Košice - FKK Bukovec

Pridal/a Matus dňa Ut, 09.04.2019 - 22:58

Bukovec je vodná nádrž cca 10 km (15 min autom) z centra Košíc. Nádrž je určená na rekreáciu a je napĺňaná prebytkom pitnej vody z horného Bukovca (zdroj pitnej vody pre Košice), takže je to pravdepodobne nádrž s najčistejšou vodou na Slovensku. Samotná pláž pozostáva z dvoch samostatných lúčiek vzdialených cca 15 metrov. Obe lúčky sú a chránené stromami z troch strán (okrem strany od vody) a slnko na ne svieti od cca 11:00 do úplného západu slnka. Miesta v tieni príliš nie sú. Každá lúčka ma samostatný vstup do vody po betónových schodoch. Vstup je bezpečný ako pre deti, tak aj pre starších ľudí. Dno je štrkovité a klesá pomerne rýchlo, avšak nie tak rýchlo aby sa tam nemali kde hrať deti.

Cca polovička návštevníkov sú "skalní", ktorí chodia často, zvyšok sú ľudia čo sa zastavia občas. Na pláži je mix párov, mužov a žien, mierne prevažujú muži. Pláž je výborne udržiavaná a čistá. Keďže sa väčšina ľudí pozná, nikdy sme nezaznamenali nejaké nevhodné správanie, nakoľko je jasné, že by nebolo tolerované. Aj preto na pláž chodia aj rodiny s deťmi.

Na pláž sa dá dostať autom, bicyklom, autobusom ...


Stará lúčka

Na staršej lúčke je tráva, ohnisko, malý stolík, lavička pri vode a terasa vo vode z kameňov. Z terasy/lavičiek môžu rodičia dozerať na deti. je to lúčka o ktorú sa staréme už dlhšie a je to vidno. Lúčka je vhodná pre ľudí ktorým nevadí trochu šumu, družnejšia atmosféra na pláži, radi pogrilujú, ...

Toto je miesto, ktoré väčšina z vás pozná a navštevuje roky a je zbytočné ho detailne opisovať. ;-)


Nová lúčka

Jedná sa o lúčku ktorú viac menej pravidelne využívali nudisti posledné 2-3 roky po tom čo sme ju mierne upravili. Vytvorilo ju niekoľko z nás, ktorým nevyhovoval ruch na existujúcej pláži a ktorým sa viac páčil priekopnícky duch zo začiatkov FKK Bukovec. Proste ľudia, ktorí na nudapláž začali chodiť úplne prví a neboja sa nových výziev (a možno aj trochy úvodného nepohodlia). Síce je úžasné, že pláž vyzerá z roka na rok lepšie a počet návštevníkov nám stúpa, ale už začínala byť obeťou vlastného úspechu. ;-)

Na jar sme finálne upravili miesto na ležanie, tak, aby na ňom bolo pohodlné a rovné miesto pre 10 ľudí a miesto na chodník po okraji. Pochopiteľne, potrvá nejaký čas kým nová lúčka zarastie trávou, ale veríme, že za pár rokov to bude krásny zelený koberec ;-). Taktiež sme pláž označili tabuľou, aby neboli žiadne pochybnosti, že ste na správnom mieste. Na začiatku leta sme s pomocou niekoľkých ďalších ľudí upravili vstup do vody tak aby mal rovnaký štandard a bezpečnosť ako vstup na starej lúke.

Nová lúčka je určená ľuďom, ktorí od pláže nečakajú viac než slnko a vodu ;-).

Neplánujeme na nej žiadne ohnisko, stolíky, grilovačky (žiaden dym, ani škŕkanie v bruchu zatiaľ čo niekto griluje), ... na všetky tieto aktivity je určená stará lúčka. Pláž budeme postupne rozširovať aby sa zvyšovala jej kapacita, ale to je plán na budúci rok, naše chatrné informatické schránky viac manuálnej práce neunesú :-D.

Prechod na novú lúčku je možný aj zo starej lúčky, rovnako ako aj priamo od cesty.

