Košice - FKK Bukovec

Pridal/a Matus dňa

Bukovec je vodná nádrž cca 10 km (15 min autom) z centra Košíc. Nádrž je určená na rekreáciu a je napĺňaná prebytkom pitnej vody z horného Bukovca (zdroj pitnej vody pre Košice), takže je to pravdepodobne nádrž s najčistejšou vodou na Slovensku. Samotná pláž pozostáva z dvoch samostatných lúčiek vzdialených cca 15 metrov. Obe lúčky sú a chránené stromami z troch strán (okrem strany od vody) a slnko na ne svieti od cca 11:00 do úplného západu slnka. Miesta v tieni príliš nie sú. Každá lúčka ma samostatný vstup do vody po betónových schodoch. Vstup je bezpečný ako pre deti, tak aj pre starších ľudí. Dno je štrkovité a klesá pomerne rýchlo, avšak nie tak rýchlo aby sa tam nemali kde hrať deti.

Cca polovička návštevníkov sú "skalní", ktorí chodia často, zvyšok sú ľudia čo sa zastavia občas. Na pláži je mix párov, mužov a žien, mierne prevažujú muži. Pláž je výborne udržiavaná a čistá. Keďže sa väčšina ľudí pozná, nikdy sme nezaznamenali nejaké nevhodné správanie, nakoľko je jasné, že by nebolo tolerované. Aj preto na pláž chodia aj rodiny s deťmi.

Na pláž sa dá dostať autom, bicyklom, autobusom ...


Stará lúčka

Na staršej lúčke je tráva, ohnisko, malý stolík, lavička pri vode a terasa vo vode z kameňov. Z terasy/lavičiek môžu rodičia dozerať na deti. je to lúčka o ktorú sa staréme už dlhšie a je to vidno. Lúčka je vhodná pre ľudí ktorým nevadí trochu šumu, družnejšia atmosféra na pláži, radi pogrilujú, ...

Toto je miesto, ktoré väčšina z vás pozná a navštevuje roky a je zbytočné ho detailne opisovať. ;-)


Nová lúčka

Jedná sa o lúčku ktorú viac menej pravidelne využívali nudisti posledné 2-3 roky po tom čo sme ju mierne upravili. Vytvorilo ju niekoľko z nás, ktorým nevyhovoval ruch na existujúcej pláži a ktorým sa viac páčil priekopnícky duch zo začiatkov FKK Bukovec. Proste ľudia, ktorí na nudapláž začali chodiť úplne prví a neboja sa nových výziev (a možno aj trochy úvodného nepohodlia). Síce je úžasné, že pláž vyzerá z roka na rok lepšie a počet návštevníkov nám stúpa, ale už začínala byť obeťou vlastného úspechu. ;-)

Na jar sme finálne upravili miesto na ležanie, tak, aby na ňom bolo pohodlné a rovné miesto pre 10 ľudí a miesto na chodník po okraji. Pochopiteľne, potrvá nejaký čas kým nová lúčka zarastie trávou, ale veríme, že za pár rokov to bude krásny zelený koberec ;-). Taktiež sme pláž označili tabuľou, aby neboli žiadne pochybnosti, že ste na správnom mieste. Na začiatku leta sme s pomocou niekoľkých ďalších ľudí upravili vstup do vody tak aby mal rovnaký štandard a bezpečnosť ako vstup na starej lúke.

Nová lúčka je určená ľuďom, ktorí od pláže nečakajú viac než slnko a vodu ;-).

Neplánujeme na nej žiadne ohnisko, stolíky, grilovačky (žiaden dym, ani škŕkanie v bruchu zatiaľ čo niekto griluje), ... na všetky tieto aktivity je určená stará lúčka. Pláž budeme postupne rozširovať aby sa zvyšovala jej kapacita, ale to je plán na budúci rok, naše chatrné informatické schránky viac manuálnej práce neunesú :-D.

Prechod na novú lúčku je možný aj zo starej lúčky, rovnako ako aj priamo od cesty.

Aby sme sa na tejto časti cítili všetci príjemne, očakávame od každého, že bude dodržiavať niekoľko jednoduchých a samozrejmých zásad:

 • Chápeme, že pre niekoho patrí cigaretka či iné k príjemnému relaxu. Nie každý to cíti rovnako, a preto očakávame že fajčiari poodídu fajčiť mimo, prípadne na okraj pláže, a špaky si zoberú so sebou (alebo ich hodia do koša).
 • Doprajme ženám súkromie pre obliekaní či vyzliekaní. (Aj keď sme nudisti, naozaj nie každá žena sa cíti príjemne ak sa na ňu pri tom niekto pozerá a ona si pripadá ako striptérka).
 • Nebudeme postávať na pláži, ale budeme ležať na svojom mieste bez postávania, ktoré nemusí byť príjemné pre každého. V tomto sme sa poučili zo starej lúčky, kde niekoľko postávajúcich chlapov a dvojzmyselné vtipy spôsobili, že nie každá žena sa cítila na pláži tak príjemne ako by chcela, ba dokonca niektoré na pláž bohužiaľ prestali chodiť.

... jednoducho máme tu nulovú toleranciu dvojzmyselné vtipy, slizkú familiaritu, "taktické" postávanie či obzeranie, ... Veríme, že to presvedčí aj ženy, ktoré sa práve takéhoto správania obávajú, alebo ho proste nemajú radi, aby navštívili FKK Bukovec. 

