Zemplínska šírava

Pridal/a Osservatore dňa

 

Nudisti vitajte na Zemplínskej šírave, pri slovenskom mori!

Hovorí sa, že slovenské more je v Chorvátsku. Východniari na dolnom Zemplíne však majú vlastné a je ním druhá najväčšia slovenská vodná nádrž Zemplínska šírava, ktorá ponúka exkluzívne miestečko aj pre nudistov. Nudapláž na Zemplínskej šírave funguje dlhé roky, ide teda o zabehnutú nudapláž. Všetci normálni nudisti/naturisti, vyznávači nahého kúpania a opaľovania, ktorí viete ako sa správať na nudapláži, ste tam vítaní! :-)

Poloha:

Nudapláž sa nachádza medzi kempom Rybárik (Hôrka/Slnečný lúč/Senderov) a plážou pri Penzióne Anima (Medvedia hora), pri kameňolome (Kamex-lom) a oproti malému zarastenému skalnatému ostrovčeku trčiacemu z vodnej plochy. Pláž nie je nijako označená a má to však svoje dôvody. V poslednom období sa neďaleko pláže začala výstavba a vznikla tam súkromná rezidencia Yacht Village, našťastie je dostatočne ďaleko od pláže. Fungovanie nudapláže, sezónu 2024 to nijako neohrozilo. Inak je dosť možné, že kvôli ďalšej plánovanej súkromnej výstavbe, pláž časom zrejme úplne zanikne. :-( 

Aktuálne, počas letnej turistickej sezóny 2024 ďalšia výstavba v bližšom okolí neprebieha a je tam celkom pokoj, pláž štandardne funguje! :-)

Prístup:

K samotnej pláži vedie cez trávu vychodený prašný chodníček od betónovo/asfaltového chodníka pre peších, ktorý sa tiahne popri dvojprúdovej ceste II/582. Je možné zaparkovať auto hneď nad plážou na trávnatom, takom poľnom miestečku, prípadne za poplatok 2 € na neďalekom parkovisku Anima, ktoré je určené pre návštevníkov pláže pri Penzióne Anima (Medvedia hora).

Pláž, miestečka na ležanie/opaľovanie:

Prostredie je veľmi príjemné - prírodné. Pláž je udržiavaná, je na nej čisto (nudisti si za sebou upratujú smeti, nezanechávajú bordel), sú tu vybudované hrádzky z kameňov na dvoch väčších umelo vytvorených kamienkových plážach, aby mali nudisti súkromie (keďže na vodnej hladine zvyknú niekedy plávať loďky, vodné bicykle, vodné skútre...). Podkladom pláži je jemný štrk, prípadne miestami skaly (ktoré majú tú výhodu, že ak sa nahrejú od slnka, tak pri chladnejšom počasí, prípadne večer vedia parádne vyhrievať kríže...), alebo miestami aj tráva.

Slnko svieti na pláž prakticky od rána do večera, je možnosť uchýliť sa aj do tieňa, keďže sú tu aj menšie stromy, poloha tieňa závisí od otočenia slnka. Je možné zájsť si bokom a mať súkromie... Keď je veterno a vlny narážajú na breh, tak nudisti ležiaci na pláži môžu nadobudnúť pocit akoby ležali pri mori, stačí ak zavrú oči a zvuky vlnobitia, imitujúce šum morských vĺn ich cez vytvorenú morskú predstavu v ich mysliach doslova k moru „presťahujú“.

Spomínané 2 umelo vytvorené kamienkové pláže poskytujú dostatočný komfort, keďže sa na nich dá v pohode rozložiť deka a nudisti tak ležia na rovine, pod drobnými kamienkami, dobre schovaní pred prípadnými očumovačmi z vody, za vybudovanými kamennými hrádzkami. Kapacita týchto pláži je zhruba cca 6-8 osôb na vyššie položenej menšej pláži, za ktorou sa ešte trochu ďalej za kríkmi nachádza dobre schované jedno miestečko pre cca 2 osoby s vybudovaným kamenným podkladom, ktoré tiež cloní od vody vybudovaná hrádzka z kameňov.

Na nižšie položenej väčšej pláži je kapacita o čosi vyššia cca 10- 12 osôb + prípadne ďalšie osoby okolo na kameňoch a na tráve. Každá z týchto pláži má svoj strom, kde je v určitom čase tieň, na menšej pláži je to skôr poobede, na väčšej prevažne doobeda. Je možné sa rozložiť aj medzi týmito dvoma plážami na sklách, prípadne trávnatom povrchu, kde sa zmestí dosť osôb. Za touto väčšou plážou sú ešte trochu ďalej popri vode ďalšie miestečka, ale skôr na trávnatom a kamienkovom, ale aj umelo vytvorenom kamennom povrchu, ktoré sú hneď pri vode a keď je začiatkom leta vyššia hladina vody, tak sú tieto miestečka na rozloženie výrazne zmenšené (okrem toho kamenného) a nie sú také komfortné.