Aby sme sa na tejto časti cítili všetci príjemne, očakávame od každého, že bude dodržiavať niekoľko jednoduchých a samozrejmých zásad:

 • Chápeme, že pre niekoho patrí cigaretka či iné k príjemnému relaxu. Nie každý to cíti rovnako, a preto očakávame že fajčiari poodídu fajčiť mimo, prípadne na okraj pláže, a špaky si zoberú so sebou (alebo ich hodia do koša).
 • Doprajme ženám súkromie pre obliekaní či vyzliekaní. (Aj keď sme nudisti, naozaj nie každá žena sa cíti príjemne ak sa na ňu pri tom niekto pozerá a ona si pripadá ako striptérka).
 • Nebudeme postávať na pláži, ale budeme ležať na svojom mieste bez postávania, ktoré nemusí byť príjemné pre každého. V tomto sme sa poučili zo starej lúčky, kde niekoľko postávajúcich chlapov a dvojzmyselné vtipy spôsobili, že nie každá žena sa cítila na pláži tak príjemne ako by chcela, ba dokonca niektoré na pláž bohužiaľ prestali chodiť.

... jednoducho máme tu nulovú toleranciu dvojzmyselné vtipy, slizkú familiaritu, "taktické" postávanie či obzeranie, ... Veríme, že to presvedčí aj ženy, ktoré sa práve takéhoto správania obávajú, alebo ho proste nemajú radi, aby navštívili FKK Bukovec. 

Ja len dúfam, že s rastúcou návštevnosťou (mužov, žien, detí, ...) budeme stíhať pláž zväčšovať :-D.


Kapacita pláže: Približne 40 (stará lúčka) + 10 (nová lúčka) ľudí.

Slnko, vietor: Stromy na východnom okraji pláže vytvárajú tieň a tak sa pláž nachádza v tieni do cca 11:00. Vďaka orientácii pláže potom slnko svieti na pláž až do jeho zapadnutia. Zároveň stromy obkolesujúce pláž vytváraju závetrie z 3 strán. Jediný smer, od ktorého je pláž otvorená, je smer od vody. Z tohto smeru ale nezvykne byť nikdy prudký vietor vďaka orientácii jazera v údolí medzi kopcami.

Súkromie: Nudapláž je umiestnená priamo pri brehu na čistinke v hájiku, ktorý jej poskytuje dostatočné súkromie. Samotná pláž je viditeľná len pri pohľade z hrádze (cca 300m) alebo protiľahlého brehu (cca 400m), takže pokiaľ nemáte prsia Dolly Buster alebo výbavu ako senegalský černoch, tak sa nemáte čoho báť. Pri vstupe do vody ste viditeľný aj z najbližšej (maličkej) pláže vzdialenej cca 50m, kde nezvykne byť veľa ľudí a nijako si nás nevšímajú. Dno klesá pomerné rýchlo, takže tým, čo sa hanbia, stačí pár krokov a sú po krk vo vode ;-). Umiestnenie poskytuje dostatočné súkromie (okrem tých nudistov/naturistov, čo sa aj vo vani kúpu v plavkách).

Návštevnosť pláže. V teplé letné dni vieme pláž vyplniť do posledného miesta (ale vždy sa vieme pomknúť, aby sa každý zmestil), zvyčajne je tam cca polovička. Hlavne cez pracovný týždeň tam väčšina naturistov dôjde až po práci. Samozrejme, máme medzi sebou šťastlivcov, čo môžu aj skôr - pracujú na smeny, majú flexibilný pracovný čas, ... Textiláci nám pláž neobsadzujú vďaka jej označeniu a samozrejme aj vďaka tomu, že vedia, že na tomto mieste je nudapláž a ani tam nechodia.

Návštevníci pláže: Na pláž chodia ľudia vo veku 25-50 rokov. Mužov zvykne byť o čosi viac, nakoľko nie všetci chodia s partnerkou. Tento rok pribúdajú hlavne páriky. Na pláži je ticho, rešpektuje sa súkromie. Nikdy sme nemali problém s tým, že by tam došiel niekto len obzerať.

Plážových inžinierov nad 50 rokov nemáme, zjavne nejaký generačný výpadok. Takže ak si do seba zamilovaný, sypeš a pravidelne chodíš do fitka, máš zrkadlovky, vytuneného 20-ročného mercedesa, zrkadlo ti vraví že na svete od teba niet krajšieho, charizmu veľkú ako senegalský černoch a plávaš ako Mitch Buchannon, prosím príď! Všetky nezadané baby (aj také chodia) a väčšina zadaných sa Ťa už nevedia dočkať ;-).