Ja len dúfam, že s rastúcou návštevnosťou (mužov, žien, detí, ...) budeme stíhať pláž zväčšovať :-D.


Kapacita pláže: Približne 40 (stará lúčka) + 10 (nová lúčka) ľudí.

Slnko, vietor: Stromy na východnom okraji pláže vytvárajú tieň a tak sa pláž nachádza v tieni do cca 11:00. Vďaka orientácii pláže potom slnko svieti na pláž až do jeho zapadnutia. Zároveň stromy obkolesujúce pláž vytváraju závetrie z 3 strán. Jediný smer, od ktorého je pláž otvorená, je smer od vody. Z tohto smeru ale nezvykne byť nikdy prudký vietor vďaka orientácii jazera v údolí medzi kopcami.

Súkromie: Nudapláž je umiestnená priamo pri brehu na čistinke v hájiku, ktorý jej poskytuje dostatočné súkromie. Samotná pláž je viditeľná len pri pohľade z hrádze (cca 300m) alebo protiľahlého brehu (cca 400m), takže pokiaľ nemáte prsia Dolly Buster alebo výbavu ako senegalský černoch, tak sa nemáte čoho báť. Pri vstupe do vody ste viditeľný aj z najbližšej (maličkej) pláže vzdialenej cca 50m, kde nezvykne byť veľa ľudí a nijako si nás nevšímajú. Dno klesá pomerné rýchlo, takže tým, čo sa hanbia, stačí pár krokov a sú po krk vo vode ;-). Umiestnenie poskytuje dostatočné súkromie (okrem tých nudistov/naturistov, čo sa aj vo vani kúpu v plavkách).

Návštevnosť pláže. V teplé letné dni vieme pláž vyplniť do posledného miesta (ale vždy sa vieme pomknúť, aby sa každý zmestil), zvyčajne je tam cca polovička. Hlavne cez pracovný týždeň tam väčšina naturistov dôjde až po práci. Samozrejme, máme medzi sebou šťastlivcov, čo môžu aj skôr - pracujú na smeny, majú flexibilný pracovný čas, ... Textiláci nám pláž neobsadzujú vďaka jej označeniu a samozrejme aj vďaka tomu, že vedia, že na tomto mieste je nudapláž a ani tam nechodia.

Návštevníci pláže: Na pláž chodia ľudia vo veku 25-50 rokov. Mužov zvykne byť o čosi viac, nakoľko nie všetci chodia s partnerkou. Tento rok pribúdajú hlavne páriky. Na pláži je ticho, rešpektuje sa súkromie. Nikdy sme nemali problém s tým, že by tam došiel niekto len obzerať.

Plážových inžinierov nad 50 rokov nemáme, zjavne nejaký generačný výpadok. Takže ak si do seba zamilovaný, sypeš a pravidelne chodíš do fitka, máš zrkadlovky, vytuneného 20-ročného mercedesa, zrkadlo ti vraví že na svete od teba niet krajšieho, charizmu veľkú ako senegalský černoch a plávaš ako Mitch Buchannon, prosím príď! Všetky nezadané baby (aj také chodia) a väčšina zadaných sa Ťa už nevedia dočkať ;-).

Teplota vody: Teplota vody podľa merania SHMÚ.

Vybavenosť pláže: Celá pláž je rozdelená do niekoľkých zatrávnených terás. WC a bufet je až na textilnej pláži vzdialenej cca 400 metrov. K pláži vedia dobre udržiavaná a bezpečná cesta, vstup do vody je pohodlný.

Vstup do vody: Vstup do vody na prvej čistinke je po schodíkoch vysokých cca meter, avšak sú tak komfortné že po nich na jednej nohe vyskáče aj batoľa. Na druhej pláži je vstup trochu komplikovanejší, ale verím že sa to  rýchlo vylepší ;-)

Označenie: Pláž je označená, takže nie je problém ju nájsť a aj prípadní textiláci sú na to upozornení a nechodia tam.

Miesto na ležanie: Sú vytvorené veľké zatrávnené terasy, takže ležanie je komfortné. Nie je to zatiaľ ešte anglický trávnik, ale priebežne ju zahusťujeme a ležanie na nej je úplne pohodlné aj keď si prinesiete len tenkú deku.

Bezpečnosť: Pláž je bezpečná, bezkonfliktná a bez očumovačov. Zo strany textilákov nedošlo za celú dobu existencie pláže k žiadnym konfliktom, nechodia na ňu žiadni očumovači, ... Veľká časť ľudí chodí pravidelne, poznáme sa navzájom a v prípade akéhokoľvek nevhodného správania by sme neváhali zakročiť.

Ako dlho už pláž funguje: Od roku 2009

Ako sa dostanem na Bukovec?

Vodná nádrž Bukovec je cca 7km za Košicami s prístupom cez Myslavu (obvyklá a kratšia cesta pre 99% ľudí) alebo alternatívne cez Šacu. Samotné jazero je vedľa dediny Bukovec, teda pri príchode zo smeru Myslava sa neodbočuje do obce, ale pokračuje sa rovno k jazeru vzdialenému cca 400 metrov. Samotné jazero má veľkosť cca 1000 x 400metrov, vedie pri ňom cesta a nedá sa nevidieť. ;-) Nudapláž je cca 250 metrov od hrádze (pri smere od Myslavy je hrádza na vzdialenejšom konci nádrže).

