prístupné a niet tam živej duše. Zaparkovať sa dá pri katedrále, parkovné na parkovisku zo strany od Dunaja bolo v pracovnom čase 100 forintov/hod, ale na obhliadku treba minimálne dve hodiny. Nenechajte si ujsť fascinujúci výhľad zo strechy katedrály, po ktorej obvode sa dá poprechádzať. Štvorčlenná rodina s  dvomi deťmi sme za to zaplatili cca niečo pod 7 euro, ale určite sme neoľutovali.  

Ešte jedna možno dôležitá vec. Pretože je priestor nudapláže prilepený ku krytej plavárni, ktorá sa prevádzkuje za nepriaznivého počasia, priestor nudapláže vtedy slúži pre ľudí z krytej plavárne ako kľudový bazén.   Nudapláž funguje len od júna do augusta. Ale stalo sa nám, že pri zlom počasí ju skrátka neotvorili. Keď som si to neskôr telefonicky overoval, tvrdili mi, že to musela byť nejaká náhoda spojená s technickou prestávkou. Takže asi to je blbosť, ale píšem to pre istotu.

Na záver uvádzam, že sa tam určite vrátime, že je super že niečo také existuje, deti aj my sme sa na nudapláži cítili výborne... Povedané slovami piesne košických NO NAME „Ďakujem, že  si ...“ :)

Záverom: Ako píšem v texte, informácie nie sú  najčerstvejšie. Ak máte niekto aktuálnejšie info, budem rád ak nám ho poskytnete.

Sando PO

FKK aquapark Štúrovo - Vadaš (GPS: N47.8035422179, E18.7168890238)

FKK aquapark Štúrovo - Vadaš
Typ: Aquapark
GPS: N47.8035422179, E18.7168890238
Aktualizované: 13.01.2021

Recenzie lokality

Pridať nový komentár

Z dôvodu ochrany pred spamom sa komentár neprihlásených užívateľov na stránke zobrazí až po schválení (zvyčajne do niekoľkých hodín).
Pokiaľ chceš aby sa tvoj komentár zobrazil okamžite, vytvor si účet alebo sa prihlás.

Komentár prihláseného užívateľa sa zobrazí okamžite.