Teplota vody: Teplota vody podľa merania SHMÚ.

Vybavenosť pláže: Celá pláž je rozdelená do niekoľkých zatrávnených terás. WC a bufet je až na textilnej pláži vzdialenej cca 400 metrov. K pláži vedia dobre udržiavaná a bezpečná cesta, vstup do vody je pohodlný.

Vstup do vody: Vstup do vody na prvej čistinke je po schodíkoch vysokých cca meter, avšak sú tak komfortné že po nich na jednej nohe vyskáče aj batoľa. Na druhej pláži je vstup trochu komplikovanejší, ale verím že sa to  rýchlo vylepší ;-)

Označenie: Pláž je označená, takže nie je problém ju nájsť a aj prípadní textiláci sú na to upozornení a nechodia tam.

Miesto na ležanie: Sú vytvorené veľké zatrávnené terasy, takže ležanie je komfortné. Nie je to zatiaľ ešte anglický trávnik, ale priebežne ju zahusťujeme a ležanie na nej je úplne pohodlné aj keď si prinesiete len tenkú deku.

Bezpečnosť: Pláž je bezpečná, bezkonfliktná a bez očumovačov. Zo strany textilákov nedošlo za celú dobu existencie pláže k žiadnym konfliktom, nechodia na ňu žiadni očumovači, ... Veľká časť ľudí chodí pravidelne, poznáme sa navzájom a v prípade akéhokoľvek nevhodného správania by sme neváhali zakročiť.

Ako dlho už pláž funguje: Od roku 2009

Ako sa dostanem na Bukovec?

Vodná nádrž Bukovec je cca 7km za Košicami s prístupom cez Myslavu (obvyklá a kratšia cesta pre 99% ľudí) alebo alternatívne cez Šacu. Samotné jazero je vedľa dediny Bukovec, teda pri príchode zo smeru Myslava sa neodbočuje do obce, ale pokračuje sa rovno k jazeru vzdialenému cca 400 metrov. Samotné jazero má veľkosť cca 1000 x 400metrov, vedie pri ňom cesta a nedá sa nevidieť. ;-) Nudapláž je cca 250 metrov od hrádze (pri smere od Myslavy je hrádza na vzdialenejšom konci nádrže).

Cesta autom

Textilácka pláž ma platené parkovisko, dá sa parkovať aj na niektorom z maličkých parkovísk pri ceste (tých miest ale nie je veľa). Parkovanie pri ceste je zakázané. Zákaz zastavenia a státia sa oplatí rešpektovať nakoľko je kontrolovaný.
Nepoznám nikoho, komu by na Bukovci vykradli auto, takže stačí bežná opatrnosť (nenechávať viditeľne v aute nič, čo by lákalo zlodeja).

Cesta bicyklom

Na Bukovec chodí obrovské množstvo cyklistov, autá sú na nich zvyknuté a vodiči jazdia opatrne. Samozrejme, veľmi výnimočne sa nejaký ten magor, ktorý vás obieha s milimetrou presnosťou nájde. Priemerne zdatný cyklista dôjde z centra Košíc na Bukovec za cca 1,25 hod ;-). Zdatnejší pod hodinu.

Cesta SAD (autobus)

Z Košíc jazdí autobus do obce Bukovec, k jazeru je to potom cca 400 metrov. Časť autobusov začína na autobusovej stanici, niektoré ale až na hranici Košíc (sídlisko KVP, zastávka Moskovská, dostupná MHD číslo 19, 36, 55, 72, RA3).

Pešo

MHD číslo 31 až na konečnú, odtiaľ lesom hore na cestu pri obci Baška a pokračovať smerom doprava po ceste až po Bukovec (teda neodbočiť dole do Bašky). Cesta trvá cca hodinu.

Ako nájdem nudapláž?

Pre majiteľov smartphonov je možné použiť aplikáciu Nudist compass, kde môžete pláž aj ohodnotiť, dať vedieť, že tam ste ...