Cesta autom

Textilácka pláž ma platené parkovisko, dá sa parkovať aj na niektorom z maličkých parkovísk pri ceste (tých miest ale nie je veľa). Parkovanie pri ceste je zakázané. Zákaz zastavenia a státia sa oplatí rešpektovať nakoľko je kontrolovaný.
Nepoznám nikoho, komu by na Bukovci vykradli auto, takže stačí bežná opatrnosť (nenechávať viditeľne v aute nič, čo by lákalo zlodeja).

Cesta bicyklom

Na Bukovec chodí obrovské množstvo cyklistov, autá sú na nich zvyknuté a vodiči jazdia opatrne. Samozrejme, veľmi výnimočne sa nejaký ten magor, ktorý vás obieha s milimetrou presnosťou nájde. Priemerne zdatný cyklista dôjde z centra Košíc na Bukovec za cca 1,25 hod ;-). Zdatnejší pod hodinu.

Cesta SAD (autobus)

Z Košíc jazdí autobus do obce Bukovec, k jazeru je to potom cca 400 metrov. Časť autobusov začína na autobusovej stanici, niektoré ale až na hranici Košíc (sídlisko KVP, zastávka Moskovská, dostupná MHD číslo 19, 36, 55, 72, RA3).

Pešo

MHD číslo 31 až na konečnú, odtiaľ lesom hore na cestu pri obci Baška a pokračovať smerom doprava po ceste až po Bukovec (teda neodbočiť dole do Bašky). Cesta trvá cca hodinu.

Ako nájdem nudapláž?

Pre majiteľov smartphonov je možné použiť aplikáciu Nudist compass, kde môžete pláž aj ohodnotiť, dať vedieť, že tam ste ...

Opis cesty smerom od hrádze

 1. Choď po asfaltovej ceste okolo vody, čiže ak si prišiel od Šace, pokračuješ od hrádze ďalej, ak si prišiel cez Myslavu, vraciaš sa od hrádze späť.
 2. Po cca 200 metrov na strane cesty, na ktorej je jazero, natrafíš na nápis "FKK" priamo na asfaltke.
 3. Prekročíš/podlezieš zvodidlá a cestičkou smerom dole zídeš na pláž.
 4. Na pláži sú vytvorené terasy, na strome na jej hornom okraji (pokiaľ už stojíš na pláži) je tabuľa NUDAPLÁŽ.

Košice - FKK Bukovec (GPS: N48.7005347788, E21.16076231)

Košice - FKK Bukovec
Typ: Zabehnutá nudapláž
GPS: N48.7005347788, E21.16076231
Aktualizované: 09.11.2021

Recenzie lokality

Komentáre

Kto ešte nebol na tejto nudapláži a chcel by ísť, poprípade nebol ešte vôbec na nude, jednoznačne odporúčam. Naozaj výborné miesto, skvelí ľudia, máte tam súkromie pred textilákmi, dobre spravený vstup do vody, voda výborná.

Ahojte,

dnes bolo na pláži síce troška pod mrakom, ale aj tak pekné počasie. Viac ako počasie, ale pokazil zážitok dvom slečnám (vyzerali ako keby boli prvýkrát) muž (cca 50 rokov), ktorý sa nevedel správať na pláži ako treba. Bohužiaľ, všimli sme si to až keď odchádzali.

Samozrejme, mohli by sme sa tváriť, že sa to nestalo, ale takto mi na Bukovci nefungujeme. Aj preto sú návštevy ľudí ako on výnimočné a zvyčajne končia hneď prvou návštevou pláže po ktorej idú s hanbou domov.

Ak si dobre spomínam, tak od roku 2009 sme sa stretli s nasledovnými:

 1. Cukríček a Barbie - mladý párik ktorý sa oslovoval zdrobneninami a ona ho neustále krémovala, a obzvlášť si dala záležať, aby mu nespálilo penis. Boli asi 2x, ich správanie bolo hraničné, ale nakoniec nám došla trpezlivosť.
 2. Hawajčan - Morbídne tlstý pán, ktorý si skrýval drobného vtáčika (nečudujem sa) a ruku pod malým uterákom. Bol iba raz, pretože po upozornení sa zdekoval a už sme ho nevideli.
 3. Slnečnica - Ďalší kandidát na najväčšieho tragéda. Zásadne si dal deku tak, aby bol v osi tela ženy nad ním. Potom si posediačky čítal a sústredil sa na výhľad pred sebou. Niekedy až tak, že zabudol otáčať strany, raz dokonca mal celý časopis naopak ;-).Pamätáme si aj situáciu, keď sa baba nad ním začala baliť. Keďže mu odišiel "výhľad", rozhodol sa odísť tiež. Keď sa rozmyslela, že ostane, začal sa naspäť vybaľovať aj on. Upozornili sme ho, nepomohlo. Odfotili sme si ho a to ho presvedčilo, že je čas odísť a nikdy sa nevrátiť.
 4. Dedko vrátnik - Cca 60-ročný drzý dedek, ktorý sa zásadne opaľoval postojačky. Chrbát vždy na spodnej strane pláže (pozerajúc na pláž, a teda s výhľadom na baby), brucho zasa na hornej strane (otočený k vode, s výhľadom na baby). Keď sme si všimli, požiadali sme ho aby si to vymenil a zvyšok dňa strávil na hornom okraji pláže, pozerajúc do lesa. Doteraz sa smejeme, ako vyzeral ako malé decko v kúte. Už nikdy neprišiel.
 5. Blbec zo včera (ešte nedostal meno) - Veríme, že sa už neukáže. A ak áno, bude veľmi dôrazne obrátený na cestu domov, pokiaľ nechce aby jeho portrét (či viac) zdobil túto stránku.