Voda a vstup do vody:

Voda na Šírave patrí medzi najteplejšie a v poslednom období tu zaznamenali výskyt rakov! Rak je výrazným indikátorom čistoty vody. Žije len v čistých vodách. Priemerná dĺžka slnečného svitu na Šírave dosahuje 2200 hodín ročne, čo zaraďuje oblasť medzi najteplejšie na Slovensku. Vstup do vody je pozvoľný, ale líši sa od miesta, niekde sa ide do vody po skalách/kameňoch, inde komfortne po jemnom štrku/piesku. Odporúča sa tu ale používať obuv do vody, keďže miestami sú vo vode kamene a tie môžu byť ostré, ale aj malé lastúry/ulity, ktoré môžu poraniť chodidlá.

Teplota vody:

Teplota vody podľa merania SHMÚ.

Predpoveď počasia pre lokalitu:

Počasie Michalovce: https://www.meteoblue.com/sk/počasie/týždeň/michalovce_slovenská-republ…

Počasie na 14 dní Michalovce: https://www.meteoblue.com/sk/počasie/14-dňové/michalovce_slovenská-repu…

Návštevnosť a návštevníci:

Návštevnosť závisí od toho, či je víkend, alebo pracovný deň, samozrejme aj od počasia. Počas letnej turistickej sezóny býva návštevnosť logicky vyššia. Cez víkendy, pri ukážkovom horúcom slnečnom počasí zvykne pláž praskať vo švíkoch“.

Zvyčajne na pláži prevažujú muži (asi ako všade na podobných miestach u nás), nejedná sa ale o žiadnu gay pláž! Objavujú sa tu páriky a niekedy prídu aj sólo ženy. Zvyknú sem zavítať aj nudisti zo zahraničia, napr. páriky z Česka, ale aj z Ukrajiny. Vekové rozpätie návštevníkov sa pohybuje poväčšine od cca 25 až do cca 60 rokov. Miestni nudisti aj ostatní normálni návštevníci samozrejme nie sú nadšení, ak sa na pláži objavia provokujúci, agresívni gayovia a otravní sliediči/očumovači“, potom im zvyknú dať najavo, že tu nie sú vítaní a ak niekto robí problémy, tak ho miestni aj vyhodia, našťastie to tu nie je na dennom poriadku, na pláži zvykne byť vcelku pokoj a pohoda. Niekedy sa stáva, že po letnej turistickej sezóne sa tu na noc usadia nevedomí rybári, ale keď začnú počas dňa na pláž prichádzať nudisti, tak sa rybári odtiaľ vedia rýchlo spratať.

Možnosti stravovania, osobnej hygieny v blízkom okolí:

V okolí sa nachádzajú dvoje potraviny v neďalekej obci Kaluža, kde je možnosť si zakúpiť pitie, potraviny... Je možné sa tu aj vystravovať, keďže v okolí sa nachádzajú zariadenia poskytujúce stravovacie služby, ponúkajúce denné menu, napr. Penzión Dolina (Hôrka/Slnečný lúč), Penzión Anima (Medvedia hora), Reštaurácia na Salaši (Medvedia hora), Hotel Chemes (Kamenec), Hotel Merkúr (Medvedia hora)... Prípadne je možné využiť bufety/fastfoody/stánky s občerstvením a pod. v neďalekých rekreačných strediskách (Hôrka/Slnečný lúč, Medvedia hora, Kamenec), ktoré sú otvorené a fungujú počas letnej turistickej sezóny.

V rekreačnom stredisku Hôrka/Slnečný lúč je možné využiť i verejnú sprchu za poplatok 1,50 €. Verejné WC sa nachádza napr. v blízkom rekreačnom stredisku Medvedia hora, vzdialenom pešou chôdzou cca len 5 až 8 minút.

Upozornenie pre návštevníkov:

- Nudapláž nie je gay pláž, nenechajte sa odradiť.
- Žiadne očumovanie a nevhodné pohľady.
- Fotoaparát je tabu.
- Mobilný telefón si prosím odložte.

Na pláži sa správajte podľa pevnej etikety, podľa pravidiel správania na nudapláži! Nepoužívajte na pláži fotoaparáty a mobilné telefóny. Fotografovanie s osobami je prísne zakázané. Dodržujte diskrétnu zónu a po príchode na pláž si nerozkladajte deku hneď vedľa návštevníkov, nelepte sa na nich (ženy na mužov samozrejme môžu, smiech :D). Nepočúvajte nahlas rádio a hudbu cez reproduktory, ktorá by mohla rušiť ostatných návštevníkov. Na pláži sa preferuje ticho, kľud a relax, berte prosím ohľady na druhých. Po návšteve si všetky prípadné zanechané smeti (obaly od potravín a nápojov, ohorky od cigariet) zoberte so sebou z pláže a vyhoďte ich prosím do koša.

Dôležitá poznámka: Textiláci, uchyláci a očumovači tu nie sú vítaní!!!

Slobodnej nahote na Z. šírave zdar! :-)

Ďakujeme.

Zemplínska šírava (GPS: N48.7988312457, E21.9938295283)

Zemplínska šírava
Typ: Zabehnutá nudapláž
GPS: N48.7988312457, E21.9938295283
Aktualizované: 28.05.2024

Recenzie lokality

Pridať nový komentár

Z dôvodu ochrany pred spamom sa komentár neprihlásených užívateľov na stránke zobrazí až po schválení (zvyčajne do niekoľkých hodín).
Pokiaľ chceš aby sa tvoj komentár zobrazil okamžite, vytvor si účet alebo sa prihlás.

Komentár prihláseného užívateľa sa zobrazí okamžite.