Opis cesty smerom od hrádze

 1. Choď po asfaltovej ceste okolo vody, čiže ak si prišiel od Šace, pokračuješ od hrádze ďalej, ak si prišiel cez Myslavu, vraciaš sa od hrádze späť.
 2. Po cca 200 metrov na strane cesty, na ktorej je jazero, natrafíš na nápis "FKK" priamo na asfaltke.
 3. Prekročíš/podlezieš zvodidlá a cestičkou smerom dole zídeš na pláž.
 4. Na pláži sú vytvorené terasy, na strome na jej hornom okraji (pokiaľ už stojíš na pláži) je tabuľa NUDAPLÁŽ.

Košice - FKK Bukovec (GPS: N48.7005347788, E21.16076231)

Košice - FKK Bukovec
Typ: Zabehnutá nudapláž
GPS: N48.7005347788, E21.16076231
Aktualizované: 09.11.2021

Recenzie lokality

Komentáre

Kto ešte nebol na tejto nudapláži a chcel by ísť, poprípade nebol ešte vôbec na nude, jednoznačne odporúčam. Naozaj výborné miesto, skvelí ľudia, máte tam súkromie pred textilákmi, dobre spravený vstup do vody, voda výborná.

Ahojte,

dnes bolo na pláži síce troška pod mrakom, ale aj tak pekné počasie. Viac ako počasie, ale pokazil zážitok dvom slečnám (vyzerali ako keby boli prvýkrát) muž (cca 50 rokov), ktorý sa nevedel správať na pláži ako treba. Bohužiaľ, všimli sme si to až keď odchádzali.

Samozrejme, mohli by sme sa tváriť, že sa to nestalo, ale takto mi na Bukovci nefungujeme. Aj preto sú návštevy ľudí ako on výnimočné a zvyčajne končia hneď prvou návštevou pláže po ktorej idú s hanbou domov.

Ak si dobre spomínam, tak od roku 2009 sme sa stretli s nasledovnými:

 1. Cukríček a Barbie - mladý párik ktorý sa oslovoval zdrobneninami a ona ho neustále krémovala, a obzvlášť si dala záležať, aby mu nespálilo penis. Boli asi 2x, ich správanie bolo hraničné, ale nakoniec nám došla trpezlivosť.
 2. Hawajčan - Morbídne tlstý pán, ktorý si skrýval drobného vtáčika (nečudujem sa) a ruku pod malým uterákom. Bol iba raz, pretože po upozornení sa zdekoval a už sme ho nevideli.
 3. Slnečnica - Ďalší kandidát na najväčšieho tragéda. Zásadne si dal deku tak, aby bol v osi tela ženy nad ním. Potom si posediačky čítal a sústredil sa na výhľad pred sebou. Niekedy až tak, že zabudol otáčať strany, raz dokonca mal celý časopis naopak ;-).Pamätáme si aj situáciu, keď sa baba nad ním začala baliť. Keďže mu odišiel "výhľad", rozhodol sa odísť tiež. Keď sa rozmyslela, že ostane, začal sa naspäť vybaľovať aj on. Upozornili sme ho, nepomohlo. Odfotili sme si ho a to ho presvedčilo, že je čas odísť a nikdy sa nevrátiť.
 4. Dedko vrátnik - Cca 60-ročný drzý dedek, ktorý sa zásadne opaľoval postojačky. Chrbát vždy na spodnej strane pláže (pozerajúc na pláž, a teda s výhľadom na baby), brucho zasa na hornej strane (otočený k vode, s výhľadom na baby). Keď sme si všimli, požiadali sme ho aby si to vymenil a zvyšok dňa strávil na hornom okraji pláže, pozerajúc do lesa. Doteraz sa smejeme, ako vyzeral ako malé decko v kúte. Už nikdy neprišiel.
 5. Blbec zo včera (ešte nedostal meno) - Veríme, že sa už neukáže. A ak áno, bude veľmi dôrazne obrátený na cestu domov, pokiaľ nechce aby jeho portrét (či viac) zdobil túto stránku.

Päť ľudí za 12 rokov nie je zlé skóre, jeden za cca 2-3 roky, hlavne ak to vďaka tomu, že sme sa ozvali, bola ich jediná návšteva ;-).