Päť ľudí za 12 rokov nie je zlé skóre, jeden za cca 2-3 roky, hlavne ak to vďaka tomu, že sme sa ozvali, bola ich jediná návšteva ;-).

Ak to zhrniem

 • Ženy - ste ozdobou pláže, ak sa z akéhokoľvek dôvodu necítite príjemne, nebojte sa ozvať priamo, alebo poproste niekoho aby sa ozval za vás. Veľmi radi vám pomôžeme.
 • Muži - Ak vidíte niečo podozrivé, ozvite sa. Kde čo sa dá vysvetliť, ale nie je dôvod podozrivé správanie ignorovať. Myslím, že to už tak robíte, takže všetkým patrí vďaka za to, že sa na pláži všetci cítime bezpečne a príjemne.
 • Zúfalci - Nie, nie ste nenápadní. A riskovať foto na webe sa vám určite neoplatí.

Prajem si a verím, že jedna zlá skúsenosť neodradí nikoho od naturizmu či ďalšiej návštevy nudapláže.

Teším sa na množstvo slnečných a príjemných dní na Bukovci,
Matúš

Ahojte dnes som bol konecne pry krat. Bolo super konecne som sa citil pobode a slobodny. Škoda že som musel predčasne odísť. Dufam že sa my podari čím skor zase zájsť. Odychol som si a bolo my fajn.

Ahoj . Chcem sa spýtať, chodia aj rodinky s deťmi, rada by som sa s niekym zoznámila. Vopred dohodla. Nech sa deti nenudía. Ak sa dá napíš mi mail. Napíšeme si. Lebo tu nejak nefunguje vnútorná pošta .

Ahoj Vierka,

chodia aj rodiny s deťmi. My sa chystéme zájsť  v sobotu aj so známimi. Oni prídu s dvomi deťmi (nepíšeš vek vašich detí, takže ťažko povedať či sú vekovo blízko), budeme s najväčšou pravdepodobnosťou na novej časti pláže ktorú sme dokončili minulý víkend (zo starej časti pláže/prejdeš na novú tak, že proste pokračuješ cca 10-15 metrov lesom a dôjdeš na druhú lúčku ktorá je tiež označená tabuľou nudapláž).

Ale určite bude kopa ľudí aj na staršej/prvej časti pláže ktorá už je viac krajšia upravená (plus sú tam na brehy lavičky na sedenie). Tam chodí viac ľudí (a bohužiaľ aj nejaký ten očumovač sa može sem tam pritrafiť, ale už to riešime).

Na novú časť chodíme tí, čo obzeračov netolerujú a mala by byť viac women-fiendly, ale ešte sa to len rozbieha. Plus tým, že je tam menej ľudí, tak ich to tak neláka ;-). Verím, že to bude impulz, aby sa zvyšil štandard aj na prvej časti.

Síce ako admin tohto webu vidím tvoj mail, ale ten si dala len na registráciu a nebolo by správne, ak by som ti na neho priamo písal, kedže si ho nedala verejne aj do komentára.

Pokiaľ máš akékoľvek otázky ohľadne FKK Bukovec, či toho kedy presne tam budeme, stačí ak mi napíšeš na môj mail m.grinvalsky@gmail.com.

Bez ohľadu na to kde a kedy prídeš, určite sa vám bude páčiť. FKK Bukovec je krásne miesto plné veľmi príjemných ľudí.

Matúš

Ahoj!

To, čo sme zvažovali už dlhšie sa nám tento rok konečne podarilo a "oficiálne" some rozšírili nudapláž o vedľajšiu lúčku kde už "neoficiálne" chodili nudisti odkedy sme ju predbežne upravili pred cca 2-3 rokmi.

Upravili sme úvodné miesta na ležanie (pre cca 10 ľudí) a hlavne sme upravili vstup do vody aby mal rovnaký komfort a bezpečnosť ako na starej lúčke. Nudapláž sme aj označili rovnakou tabuľou ako starú pláž.

Nakoľko pláž je malá a aby sme sa na nej cítili všetci príjemne, chceli by sme všetkých návštevníkov poprosiť aby okrem nevyhnutného času na pláži ležali. Vyhnime sa hlavne postávaniu na schodoch či kdekoľvek inde na pláži, lebo toto okráda ostatných o súkromie.

Podobne by sme radi poprosili fajčiarov aby nefajčili priamo na deke medzi ľuďmi ale zašli mimo pláž (alebo aspoň na jej okraj, ak sa ináč nedá). Predsa len dym z cigariet nevyhovuje každému. Akékoľvek zbytky cigariet či špaky si prosím buď zoberiete so sebou alebo ich hoďte do  vrecia na odpadky (ak nejaké je). To, že sa nikto nepozerá, nie je dôvod aby si ich hodil na zem. Ak sa ti bridia, ver, že nám čo ich po tebe zbierame, sa bridia ešte viac :-(.

Posledná prosba. Doprajme ženám súkromie pre obliekaní či vyzliekaní. Aj keď sme nudisti, naozaj nie každá žena sa cíti príjemne ak sa na ňu pri tom niekto pozerá a ona si pripadá ako striptérka. 