Ak to zhrniem

 • Ženy - ste ozdobou pláže, ak sa z akéhokoľvek dôvodu necítite príjemne, nebojte sa ozvať priamo, alebo poproste niekoho aby sa ozval za vás. Veľmi radi vám pomôžeme.
 • Muži - Ak vidíte niečo podozrivé, ozvite sa. Kde čo sa dá vysvetliť, ale nie je dôvod podozrivé správanie ignorovať. Myslím, že to už tak robíte, takže všetkým patrí vďaka za to, že sa na pláži všetci cítime bezpečne a príjemne.
 • Zúfalci - Nie, nie ste nenápadní. A riskovať foto na webe sa vám určite neoplatí.

Prajem si a verím, že jedna zlá skúsenosť neodradí nikoho od naturizmu či ďalšiej návštevy nudapláže.

Teším sa na množstvo slnečných a príjemných dní na Bukovci,
Matúš

Ahojte dnes som bol konecne pry krat. Bolo super konecne som sa citil pobode a slobodny. Škoda že som musel predčasne odísť. Dufam že sa my podari čím skor zase zájsť. Odychol som si a bolo my fajn.

Ahoj . Chcem sa spýtať, chodia aj rodinky s deťmi, rada by som sa s niekym zoznámila. Vopred dohodla. Nech sa deti nenudía. Ak sa dá napíš mi mail. Napíšeme si. Lebo tu nejak nefunguje vnútorná pošta .

Ahoj Vierka,

chodia aj rodiny s deťmi. My sa chystéme zájsť  v sobotu aj so známimi. Oni prídu s dvomi deťmi (nepíšeš vek vašich detí, takže ťažko povedať či sú vekovo blízko), budeme s najväčšou pravdepodobnosťou na novej časti pláže ktorú sme dokončili minulý víkend (zo starej časti pláže/prejdeš na novú tak, že proste pokračuješ cca 10-15 metrov lesom a dôjdeš na druhú lúčku ktorá je tiež označená tabuľou nudapláž).

Ale určite bude kopa ľudí aj na staršej/prvej časti pláže ktorá už je viac krajšia upravená (plus sú tam na brehy lavičky na sedenie). Tam chodí viac ľudí (a bohužiaľ aj nejaký ten očumovač sa može sem tam pritrafiť, ale už to riešime).

Na novú časť chodíme tí, čo obzeračov netolerujú a mala by byť viac women-fiendly, ale ešte sa to len rozbieha. Plus tým, že je tam menej ľudí, tak ich to tak neláka ;-). Verím, že to bude impulz, aby sa zvyšil štandard aj na prvej časti.

Síce ako admin tohto webu vidím tvoj mail, ale ten si dala len na registráciu a nebolo by správne, ak by som ti na neho priamo písal, kedže si ho nedala verejne aj do komentára.

Pokiaľ máš akékoľvek otázky ohľadne FKK Bukovec, či toho kedy presne tam budeme, stačí ak mi napíšeš na môj mail m.grinvalsky@gmail.com.

Bez ohľadu na to kde a kedy prídeš, určite sa vám bude páčiť. FKK Bukovec je krásne miesto plné veľmi príjemných ľudí.

Matúš

Ahoj!

To, čo sme zvažovali už dlhšie sa nám tento rok konečne podarilo a "oficiálne" some rozšírili nudapláž o vedľajšiu lúčku kde už "neoficiálne" chodili nudisti odkedy sme ju predbežne upravili pred cca 2-3 rokmi.

Upravili sme úvodné miesta na ležanie (pre cca 10 ľudí) a hlavne sme upravili vstup do vody aby mal rovnaký komfort a bezpečnosť ako na starej lúčke. Nudapláž sme aj označili rovnakou tabuľou ako starú pláž.

Nakoľko pláž je malá a aby sme sa na nej cítili všetci príjemne, chceli by sme všetkých návštevníkov poprosiť aby okrem nevyhnutného času na pláži ležali. Vyhnime sa hlavne postávaniu na schodoch či kdekoľvek inde na pláži, lebo toto okráda ostatných o súkromie.

Podobne by sme radi poprosili fajčiarov aby nefajčili priamo na deke medzi ľuďmi ale zašli mimo pláž (alebo aspoň na jej okraj, ak sa ináč nedá). Predsa len dym z cigariet nevyhovuje každému. Akékoľvek zbytky cigariet či špaky si prosím buď zoberiete so sebou alebo ich hoďte do  vrecia na odpadky (ak nejaké je). To, že sa nikto nepozerá, nie je dôvod aby si ich hodil na zem. Ak sa ti bridia, ver, že nám čo ich po tebe zbierame, sa bridia ešte viac :-(.