Na záver by som sa chcel poďakovať každému, kto spolu so mnou pracoval (neraz v horúčave) na týchto úpravach. Maťovi, Jožkovi, Robovi, Ondrejovi, Marekovi a v neposlednom rade manželke, ktorá sa postarala o to, aby sme mali na pláži čisto.

Verím, že z dodržiavaním pravidiel nebude problém a všetci sa tam budeme cítiť príjemne ;-).

Matúš

Ahoj, chcel by som niekedy prist na bicykli. Kde sa da zamknut bike? Mam ho zobrat so sebou na plaz?

Opri ho niekde na kraji pláže.

Ak sa chceš cítiť ešte bezpečnejšie, môžeš ho zamknúť o niektorý strom.

Len si dovolim upresnit. Bicykle sa zvyknu ukladat hned na zaciatku starej plaze, ako konci chodnik zhora od cesty. Je tam tien - neopekas na slnku pneumatiky a su viditelne na ociach temer z celej plaze. Skus to vzdy urobit tak, aby si nezabral miesto, kde sa zvykne uz lezat. Urcite Ti poradi prvy clovek, na ktoreho nadabis. Matus, vdaka za cely napad FKK na Bukovci a hlavne jeho realizaciu a udrziavanie.

Sezóna je v plnom prúde počasie je priaznivé tak asi každý vychutnáva lúče slnka a prírody, keď že nové komentáre a príspevky prestali pribúdať na celom webe.

Na Bukovci je nás momentálne plno, ale aj napriek tomu sa ďalšie miesto vie nájsť. Aby sme neboli ako sardinky, hlava na hlave, sa vo veľkom využíva aj nová vedľajšia lúčka. 

Kedysi sme brali ako vtip, že nudapláž sa potiahne až k hrádzi, no medzi lúčkou a hrádzou sa začali už pravidelnejšie objavovať ďalší nudisti. To je celkom dobrý príklad toho, že nudizmus na Bukovci je tolerovaný a v Košiciach a jeho okolí je nás vyznávačov veľa

Čafte včera som sa konečne dostal na plaž od mynuloročnej sezony.Fajne som si oddychol po ťažkom dni.Som rád že to napreduje.Ked my vinde čas dôjdem aj dnes alebo v sobotu.

Čas plynie, keď som začal chodiť Bukoviansku nudu, tak som mal 26 r. a vtedajšia priateľka 23 r. Minule sme s Matúšom a Guglom na pive preberali, že starneme, keďže máme 38 r. a 45 r. a mladšie ročníky pribúdajú zriedkavo. Pred týždňom bolo na nude extrémne veľa ľudí (vzhľadom na kapacitu pláže) a na Bukovianske pomery - 49 a na vedľajšej pláži zhruba 8. A veľmi veľa detí 10 - 15, taký malý aqupark. Chýbajú nám študenti zo strednej/vysokej - generačná obmena. Je to dané aj tým, že deti zhruba okolo 14 sa začínajú hanbiť, prestávajú chodiť (čo je úplne normálne) a vracajú sa zhruba o 8 rokov neskôr. Pričom nie každé dieťa, ktoré chodili na nudu keď bolo malé sa neskôr aj vráti...

Kam tým mierim?
Pár krát do roka sa stane, že ne nudu zavíta mladšie baba, alebo kamarátky. Práve dievčatá dokážu nudu potiahnuť do budúcna. A keď po prvom raze prestanú chodiť, tak nám chýba spätná väzba prečo sa tak stalo... Možno je to práve tým, že už máme vekový priemer niekde nad 30. A keď sa objaví baba, tak sa nájdu jedinci, ktorý majú tendenciu zoznámiť sa a nedajbože im zablúdi zrak na dlhšie ako by sa patrilo. Vedzte, že ak sa tam nejaká baba objaví, tak to posledné po čom túži je zoznámiť sa s niekým, kto je o 10 až 20 rokov starší a už vôbec nemá chuť počúvať rečí a skákanie z jednej témy na druhú. Vy si myslíte, že ste mladý, ale realita je taká, že v ich očiach to tak nie je a generačná priepásť nepustí.

Takže ak máte chuť sa prihovoriť (a nie zoznámiť), tak:
- vykajte babe, aj napriek tomu, že tendencia je taká, žeby sme si mali tykať, ale to platí len v prípade, že sa dlhodobo poznáme,
- potykať si môže len ak tam chodí častejšie a vy nie ste ten, kto by mal tykanie navrhnúť (etiketa!),
- rozoberajte len krátke témy, ktoré ich uistia, že sa tam budú cítiť bezpečne v zmysle: "Dobrý deň, ja som ten a ten, vidím, že ste tu prvý krát. Chceme, aby ste sem nový chodili radi a preto ak máte otázky, tak sa kľudne pýtajte a nebojte sa vyjadriť svoj názor ak sa stane nebodaj niečo z čoho ste v rozpakoch, lebo väčšina je tu v pohode, ale raz za čas sa tu nájde idiot, ktorého je potrebné vyhodiť, aby to tu malo úroveň."

Rada by som pozdieľala moje dojmy a pocity, ktoré mňa samu milo prekvapili. Pocitovo som sa ako žena, ktorá tam prišla sama a nikoho nepoznala cítila úplne bezpečne, úplne prjatá prostredím a vítaná. Tak krásnu pláž s tak príjemnou atmosférou som na Slovensku zažila prvý krát. Ďakujem veľmi za takúto peknú skúsenosť, určite sa veľmi rada vrátim. Krásne slnečné dni prajem všetkým.

Aj na mňa a manželku zapôsobil Bukovec veľmi dobre ,kopa príjemných a pohodový ľudí.Velka poklona ľuďom ktorý túto pláž takto upravili a udržujú. Jediné čo nám vadí je veľa ľudí na pláži....ale to je vlastne poklona pre týchto ľudí .

Keďže sme s manželkou mali obaja (respektíve vždy aspoň jeden z nás) dlhšie dni v práci, na Bukovci sme boli prvý krát až teraz v sobotu. Napriek tomu, že voda je ešte studená, príjemne nás prekvapilo, koľko nudistov sme tam stretli.  Bolo super vidieť známe tváre, ale aj nových ľudí.

Verím, že leto sa naplno rozbehne (predsa len, dnes to plávanie bolo skôr symbolické) a budeme sa tam vidieť čo najčastejšie. Aj keď po pravde, skôr než o leto nás bude obmedzovať práca :-D.

Myslím, že to ako to funguje je splneným snom tých, čo sme to tam pred cca 15 rokmi zakladali... Bez ľudí, čo vedia niekam prísť, často aj vtedy, keď sa veci ešte len rozbiehajú, prípadne keď treba priložiť ruku k dielu, by na Slovensku (a ani na Bukovci) žiadna nudapláž nebola.

Tak teda smelo do toho, prineste svojich a kamarátov, kolegov, známych (a nezabudnite na manželky) - miesta na Bukovci je zatiaľ dosť ;-). 

Prajem Vám všetkým horúce leto bez plaviek,
Matúš

Bukovec je podľa mňa najlepšia nudapláž na východnom Slovensku. Keď je horúco a svieti slnko, je tam vždy veľa ľudí, mužov aj žien (samozrejme mužov vždy viac), no je tam v takéto dni naozaj super :) No ja som z ďalekých Hanušoviec nad Topľou a na Bukovec sa zvyčajne dostanem len, keď mám cestu do Prešova, takže som tam už bol aj pár krát, keď bolo zamračené a okolo 23°C. No a to je Bukovec úplne iný: Skoro žiadne auto v okolí Bukovca, iba občas nejaký cyklista a chodcov sa dá spočítať na prstoch jednej ruky... Proste je to tam vyľudnené. No a na nudapláži samozrejme nikto nie je. Niekto si môže povedať, že tam bude mať súkromie, no stále si musí človek uvedomiť, že tam môže prísť hocikto. Minule sme tam s mojou snúbenicou boli v takýto neletný deň asi pol hodiny a nikto v okolí nebol, ani na nudapláž nikto neprišiel a ani v okolí sme nikoho za ten čas nevideli, boli sme tam úplne sami. Dokonca ani cestou ku nudapláži ani späť ku autu sme nikoho na nudapláž ísť nevideli, čiže sme mali celú nudapláž sami pre seba :), no nemuselo to tak byť. Veď hocikto mohol hocikedy prísť a to nie len nudisti. Píšem to preto, že včera bol tiež jeden taký neletný deň a my sme boli na nákupoch v Prešove. Bolo zamračené, okolo pol šiestej večer a asi 24°C, no aj tak sme šli na Bukovec, aby sme využili, že sme už na pol ceste z Hanušoviec. V okolí Bukovca bolo mokro, asi bolo po daždi a bolo aj trochu chladnejšie ako v Prešove, no aspoň sme si mysleli, že budeme na nudapláži zase sami, no neboli sme. Už pri schádzaní schodíkmi ku nudapláži sme si všimli, že dole pri vode na lavičke sedel muž v plavkách a s niekým telefonoval. Pre istotu sme na pláž ani nešli a išli sme späť ku autu a do Hanušoviec, čiže úplne zbytočná cesta na nudapláž :( Veď čo som mal robiť? Bol tam len jeden muž a dokonca bol v plavkách, to sme sa tam mali vyzliecť ja aj moja snúbenica a správať sa ako na nudapláži? Alebo ho osloviť a napomenúť ho, že je na nudapláži a mal by byť nahý a potom byť na pláži úplne sami s cudzím nahým chlapom, ktorý možno ani nebol nudista, keďže bol v plavkách!? Alebo tam prísť a byť tam v spodnom prádle, keďže sme plavky nemali? Proste som nevedel, čo robiť a najvhodnejšia vec, čo ma napadla bola, odísť preč. A toto ma najviac trápi na voľných nudistických plážach: môže tam prísť hocikto a hocikedy. Tak ako sa tam má človek v takéto dni cítiť bezpečne? Samozrejme poviete si, že na nudapláž sa má chodiť len v horúce slnečné dni, alebo iba vtedy, keď tam je dosť ľudí, no ako viem koľko tam bude kedy a akých ľudí? Ja sa na Bukovec autom dostanem asi za hodinu a cesta tam je z Hanušoviec nad Topľou, kde bývam 68km tam a 68km späť, čiže keď sa rozhodnem ísť, nemám sa odkiaľ dozvedieť, koľko ľudí je na nudapláži a či tam náhodou nebude len jeden človek, ako včera. A keď prejdem 136km nechce sa mi ísť zbytočne, ako včera, niekde, kam sa kvôli situácii na pláži ani neodvážim prísť. Z toho mi logicky vyplýva, že na nudapláže sa dá prísť bezpečne hlavne vtedy, keď je tam dosť ľudí no a z mojich skúseností vidím, že to je iba v teplých slnečných dňoch, hlavne v lete, no čo robí bežný naturista a nudista cez škaredé letné dni, či dokonca v zime? Vážne každému stačí byť nahý len doma, či v drahých wellnesoch?
Ja milujem pocit byť nahý a robiť všetko, čo sa dá nahý, no bývam s rodičmi, ktorí nie sú nudisti, čiže môžem byť nahý len v mojej malej izbe a všade inde sa musím obliekať, preto mi veľmi vadí, že môžem byť nahý iba pár dní do roka na nudaplážach, na ktorých sa ešte toho ani nedá veľa robiť. Preto stále nechápem, že nikomu inému nevadí systém nudizmu a naturizmu na Slovensku. Človek samozrejme môže ísť za nudizmom a naturizmom do iného štátu, či chodiť pravidelne do nejakého wellnesu aj na Slovensku, no ja na takéto veci nemám peniaze. Veď dať 24 eur na osobu za 3-hodinový pobyt v saune určite nie je záležitosť, ktorú by si mohol bežný Slovák na východe dovoliť viac ako raz do týždňa. A to len za 3 hodiny. Už aj na plavkovej plavárni môžem byť omnoho dlhšie a za menej peňazí. A o cene cesty do zahraničia za naturizmom, či nudizmom ani nehovorím... proste mi pripadá, že som jediný na Slovensku, ktorý by si nudizmus chcel užívať nie len pár týždňov do roka, ale celý rok, ako inde v zahraničí. Aj preto by som chcel urobiť miesto, pre podobne zmýšľajúcich ľudí, ako som ja (keď takí na Slovensku vôbec sú) a zabezpečovať nudistický ale aj naturistický spôsob života po celý rok, no sám to nedokážem. Preto chcem vytvoriť také miesto tu na Slovensku a dúfam, že sa nájdu aj iní ľudia, ktorí by mi s tým vedeli pomôcť... Tak mi kľudne môžete písať, či by ste vôbec o niečo také mali záujem, aby som vedel, že nie som sám.