Posledná prosba. Doprajme ženám súkromie pre obliekaní či vyzliekaní. Aj keď sme nudisti, naozaj nie každá žena sa cíti príjemne ak sa na ňu pri tom niekto pozerá a ona si pripadá ako striptérka. 

Na záver by som sa chcel poďakovať každému, kto spolu so mnou pracoval (neraz v horúčave) na týchto úpravach. Maťovi, Jožkovi, Robovi, Ondrejovi, Marekovi a v neposlednom rade manželke, ktorá sa postarala o to, aby sme mali na pláži čisto.

Verím, že z dodržiavaním pravidiel nebude problém a všetci sa tam budeme cítiť príjemne ;-).

Matúš

Ahoj, chcel by som niekedy prist na bicykli. Kde sa da zamknut bike? Mam ho zobrat so sebou na plaz?

Opri ho niekde na kraji pláže.

Ak sa chceš cítiť ešte bezpečnejšie, môžeš ho zamknúť o niektorý strom.

Len si dovolim upresnit. Bicykle sa zvyknu ukladat hned na zaciatku starej plaze, ako konci chodnik zhora od cesty. Je tam tien - neopekas na slnku pneumatiky a su viditelne na ociach temer z celej plaze. Skus to vzdy urobit tak, aby si nezabral miesto, kde sa zvykne uz lezat. Urcite Ti poradi prvy clovek, na ktoreho nadabis. Matus, vdaka za cely napad FKK na Bukovci a hlavne jeho realizaciu a udrziavanie.

Chodim na Bukovec uz dost rokov a absolútne nesúhlasím s tym aby ste si zaberali akékoľvek ďalšie miesto ... to miesto ,,nova lucka ,, v žiadnom prípade NEBUDE nudaplaz zabudnite !!!! Ked ste si ju ,,oficiálne,, založili tak ju ,,oficiálne ,, ruším ...

Komu patrí táto nudapláž, alebo kto ju tam spravuje? Je to súkromný pozemok? Vyberá si tam niekto vstup, alebo ako to je?

Dnes som navštívil svoje obľúbené miesto po dost dlhej dobe a absolutne nesúhlasím s tym aby ste si rozširovali nudaplaz na okolite verejne miesta !!! Tabuľu a schody si mozete zbaliť a odniest !!! Nebude to v žiadnom prípade akceptované ako nudaplaz !!! Prípadná konfrontácia na mieste bude riešená cez Políciu !!!

Ja si myslím, že polícia môže robiť len to čo jej dovoľuje zákon. Problém medzi textilákmi a nudistami by mohla riešiť iba ak by dochádzalo k nejakému protiprávnemu konaniu. Napr. priestupku alebo trestnému činu. Prípadne ak by ich zavolal majiteľ pozemku na ktorom je nudapláž. Nahé opaľovanie a kúpanie sa, podľa mňa, nie je na Slovensku zakázane zákonom.

Nahé opaľovanie nieje zakázané ... ale na verejnom mieste ano a breh Bukovca je verejne miesto ! .... 1) Kto sa dopustí slovne alebo fyzicky, verejne alebo na mieste verejnosti prístupnom hrubej neslušnosti alebo výtržnosti najmä tým, že
e) vyvoláva verejné pohoršenie vykonávaním pohlavného styku alebo vykonávaním sexuálneho exhibicionizmu alebo iných patologických sexuálnych praktík,
potrestá sa odňatím slobody až na tri roky.

Ahoj Martin,

v prvom rade, pozorne som si prečítal Tvoj názor a aj keď sa nezhoduje s mojim, chápem Ťa. Rád by som sa Ti preto pokúsil vysvetliť môj/náš pohľad na vec.

 1. Súhlasím s Tebou, že ktokoľvek spôsobí verejné pohoršenie sexuálným správaním (exibicionimom, masturbáciou) či dokonca pohlavným stykom na verejnosti si zaslúži byť z Bukovca odvedený políciou. A to či sa to stane na nudapláži alebo na plavkej pláže nehrá rolu. Ak by som an niečo také natrafil, tak proste neváham a tú políciu volám sám. Ak si niekto chce okoreniť svoj život, musí si nájsť miesto kde tým nebude nikoho nepohoršovať. Slovensko má ľudoprázných lesov dosť, na Bukovec (či iné navtevované miesto) to rozhodne nepatrí.

  Jedna z vecí na ktoré si preto dávame pozor je, aby na nudapláž Bukovec nikto taký nechodil.
   
 2. Samotná nahota/Nudizmus však nie je sexuálne správanie. Samozrejme, uvedomujem si, že každý z nás je nejako nastavený a niektoré veci ktoré sú pre neho normálne sú pre iného nepríjemné (napr. pre mňa je úplne hnusný pohľad na brokolicu na tanieri). Chápem, že niekoho môže cudzia nahota pohoršovať a preto si myslím, že nudisti sa majú chovať ohľaduplne k iným ľuďom.

  Znamená to, že by sa mali zdržiavať na jednom mieste a mať to miesto označené tak, aby tam neprišiel nikto, kto by sa na neho mohol dostať a bol prekvapený z toho, čo vidí. Preto je nudapláž Bukovec na mieste, ktoré je obďaleč od iných ľudí a je označené.
   
 3. Prečo sú potom nudisti aj na "Novej lúčke"?

  Z jednoduchého dôvodu. Prvá časť pláže mala pôvodne kapacitu cca 5 ľudí, avšak drobnými úpravami sa ju podarilo zmeniť tak, aby sa tam pohodlne zmiestilo niekoľko násobne viac. Avšak takéto zmeny majú svoje limity, a cez leto sa už bežne stávalo, že ľudia ktorí prišli medzi poslednými, už nemali ani toľko miesta, aby si mali kam položiť karimatku/deku. 

  Myslím, že to že sme z miesta pre 5 ľudí spravili miesto pre 30 ľudí oceníš aj ty. Umožnilo nám to držať sa na tom isto mieste vďaka tomu, že je to miesto s najvyšším počtom ľudí na meter štvorcový na Bukoveci.

  Avšak aj toto má svoje limity a keďže nás tam bolo bežne 40 a viac, nemali sme na výber, než začat využívať aj miesto o 10 metrov vedľa (takzvanú novú lúčku). Opať sme z miesta, kde bol strmý breh soravili pláž s rovnou plochou aby sa tam pomestilo čo najviac ľudí a aby sme predišli neodorozumeniam, po cca 2 rokoch toho, čo tam chodíme sme si to miesto aj označili.
   

Skutočnou pravdou je to, že ak by na starú pláž nechodili nudisti, ale iný ľudia ktorý nie sú ochotní spraviť to čo nudisti, tak tvoje obľúbené miesto už nemôžeš využívať už roky - bilo 25 a viac ľudí, ktorý  by na prvej lúčke nemali miesto.

Úprimne? Ak prídeš na hociaké miesto, a rozložíš sa tam ako prvý, asi ťažko ťa odtiaľ niekto môže poslať preč bez ohľadu na to, ako je označené. A kto príde prvý, tan nastaví štandard daného miesta. Nudisti sa nebudú tlačiť na miesto, kde je niekto v plavkách (aj keby to mali označené), a rovnako niekto v plavkách sa nebude tlačiť medzi nudistov.

Tak ako mnoho vecí, aj tu sa očakáva istá "spoločenská dohoda". V tomto prípade spočíva asi v tom, že:

 • Nudisti zaberú len nevyhnutné miesto a označia si ho a nechodia na iné miesta (napríklad nám do cca 11:00 na pláž nesvieti slnko, ale aj tak nechodíme inam).
 • Ostatní ľudia rešpektujú to označenie a nechodia tam. Samozrejme, môže sa stať, že pár ľudí by najradšej chodilo práve tam, avšak pre nich to nie je jediné možné miesto a chápu, že pre nudistov iná možnosť nie je.
   

Vždy môže dôjsť k nepochopeniam, preto som sa rozhodol možno trochu obšírnejšie vysvetliť prečo sú nudisti aj tam, kde pred pár rokmi neboli (je nás násobne viac). Verím, že Ti to pomôže zvážiť, či by si si predsa len nanašiel iné miesto...