V horúce dni nudapláž praská vo švíkoch. Rekord bol tuším 42 ľudí (ak nepočítam vedľajšiu čistinku). A ak sa stane, že po horšom počasí je celkovo celý Bukovec vyľudnený, tak sa nečuduj, že tam nik nie je :) Plus je, že môžeš normálne zaparkovať :) Ak ti počasie nevadí a náhodou tam nájdeš niekoho v plavkách (možno si prišiel pláž obzrieť), tak sa kľudne vyzleč, veď je to nudapláž. Alebo sa zo slušnosti môžeš opýtať, že či si prišiel dobre a možno sa dozvieš, že tam bol prvý krát a pláž si prišiel obzrieť predtým ako tam príde sám, s manželkou, detmi... V app. Viber existujú dve skupiny v ktorých sú ľudia z Bukovca a spolu komunikujeme + ďalšie minimálne tri menšie skupinky... tam sa dá opýtať, či tam niekto momentálne je, ak ideš z väčšej diaľky a ako je to s počasím. Toto leto je trocha zvláštne, pokiaľ o stabilitu počasia ide. V sobotu a nedeľu je väčšinou plnka, cez týťdeň prídu skalní vypnúť po práci.

Ďakujem za informácie a áno, boli sme tam v sobotu, len na chvíľku, no v nedeľu sme tam boli asi hodinu a keďže bolo krásne slnečno a teplo, bolo tam dosť ľudí, žien aj mužov, takže sa tam človek cítil, ako reálne na nudapláži, takže super :). Akurát ja som asi veľmi teplomilný, lebo pre mňa a aj moju snúbenicu bola voda dosť chladná a preto sme sa ani nekúpali. To ma nahnevalo, keďže ja na nudapláž chodím hlavne kvôli kúpaniu :( No aj napr. na Domaši som sa toto leto ešte nekúpal kvôli chladnej vode, takže to bude asi počasím, že nie je voda tak teplá, ako po iné roky, ale s tým človek asi nič neurobí, hlavne nie iba pár ľudí... A je super, že je app. kde komunikujú ľudia z Bukovca :) Ja na Bukovec chodím len veľmi zriedka, keďže bývam ďaleko a nemám peniaze na benzín, aby som tam mohol chodiť častejšie, ako už chodím, no to je už môj problém.

Ahojte,
na FKK Bukovec sme boli prvy krat minulu nedelu. (Uz skor sme nad tym premyslali, ale az dovolenka v BG a navsteva miestnej nudaplaze nas nakopli). Citili sme sa tam prijemne :)
Uplne chapem co pise Lukyno o tej studenej vode, ja som na tom uplne rovnako a tiez bola pre mna voda chladna (aj napriek tomu, ze pre niekoho ineho je prijemna).