Prajem Ti pekný deň,
Matúš

A možno ešte malá prosba: Ak by si kedykoľvek prišiel na Bukovec (to je jedno na akú pláž) a videl tam akýkoľvek sexuálne správanie, to je jedno či z vody alebo z brehu, neváhaj a zavolaj Políciu. Pomôžeš tak nám všetkým spraviť Bukovec miestom, kde sa cítime príjemne.

Cela podstata tejto debaty je ze nemate akékoľvek právo svojvoľne obsadiť miesto a označiť to ako nudaplaz lebo tam chodilo par nudistov ked tam nikto iný nebol !!! ... chodilo nas tam dost ludi tych istých a tak nam to vyhovovalo ako to tam bolo !

Výtržníctvo (Trestný zákon)

1) Kto sa dopustí slovne alebo fyzicky, verejne alebo na mieste verejnosti prístupnom hrubej neslušnosti alebo výtržnosti najmä tým, že
a) napadne iného,
b) hanobí štátny symbol,
c) hanobí historickú alebo kultúrnu pamiatku,
d) hrubým spôsobom ruší priebeh verejného podujatia, najmä nedovoleným použitím pyrotechnického výrobku, násilným poškodením sedadla alebo časti športového zariadenia slúžiacej na oddelenie sektorov, vhodením nebezpečného predmetu na športovisko alebo na iné miesto konania podujatia alebo
e) vyvoláva verejné pohoršenie vykonávaním pohlavného styku alebo vykonávaním sexuálneho exhibicionizmu alebo iných patologických sexuálnych praktík,
potrestá sa odňatím slobody až na tri roky.

(2) Odňatím slobody na šesť mesiacov až tri roky sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1
a) z osobitného motívu,
b) závažnejším spôsobom konania,
c) v prítomnosti skupiny osôb mladších ako osemnásť rokov,
d) na chránenej osobe, alebo
e) hoci bol za taký alebo obdobný čin v predchádzajúcich dvadsiatich štyroch mesiacoch odsúdený alebo v predchádzajúcich dvanástich mesiacoch postihnutý.
e) vyvoláva verejné pohoršenie vykonávaním pohlavného styku alebo vykonávaním sexuálneho exhibicionizmu alebo iných patologických sexuálnych praktík, potrestá sa odňatím slobody až na tri roky.

Kto si myslí, že nahé opaľovanie a kúpanie sa rovná výtržníctvu vôbec nepochopil čo je to naturizmus.

Naturizmus je iba osobne presvedčenie ... tak kde a podla coho si vymedzujes mat pravo mat miesto !!! Na súkromnom pozemku si rob co chces ale nebudete si vyznačovať verejne miesta !!! .... a cela táto vec s vašim rozširovaním nuda pláže na vedľajšie miesta sa uz rieši cez úrad !

Nie som nudista a ani by som na FKK nešiel. Ale tú vedľajšiu lúčku, čo som videl z vody pri plávaní zvykli využívať nudisti ešte skôr, než bola zlegalizovaná ich hlavná FKK. Preto nerozumiem prečo Vás to to irituje. Odporúčam Vám, aby ste cez úrad radšej riešili tie posrané kolíky hore na odstavnej ploche a protiprávne obmedzený vstup na pláž, kde je lodenica a drevené lehátka!

Aj na novú lúčku, už takmer 10 rokov chodilo viac nudistov ako nenudistov. Tak nie je úplne žiadnym prekvapením, že sme sa o túto pláž začali viac starať: čistenie od odpadkov, vyrovnávanie pláže, sadenie trávy, schody... to Vám akosi vyhovovalo, kým nebola označená. Pokiaľ ide o zákon, tak ten neudáva, že kto koho pohoršuje. Pokiaľ tam bude nudistická väčšina, tak sa ľahko môže stať, že pohoršovať bude nenudista. Omylom je, že pozemok na ktorom je pláž je verejným priestranstvom - to je omyl. Je to súkromný pozemok a polícia tam má výrazne obmedzené právomoci.

Pridať nový komentár

Z dôvodu ochrany pred spamom sa komentár neprihlásených užívateľov na stránke zobrazí až po schválení (zvyčajne do niekoľkých hodín).
Pokiaľ chceš aby sa tvoj komentár zobrazil okamžite, vytvor si účet alebo sa prihlás.

Komentár prihláseného užívateľa sa zobrazí okamžite.