Včera som bol zo snúbenicou na Bukovci a aj keď nesvietilo slnko, tak tam bolo plno ľudí :) no voda pre nás stále chladná, čo nechápem, keďže v nedeľu sme boli na Domaši a voda bola teplejšia. Takže som zase neplával a len som sedel pri vode s nohami vo vode. Moja láska stála asi po brucho vo vode (je otužilejšia, ako ja), tak sme trochu ležali a rozprávali sa a keď sme sa začali nudiť, tak sme šli domov. V podstate, aj pri zamračenej oblohe tam môže byť dosť ľudí, no musí byť teplo až horúco. Inak nám tam bolo skvelo :)

Na bukovci aj v tých najväčších horúčavách je studená voda na opaľovanie fajn aj prostredie pekne priveľa ľudí na maličkej pláži na kúpanie radšej zájdeme na domašu voda čistá a teplá a miesto si tam nájde každý

Ahoj, strávil som 6 teplých septembrových dní na Bukovci od piatku do stredy (dochádzal som každý deň...), počasie vyšlo na výbornú, slnečno a teplo, voda chladnejšia, ale čistá! Kúpať som sa veľmi nekúpal, skôr len osviežoval a opaľoval, je super, že sa tam dá uchýliť aj do tieňa/polotieňa (ak je už horúco). Návštevnosť vyššia, hlavne počas víkendu a návštevníci slušní, atmosféra v pohode, akurát niektorí starší zakladatelia pláže si myslia, že sú tam bohovia a že to je ich súkromná pláž (blbé poznámky, neúctivé správanie, možno to spravil len alkohol a nervy...). Pre porovnanie napr. na Zemplínskej šírave lepší správcovia, viacej v pohode, ľudskejší a ľudí vítajú, porozprávajú aj so sólo mužmi, nie len so ženami ako na Bukovci. Bukovec mi preto prišiel ako veľmi falošný, samozrejme sú tam aj v pohode ľudia, stáli nudisti, ale to je asi všade tak. Určite odporúčam. Pekné miesto (starajú sa tam o to veľmi dobre, za to pochvala) s čistou vodou a mladými nudistkami (smiech :D). Ďakujem, že som tam mohol byť a užívať si to tam. :-)

Ahoj Osservatore,

tých pár otravných ľudí je mi ľúto, bohužiaľ, všade kde je veľa ľudí sa niekto takí nájde.   

Pláž som sa rozhodli založiť mi s manželkou a hneď od začiatku nám s tým pomohlo ďalší 5 ľudí - Matej/Eagle, Guglo, Moki, Marek a Števka. Samozrejme, od vtedy priložilo k dielu veľa ľudí čo je super a teším sa z toho. Ale z istotou ti viem povedať, že ani jeden "starší zakladateľ" nič nezakladal :-D. Keď sme ju pred cca 15 rokmi zakladali, mali sme do 25 rokov. A minimálne moja manželka by rezolútne namietala, ak by ju niekto nazval staršia :-D.

Ja sa len vždy v duchu dobre zasmejem, keď počujem "Ja som to tu zakladal" od niekoho, o kom viem, že prišiel po tom čo pláž fungovala roky. Najviac "zakladateľov" pribudlo po tom, čo sa bola pláž fungovala roky a už bola tak rozbehnutá, že som o nej robil rozhovory do novín. Dovtedy akosi nemali odvahu prísť ;-).

Nemám potrebu to nejako zdôrazňovať, ale nedá mi to nepovedať, ak sa niekto tvári ako "zakladateľ" a využíva to na ospravedlnenie svojho správania (nie, že by sa to tým dalo ospravedlniť). To ako sa kto na pláži správa je vizitka daného človeka. Bohužiaľ, na hlúposť a aroganciu ešte tabletky nevynašli... 

Som rád, že ti pár arogantných ľudí nepokazilo zážitok z miesta, kde väčšina chodí v tichosti relaxovať, stretnúť sa priateľmi, zaplávať či popreháňať sa na paddleboarde. Rozhodne sa to nedeje bežne.

Prajem ti veľa príjemných zážitkov, či už na Bukovci, alebo aj inde...

Matúš 

Ahoj Matúš, takže som rád, že už viem, kto zakladal najlepšiu nudapláž na východe Slovenska ;) Je to naša najobľúbenejšia pláž, teda aj s mojou snúbenicou tam chodíme najradšej. Škoda, že tento rok bola pre nás voda veľmi chladná, no aj tak je tam skoro vždy super. My tam v lete chodíme len keď nám to čas a financie dovolia, keďže bývame až v Hanušovciach nad Topľou, čo je poriadny kus cesty, no aj tak by sme sa radi podieľali na chode tejto pláže, keďže nás oboch nudizmus baví a chceli by sme mu čo najviac napomôcť ( chcel by som dokonca založiť aj nejaké oficiálne nudistické miesto tu na Slovensku, no potreboval by som vedieť, či by o to bol vôbec záujem) aj preto by som sa chcel spoznať s ľuďmi, ktorí by mali o to záujem. No chceli by sme podporiť našu obľúbenú nudapláž, či už jej údržbou, alebo inými vecami, ktoré by pomohli túto nudapláž aj naďalej prevádzkovať. My obaja sme dosť introverti, preto sme na pláži zvyčajne dosť tichí, no určite by sme sa vedeli zapojiť do nejakých potrebných vecí pre nudapláž na Bukovci.

Pridať nový komentár

Z dôvodu ochrany pred spamom sa komentár neprihlásených užívateľov na stránke zobrazí až po schválení (zvyčajne do niekoľkých hodín).
Pokiaľ chceš aby sa tvoj komentár zobrazil okamžite, vytvor si účet alebo sa prihlás.

Komentár prihláseného užívateľa sa zobrazí okamžite.